Correll_Dohlmann

Birgitte Ulrikke Andrea HornungAge: 35 years18591895

Name
Birgitte Ulrikke Andrea Hornung
Birth December 2, 1859 25 25
Alias
Birgitte Ulrikka Andrea Woldum f. Hornung

Christening April 24, 1860 (Age 4 months)
Birth of a sisterNicoline Theodora Hornung
February 16, 1861 (Age 14 months)
Death of a motherClementine Ulrikke Ravn
March 28, 1861 (Age 15 months)
Christening of a sisterNicoline Theodora Hornung
July 28, 1861 (Age 19 months)
Marriage of a parentJacob Ludvig Bernhard HornungAnna Philippine Constance HornungView this family
November 2, 1862 (Age 2 years)
Birth of a half-brotherSofus Philip Constantin Hornung
December 14, 1863 (Age 4 years)
Christening of a half-brotherSofus Philip Constantin Hornung
July 17, 1864 (Age 4 years)
Death of a half-brotherSofus Philip Constantin Hornung
April 7, 1865 (Age 5 years)
Marriage of a parentJacob Ludvig Bernhard HornungJosephine Marie Tikjøb MeyerView this family
1868 (Age 8 years)

Birth of a half-brotherHarald Klemens Gustav Hornung
May 8, 1869 (Age 9 years)
Christening of a half-brotherHarald Klemens Gustav Hornung
January 2, 1870 (Age 10 years)
Death of a half-brotherHarald Klemens Gustav Hornung
May 29, 1870 (Age 10 years)
Burial of a half-brotherHarald Klemens Gustav Hornung
June 2, 1870 (Age 10 years)
Birth of a half-sisterEda Henriette Hornung
January 8, 1871 (Age 11 years)
Death of a half-sisterEda Henriette Hornung
August 20, 1871 (Age 11 years)
Burial of a half-sisterEda Henriette Hornung
August 24, 1871 (Age 11 years)
Birth of a half-sisterOlga Marie Hornung
January 3, 1874 (Age 14 years)
Christening of a half-sisterOlga Marie Hornung
August 30, 1874 (Age 14 years)
Death of a paternal grandfatherAndreas Hornung
February 11, 1875 (Age 15 years)
Birth of a half-brotherAndreas Engelbrecht Hornung
February 11, 1877 (Age 17 years)
Christening of a half-brotherAndreas Engelbrecht Hornung
May 21, 1877 (Age 17 years)
Birth of a half-brotherAdolph Theodor Hornung
July 7, 1881 (Age 21 years)
Christening of a half-brotherAdolph Theodor Hornung
April 10, 1882 (Age 22 years)
MarriageAdolph Frederik Carl WoldumView this family
November 12, 1882 (Age 22 years)
Death May 16, 1895 (Age 35 years)
Burial May 24, 1895 (8 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: November 26, 1857Slagelse Sankt Mikkels kirke
2 years
herself
15 months
younger sister
Father’s family with Josephine Marie Tikjøb Meyer - View this family
father
step-mother
Marriage: 1868
16 months
half-brother
Harald Klemens Gustav Hornung
Birth: May 8, 1869 35 28Nørregade 40, Kbh. i Vor Frue sogn
Death: May 29, 1870Gothersgade 41, Kbh. i Trinitatis sogn, Kbh.
20 months
half-sister
Eda Henriette Hornung
Birth: January 8, 1871 36 30Gothersgade 41, Kbh. i Trinitatis sogn
Death: August 20, 1871Gothersgade 41, Kbh. i Trinitatis sogn
3 years
half-sister
3 years
half-brother
4 years
half-brother
Father’s family with Anna Philippine Constance Hornung - View this family
father
step-mother
Marriage: November 2, 1862Trinitatis kirke, Kbh.
13 months
half-brother
Sofus Philip Constantin Hornung
Birth: December 14, 1863 29 27Borgergade 86, Kbh. i Skt. Pauls sogn, Kbh.
Death: April 7, 1865Store Grønnegade 13, Kbh. i Trinitatis sogn
Family with Adolph Frederik Carl Woldum - View this family
husband
herself
Marriage: November 12, 1882Randers Sankt Mortens kirke

Shared note
ID 125-7f1a: Birgitte Ulrikke Andrea Hornung alias Birgitte Ulrikka Andrea Woldum f. Hornung Født: 02-12-1859 i Ringsted og døbt 24-04-1860 i Sct. Bendt kirke, Ringsted. Datter af (ID 125-7f1) snedkermester Bernhard Jacob Ludvig Hornung (læs: Jacob Ludvig Bernhard Hornung) og hustru Clementine Ulrikke Ravn på 25 år, Ringsted. Faddere: Farver Ravns kone, Birgitte i Slagelse. Snedker Hornungs kone, Nicoline i Slagelse. Snedker Hornung. Farver Ravn og murermester Bernsteen, alle i Slagelse. Kilde: KB-opslag 117, side 115. Ringsted s. og h. Sorø a. År 1857-1873. KB_402_2_007_K05-01-A. Konfirmeret 19-04-1874: Birgitte Ulrikka Andrea Hornung bliver konfirmeret 19-04-1874 i Trinitatis kirke, Kbh. - datter af snedkermester Bernhard Ludvig Jacob Hornung og hustru Clementine Ulrikke Ravn. Kilde: KB-opslag 90, nr. 22. Trinitatis. År 1840-1891. KB_012_2_018_K04-06-A. Gift 12-11-1882: Enkemand, typograf Adolph Frederik Carl Woldum på 35 år gifter sig 12-11-1882 i Randers Sankt Mortens kirke med pige Birgitte Ulrikka Andrea Hornung på 22 år. Forlovere: Glarmester C. Simonsen og bødker A. Schrøder. Kilde: KB-opslag 64, nr. 95. Randers Sankt Mortens sogn. År 1876-1891. KB_C290A_A_052_K03-04-A. Død 16-05-1895: Birgitte Ulrikka Andrea Woldum f. Hornung dør 16-05-1895 i Randers Sankt Mortens sogn, 35 år gl., og bliver begravet 24-05-1895 fra Randers Sankt Mortens kirke. Typograf Adolf Frederik Carl Woldum's hustru, hun er født i Ringsted, datter af snedkermester Bernhard Ludvig Jacob Hornung og hustru Clementine Ulrikke Ravn, Schousgade 19. Kilde: KB-opslag 290, nr. 83. Randers Sankt Mortens sogn. År 1892-1898. KB_1892_C290A_G_062_0289a-DK Folketælling: FT-1860: Sorø, Ringsted, Ringsted Købstad, St. Hansgade søndre side, Forhus, 190, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, C9966: ID 125-7f1: Bernhard Hornung, 26, Gift, Snedkermester, Skjelskør Clementine Ravn, 25, Gift, Kone, Randers >> ID 125-7f1a: Udøbt Barn, 1, Ugift, Ringsted - alias Birgitte Ulrikke Andrea Hornung Frederik Hansen, 24, Ugift, Snedkersvend, Roskilde Andreas Jakobsen, 25, Ugift, Snedkersvend, Præstø Herman Geisner, 14, Ugift, Snedkerlærling, Holbæk Amt