Correll_Dohlmann

Hedvig Hilma ChristiansenAge: 52 years19031956

Name
Hedvig Hilma Christiansen
Birth April 16, 1903 26 21
Alias
Hedvig Hilma Schwanenflügel f. Christiansen

Christening May 17, 1903 (Age 31 days)
Death of a husbandHenrik Schwanenflügel
March 12, 1956 (Age 52 years)
Burial of a husbandHenrik Schwanenflügel
March 17, 1956 (Age 52 years)
Death after 1956 (Age 52 years)

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: April 28, 1899Helligåndskirken, Kbh.
4 years
herself
Family with Henrik Schwanenflügel - View this family
husband
herself
daughter
Vibeke Schwanenflügel

Shared note
Hedvig Hilma Christiansen alias Hedvig Hilma Schwanenflügel f. Christiansen Født: 16-04-1903 på Amagerbrogade 142, 3. sal, Kbh. i Sundby sogn og døbt 17-05-1903 i Sundby kirke, Kbh. - datter af fiskehandler Christian Carl Frederik Christiansen og hustru Karen Marie f. Sørensen på 21 år. Faddere: Moderen. Ugift Marie Petersen, Kronprinsessegade 6. Restauratør Niels P. Sørensen, Gl. Strand 44. Fiskehandler Christian Christiansen, Oliebladsgade 3 (barnets farfar). Bogtrykker Axel Ipsen, Rådstuestræde 3. Forældrene viet 28-04-1899. Kilde: KB-opslag 231, nr. 94. Sundby sogn, Kbh. År 1902-1903. KB_1892_044_3_015_0250a-FK Gift 07-05-1921: Ungkarl, fuldmægtig Henrik Schwanenflügel, boende Rathsacksvej 28, Kbh. (f. 10-04-1897 og døbt 10-05-1897 i Skt. Matthæus kirke, søn af afdøde grosserer Axel Schwanenflügel og hustru Ebba Elna Christine Bollé) og gifter sig 07-05-1921 i Sundby kirke, Kbh. med pige Hedvig Hilma Christiansen, boende Oliebladsgade 3, Kbh. (f. 16-04-1903 i Kbh. og døbt 17-05-1903 i Sundby kirke, Kbh., datter af fiskehandler Christian Carl Frederik Christiansen og hustru Karen Marie f. Sørensen). Kilde: KB-opslag 21, nr. 80. Sundby sogn, Kbh. År 1921-1925. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=157051#157051,26339061 KB_1892_044_3_041_0020a-V. Folketællinger og bosteder: FT-1911: Oliebladsgade 3, Kbh., Sundbyøster: Christian Carl Christiansen, f. 11-05-1850 på Thurø, enkemand, bedstefar Christian Carl Frederik Christiansen, f. 07-04-1877 i Sundby sogn, Kbh., husfar, fiskehandler, gift Karen Marie Christiansen (f. Sørensen), f. 25-04-1881 i Sundby sogn, Kbh., husmor, gift Martha Elisabeth Christiansen, f. 10-01-1900 i Sundby sogn. Kbh. Emmy Ruth Christiansen, f. 18-03-1902 i Sundby sogn. Kbh. >> Hedvig Hilma Christiansen, f. 16-04-1903 i Sundby sogn, Kbh. Kilde: FT-opslag 3. FT1911_0038_00180 FT-1916: Oliebladsgade 3, st. og 1. sal, Kbh., Sundbyøster: Christian Carl Frederik Christiansen, f. 07-04-1877 i Sundby sogn, Kbh., husfar, fiskehandler, gift Karen Marie Christiansen (f. Sørensen), f. 25-04-1881 i Sundby sogn, Kbh., husmor, gift Martha Elisabeth Christiansen, f. 10-01-1900 i Sundby sogn. Kbh., barn Emmy Ruth Christiansen, f. 18-03-1902 i Sundby sogn. Kbh., barn >> Hedvig Hilma Christiansen, f. 16-04-1903 i Sundby sogn, Kbh., barn Pige Christiansen, f. 08-01-1916 i Sundby sogn, Kbh., barn Kilde: FT-opslag 7-9. FT1916_08057_00899 FT-1921: Oliebladsgade 3, stuen, Kbh., Sundbyøster: Christian Carl Frederik Christiansen, f. 07-04-1877 i Sundby sogn, Kbh., husfar, fiskehandler, gift Karen Marie Christiansen (f. Sørensen), f. 25-04-1881 i Sundby sogn, Kbh., husmor, gift Martha Elisabeth Christiansen, f. 10-01-1900 i Sundby sogn. Kbh., barn, ugift, assuranceassistent. Selandia Emmy Ruth Christiansen, f. 18-03-1902 i Sundby sogn. Kbh., barn >> Hedvig Hilma Christiansen, f. 16-04-1903 i Sundby sogn, Kbh., barn Ketty Minthe Christiansen, f. 08-01-1916 i Sundby sogn, Kbh., barn Kilde: FT-opslag 5. FT1921_00039_01384 Bopæl meldt i Kbh. reg. 24-05-1917 for >> Hedvig Hilma Christiansen, f. 16-04-1903 i Sundby 01-05-1917: Oliebladsgade 3 - hjemme 01-11-1921: Udtrukket Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 3070, rl 4, st 4 (Amager) Bopæl meldt i Kbh.: Fuldmægtig Henrik Schwanenflügel og hustru >> Hilma Hedvig, f. 16-04-1903 i Kbh. 01-11-1921: Tycho Brahes Alle 29, 1. sal 01-11-1922: Udtrukket Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 1149, rulle 0023, station 4 (Amager) 1923: Oliebladsgade 3A, 1. sal, Kbh. i Sundby sogn, Kbh. FT-1925 - 5. nov.: Oliebladsgade 3, 1. sal, Kbh.: Henrik Schwanenflügel, f. 10-04-1897 i Kbh., gift, husfar, grosserer (agentur) >> Hedvig Hilma Schwanenflügel, f. 16-04-1903 i Kbh., gift, husmor Vibeke Schwanenflügel, f. 21-10-1923 i Kbh., datter Kilde. FT-opslag 19. FT1925_0409_01407. FT-1930 - 5. nov.: Oliebladsgade 3, 1. sal, Kbh.: Henrik Schwanenflügel, f. 10-04-1897 i Kbh., gift, husfar, repræsentant, gift i 1921, 1 barn i ægteskabet >> Hedvig Hilma Schwanenflügel, f. 16-04-1903 i Kbh., gift, husmor, gift i 1921, 1 barn i ægteskabet Vibeke Schwanenflügel, f. 21-10-1923 i Kbh., barn Kilde: FT-opslag 15. FT1930_00295_00249