Correll_Dohlmann

Holger PedersenAge: 59 years18821942

Name
Holger Pedersen
Birth August 17, 1882
Alias
Holger Petersen

Christening November 4, 1882 (Age 2 months)
MarriageAne Marie HansenView this family
August 16, 1908 (Age 25 years)
Birth of a son
#1
Knud Ebbe Petersen
November 4, 1908 (Age 26 years)
Occupation
Slagtermester

Christening of a sonKnud Ebbe Petersen
March 14, 1909 (Age 26 years)
Death January 5, 1942 (Age 59 years)
Burial January 9, 1942 (4 days after death)
Family with Ane Marie Hansen - View this family
himself
Holger Pedersen
Birth: August 17, 1882Orup by, Roholte sogn, Fakse herred, Præstø amt
Death: January 5, 1942Præstø Amts Sygehus, Næstved
wife
Ane Marie Hansen
Birth: November 20, 1882Atterup Overdrev, Øster Egede sogn, Fakse herred, Præstø amt
Death: February 28, 1969Præstø Amts Sygehus, Fakse sogn, Fakse herred, Præstø amt
Marriage: August 16, 1908Fakse kirke
3 months
son

Shared note
Holger Pedersen alias Holger Petersen Født: 17-08-1882 i Orup by, Roholte sogn, Fakse herred, Præstø amt og døbt 04-11-1882 i Roholte kirke - søn af maler Ole Pedersen og hustru Nielsine Kirstine Carstensen, 26 år, Orup. Kilde: KB-opslag 42, nr. 19. Roholte sogn. Fakse herred. Præstø amt. K.M. År 1867-1892. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154871#154871,25851420 Erhverv: Slagtermester i Orup by, Roholte sogn Gift 16-08-1908: Ungkarl og slagtermester Holger Petersen på 25 år (f. 17-08-1882 i Orup, Roholte sogn af derboende forældre, malermester Ole Petersen og hustru Nielsine Kirstine Carstensen) og boende i Orup, gifter sig 16-08-1908 i Fakse kirke med pige Ane Marie Hansen på 25 år (f. 20-11-1882 på Atterup Overdrev i Øster Egede sogn af forældrene: Husmand Jens Hansen og hustru Margrethe Kirstine Rasmussen) og opholdende sig hos forældrene, som nu bor i Faxe. Vidner: Husmand Jens Hansen af Faxe samt malermester Ole Pedersen af Orup. Kilde: KB-opslag 343, nr. 11. Fakse sogn. Fakse herred. Præstø amt. K.M. År 1892-1931. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=149283#149283,24685560 Død 05-01-1942: Holger Petersen dør 05-01-1942 på Præstø Amts Sygehus, Næstved, 59 år gl., og bliver begravet 09-01-1942 på Roholte kirkegård. Meddelelse om begravelsen tilsendt Sct. Peders kirkes Kordegnekontor d. 09-01-1942. Slagtermester i Orup. Født 17-08-1882 i Orup, søn af afdøde malermester Ole Petersen (død 11-06-1926 i Orup by, Roholte sogn) og afdøde hustru Nielsine Kirstine Petersen f. Carstensen (død 11-05-1941 i Orup by, Roholte sogn). Gift med efterlevende Ane Marie Petersen f. Hansen. KIlde: KB-opslag 109, side 135. Roholte sogn. Fakse herred. Præstø amt. K.M. År 1940-1947 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154875#154875,25852422 Folketælling: FT-1930 - 25. nov.: Orup by, Roholte sogn, Fakse herred, Præstø amt: >> Slagtermester Holger Petersen, f. 17-08-1882 i Roholte, Præstø amt, gift 1908, husfar, slagtermester, 3 børn Marie Petersen, f. 20-11-1882 i Faxe, Præstø amt (læs: Ø. Egede sogn), gift i 1908, husmor, 3 børn Ketty Kirstine Petersen, f. 30-08-1922 i Roholte, datter samt 1 slagterlærling Kilde: FT-opslag 73 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=102546#102546,16226220