Correll_Dohlmann

Else Ingrid Olsen1910

Name
Else Ingrid Olsen
Birth April 9, 1910 29 31
Alias
Else Ingrid Jørgensen f. Olsen

Christening May 17, 1910 (Age 38 days)
Birth of a brotherAsger Olsen
September 11, 1915 (Age 5 years)
Occupation
Husassistent i 1934

Christening of a brotherAsger Olsen
October 31, 1915 (Age 5 years)
Death of a fatherRasmus Christian Olsen
February 20, 1948 (Age 37 years)
Death of a motherIngeborg Andersen
November 25, 1951 (Age 41 years)
Death of a brotherAsger Olsen
1980 (Age 69 years)

Death

Family with parents - View this family
father
mother
herself
-3 years
elder sister
19 months
elder sister
sister
Gudrun Olsen
younger brother
Family with Svend Johannes Correll Jørgensen - View this family
husband
herself
daughter
Birgit Correll Jørgensen
daughter
Hanne Correll Jørgensen
daughter
Anne-Marie Correll Jørgensen

Shared note
Else Ingrid Olsen alias Else Ingrid Jørgensen f. Olsen Født: 09-04-1910 i Aagården, Flinterup, Alsted sogn og herred og døbt 17-05-1910 i Alsted kirke - datter af gårdejer Rasmus Kristian (Christian) Olsen og hustru Ingeborg Olsen f. Andersen på 31 år, Alsted-Flinterup. Faddere: Moderen. Karen Marie Olsen, g.m. Ole Peter Olsen. Ole Peter Olsen, gårdejer, Kr. Fjenneslev. Kristen Andersen, fhv. gårdejer, Flinterup. Samt faderen. Forældrene viet 06-03-1906 i Fjenneslev kirke. Kilde: KB-opslag 63, nr. 2. Alsted sogn og herred. Sorø amt. K.M. År 1909-1927. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=148039#148039,24448620 Erhverv: Husassistent i 1934 Gift 18-11-1934: Ugift typograf Svend Johannes Correll Jørgensen af Sorø købstad (f. 19-02-1908 i Munkebjergby sogn, Alsted herred, Sorø amt, søn af slagteriarbejder Lars Peter Jørgensen og hustru Johanne Correll, Sorø) gifter sig 18-11-1934 i Fjenneslev kirke med pige, husassistent Else Ingrid Olsen af Fjenneslev sogn, Alsted herred, Sorø amt (f. 09-04-1910 i Alsted sogn og herred, Sorø amt, datter af gårdejer Rasmus Kristian (Christian) Olsen og hustru Ingeborg Olsen f. Andersen, Kirke Fjenneslev). Forlovere: Slagteriarbejder Lars Peter Jørgensen, Sorø. Gårdbestyrer Rasmus Kristian Olsen, Kirke Fjenneslev. Kilde: KB-opslag 151, nr. 4. Fjenneslev sogn. Alsted h. Sorø a. K.M. År 1919-1936. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=149491#149491,24726432 Fra 1941-1954 bor ægteparret på Enighedsvej 10, Sorø landsogn.