Correll_Dohlmann

Johanne Kathrine Hansen1844

Name
Johanne Kathrine Hansen
Birth September 25, 1844
Alias
Johanne Catrine Hansen, Johanne Cathrine Jensen f. Hansen og JohanneKathrine Jensen f. Hansen

MarriageAnders Peder JensenView this family
August 14, 1874 (Age 29 years)
Birth of a daughter
#1
Hansine Kristine Jensen
March 30, 1875 (Age 30 years)
Christening of a daughterHansine Kristine Jensen
April 23, 1875 (Age 30 years)
Birth of a daughter
#2
Mathilde Sophie Nikoline Jensen
June 11, 1877 (Age 32 years)
Christening of a daughterMathilde Sophie Nikoline Jensen
July 8, 1877 (Age 32 years)
Birth of a son
#3
Hans Peder Jensen
April 22, 1885 (Age 40 years)
Christening of a sonHans Peder Jensen
May 25, 1893 (Age 48 years)
Death

Family with Anders Peder Jensen - View this family
husband
herself
Marriage: August 14, 1874Ubby kirke
11 years
son
-8 years
daughter
-2 years
daughter

Shared note
Johanne Kathrine Hansen alias Johanne Catrine Hansen, Johanne Cathrine Jensen f. Hansen og Johanne Kathrine Jensen f. Hansen Født: 25-09-1844 i Tømmerup sogn, Ars herred, Holbæk amt og døbt 27-10-1844 i Tømmerup kirke - datter af husmand og daglejer Hans Johansen (f. ca. 1801 i Herlufmagle sogn) og hustru Ane Petrea Andersdatter (f. ca. 1814 i Kalundborg) i Tømmerup. Kilde: KB-opslag 31, nr. 12. Tømmerup sogn, Ars herred, Holbæk amt. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=206383#206383,39179879 Gift 14-08-1874: Ungkarl Anders Peder Jensen af Ubby, 27 år gl., (vac. i 1848 af Weihe) gifter sig 14-08-1874 i Ubby kirke med pigen Johanne Katrine (Kathrine) Hansen af Frankerup, Ubby sogn, 29 år gl. (vac. af Weihe i 1845), husmand Hans Johansens datter af Tømmerup. Hun tjener hos gårdmand Lars Olsen, Frankerup. Forlovere: (Husmand Jens Rasmussen af Lille Fuglede) Husmand Anders Pedersen af Værslev og (husmand) indsidder Peder Enevoldsen af Jordløse. Anm.: Vielsen forrettet efter anmodning af provst Jensen i Ubby. Kilder: KB-opslag 10, side 10. Tømmerup sogn. H.M. År 1867-1875. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=206385#206385,39180253 KB-opslag 171, nr. 5. Ubby sogn. K.M. År https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=158097#158097,26548384 Der er få uoverensstemmelser i kirkebøgerne mht. til hvem der var forlovere og i hvilken kirke vielsen fandt sted. Folketællinger: FT-1845: Holbæk, Ars, Tømmerup, Tømmerup By, et Huus, 22, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, C5809: Hans Johansenh, 43, Gift, Hmd. og Dagleier, Herlufmagle S. Roeskilde A. [Herlufmagle sogn, Præstø amt] Ane Petrine Andersdatter, 30, Gift, hans Kone, Kallundborg [Kalundborg] Lars Frederik Andersen, 8, Ugift, deres Børn, Kallundborg [Kalundborg] Ane Marie Hansen, 3, Ugift, deres Børn, H. i S. [Tømmerup sogn, Holbæk amt] Johanne Catrine Hansen, 1, Ugift, deres Børn, H. i S. [Tømmerup sogn, Holbæk amt] Jens Jensen, 2, Ugift, Pleiesøn og Almisselem, Aarby S. Holbek A. [Aarby sogn, Holbæk amt] FT-1850: Holbæk, Ars, Tømmerup, Tømmerup By, et Huus, 23, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, D3182: Hans Johansen, 49, Gift, H[uus]m[an]d, Dagleier, Huusfader, Herlufmagle S[ogn], Præstø A[mt] Ane Petrea Andersdatter, 35, Gift, hans Kone, Kallundborg Lars Frederik Andersen, 13, Ugift, deres Børn, Kallundborg Ane Marie Hansdatter, 8, Ugift, deres Børn, Kallundborg >> Johanne Cathrine Hansen, 6, Ugift, deres Børn, Kallundborg Johan Hansen, 4, Ugift, deres Børn, Kallundborg Jens Jensen, 7, Ugift, deres Pleiesøn, Almisselem, Aarby S[ogn], Holbek A[mt] Karen Christensdatter, 68, Enke, forsørges af Huusfaderen, Rørby S[ogn], Holbek A[mt] FT-1860: Holbæk, Ars, Tømmerup, Tømmerup Skoledistrikt, Tømmerup By, Et Hus, 32 - F1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, C8278: Ane Petrea Andersdatter, 45, Enke, Husmoder. Almisselem, Kalundborg >> Johanne Cathrine Hansen, 16, Ugift, Hendes Barn, Tømmerup Sogn, Holbæk Amt Johan Hansen, 14, Ugift, Hendes Barn, Tømmerup Sogn, Holbæk Amt Ane Kirstine Hansen, 10, Ugift, Hendes Barn, Tømmerup Sogn, Holbæk Amt Rasmus Hansen, 4, Ugift, Hendes Barn, Tømmerup Sogn, Holbæk Amt FT-1880: Holbæk, Ars, Store Fuglede, Store Fuglede sogn, Tystrup, et Hus, nr. 4, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, d2920: Peder Jensen, 30, Gift, Husfader, Arbeidsmand, Lille Fuglede Sogn, Holbæk Amt >> Johanne Katrine Hansen, 33, Gift, hans Hustru, Tømmerup Sogn, Holbæk Amt Hansine Kristine Jensen, 4??, Ugift, deres Børn, Tømmerup Sogn, Holbæk Amt (f. 30-03-1875 i Tømmerup sogn) Mathilde Sophie Jensen, 2, Ugift, deres Børn, Store Fuglede Sogn, Holbæk Amt (f. 11-06-1877 i Store Fuglede sogn) FT-1901: Holbæk, Ars, Store Fuglede, Thystrup, ., 5, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1901, D6235: Anders Peter Jensen, 18460409 (læs: alias Anders Peder Jensen, f. 09-04-1847), G, Husfader, Daglejer ved agerbrug, Lille Fuglede Sogn Holbæk Amt - flyttet til kommunen i 1874 fra Sæby sogn. Gift i 1873 (læs: 1874). 8 levende og 1 barn død i ægteskabet. >> Johanne Katrine Jensen, 18440927(læs: alias Johanne Kathrine Hansen, f. 25-09-1844), G, Husmoder, Tømmerup Sogn Holbæk Amt Anna Petrea Jensen, 18800319, U, Barn, Store Fuglede Sogn Holbæk Amt Engelhard Jensen, 6 jan 18??, U, Barn, Store Fuglede Sogn Holbæk Amt (læs: f. 06-11-1899 på Tystryp Mark, Store Fuglede sogn) Karl Kristian Jensen, 19001109, U, Barn, Store Fuglede Sogn Holbæk Amt (alias Carl Christian Jensen, f. 09-11-1900 i Tystrup by, Store Fuglede sogn og døbt 23-12-1900 i Store Fuglede kirke - uægte(skabelig) født søn af ugift Ane Petræa Jensen, 20 år af Tystrup, f. 19-03-1880 i Tystrup. Som barnefader udlagdes Hans Viggo Nicolaj Rasmussen af Uggerløse, Rørby sogn, Ars herred. Båret af pigen Anna Jensen, Tystrup. Faddere: Husmand Peder Henriksen og hustru, Tystrup. Indsidder Peder Jensen, Tystrup. Ungkarl Carl Marius Nielsen, Tystrup. Anm. Moderen tjente 10 månedersdagen før fødselen i Ubby. Barnet indført i Ubby kirkes ministerialbog d. 16-01-1901. Kilde: KB-opslag 17, nr. 12. Store Fuglede sogn. K.M. År 1892-1916. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=156874#156874,26302211)