Correll_Dohlmann

Ane Marie HansenAge: 86 years18821969

Name
Ane Marie Hansen
Birth November 20, 1882
Alias
Ane Marie Petersen f. Hansen

Christening January 7, 1883 (Age 48 days)
MarriageHolger PedersenView this family
August 16, 1908 (Age 25 years)
Birth of a son
#1
Knud Ebbe Petersen
November 4, 1908 (Age 25 years)
Christening of a sonKnud Ebbe Petersen
March 14, 1909 (Age 26 years)
Death of a husbandHolger Pedersen
January 5, 1942 (Age 59 years)
Burial of a husbandHolger Pedersen
January 9, 1942 (Age 59 years)
Death February 28, 1969 (Age 86 years)
Burial March 5, 1969 (5 days after death)
Family with Holger Pedersen - View this family
husband
Holger Pedersen
Birth: August 17, 1882Orup by, Roholte sogn, Fakse herred, Præstø amt
Death: January 5, 1942Præstø Amts Sygehus, Næstved
herself
Ane Marie Hansen
Birth: November 20, 1882Atterup Overdrev, Øster Egede sogn, Fakse herred, Præstø amt
Death: February 28, 1969Præstø Amts Sygehus, Fakse sogn, Fakse herred, Præstø amt
Marriage: August 16, 1908Fakse kirke
3 months
son

Shared note
Ane Marie Hansen alias Ane Marie Petersen f. Hansen og Marie Petersen Født: 20-11-1882 i Atterup Overdrev, Øster Egede sogn, Fakse herred, Præstø amt og døbt 07-01-1883 i Øster Egede kirke. Datter af husmand, unge Jens Hansen og hustru Margrethe Kirstine Rasmussen, 28 år gl. - Atterup Overdrev. Kilde: KB-opslag 30, nr. 6. Øster Egede sogn. Fakse herred, Præstø amt. K.M. År 1878-1892. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=159326#159326,26788175 Gift 16-08-1908: Ungkarl og slagtermester Holger Petersen på 25 år (f. 17-08-1882 i Orup, Roholte sogn af derboende forældre, malermester Ole Petersen og hustru Nielsine Kirstine Carstensen) og boende i Orup, gifter sig 16-08-1908 i Fakse kirke med pige Ane Marie Hansen på 25 år (f. 20-11-1882 på Atterup Overdrev i Øster Egede sogn af forældrene: Husmand Jens Hansen og hustru Margrethe Kirstine Rasmussen) og opholdende sig hos forældrene, som nu bor i Faxe. Vidner: Husmand Jens Hansen af Faxe samt malermester Ole Pedersen af Orup. Kilde: KB-opslag 343, nr. 11. Fakse sogn. Fakse herred. Præstø amt. K.M. År 1892-1931. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=149283#149283,24685560 Død 28-02-1969: Ane Marie Petersen f. Hansen dør 28-02-1969 på Præstø Amts Sygehus, Fakse sogn, Fakse herred, Præstø amt, 86 år gl. Hun bliver begravet 05-03-1969 på Roholte kirkegård og sogn, Fakse herred. Begravelsen meddelt Fakse pastorat d. 06-03-1969. Enke efter slagtermester Holger Petersen, Orup (død 05-01-1942), boende "De Gamles Hjem" i Roholte by og sogn, Fakse herred, Præstø amt. Født 20-11-1882 i Øster Egede sogn, datter af husmand Jens Hansen og hustru Margrete Kirstine f. Rasmussen. Sidste fælles bopæl: Orup. Kilde: KB-opslag 35, side 228. Roholte sogn. Fakse herred. Præstø amt. K.M. År 1962-1976. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154877#154877,25852689 Folketælling: FT-1930 - 25. nov.: Orup by, Roholte sogn, Fakse herred, Præstø amt: Slagtermester Holger Petersen, f. 17-08-1882 i Roholte, Præstø amt, gift 1908, husfar, slagtermester, 3 børn >> Marie Petersen, f. 20-11-1882 i Faxe, Præstø amt (læs: Ø. Egede sogn), gift i 1908, husmor, 3 børn Ketty Kirstine Petersen, f. 30-08-1922 i Roholte, datter samt 1 slagterlærling Kilde: FT-opslag 73 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=102546#102546,16226220