Correll_Dohlmann

Ella Johanne Christiane Correll1910

Name
Ella Johanne Christiane Correll
Birth April 14, 1910 34 32
Alias
Ella Johanne Christiane Correll Rasmussen

Christening July 3, 1910 (Age 2 months)
Birth of a brotherJørgen Poul Correll
September 12, 1913 (Age 3 years)
Christening of a brotherJørgen Poul Correll
December 28, 1913 (Age 3 years)
Death of a paternal grandmotherChristiane Marie Christiansen
June 29, 1919 (Age 9 years)
Death of a fatherJørgen Herman Correll
December 17, 1942 (Age 32 years)
Death of a motherAnna Amalie Hansen
January 31, 1946 (Age 35 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: May 22, 1903Vester Broby kirke
13 months
elder sister
2 years
elder brother
Jørgen Christian Correll
Birth: October 21, 1906 31 29Alsted by og sogn
Death: May 29, 1908Lindegaardsvej 40, Ordrup by og sogn
4 years
herself
3 years
younger brother
Family with Lars Valdemar Rasmussen - View this family
husband
herself
son
Ole Correll
daughter
Inge Correll Rasmussen
son
Peter Correll Rasmussen

Shared note
ID 56-4e5b3: Ella Johanne Christiane Correll alias Ella Johanne Christiane Correll Rasmussen Født: 14-04-1910 på Lindegaardsvej 40, Ordrup by og sogn og døbt 03-07-1910 i Ordrup kirke - datter af kusk Jørgen Herman Correll og hustru Anna Amalie Correll f. Hansen på 32 år, Lindegaardsvej 40, Ordrup. Faddere: Arbejdsmand Anders Christensen, Lindegaardsvej 40, Ordrup samt forældrene. Forældrene viet 22-05-1903 i Braaby kirke (nu Broby kirke). Kilde: KB-opslag 163, nr. 22. Ordrup sogn. Sokkelund h., Kbhvns. amt. K.M. År 1909-1916. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154451#154451,25758095 Konfirmeret 05-10-1924: Ella Johanne Christiane Correll, i Frederiksberg, Lynge sogn (f. 14-04-1910 på Lindegaardsvej 40, Ordrup og døbt 03-07-1910 i Ordrup, datter af slagtermester Jørgen Herman Correll og hustru Anna Amalie Hansen, Frederiksberg) bliver konfirmeret 05-10-1924 i Lynge kirke, af sognepræsten i Broby kirke. Kilde: KB-opslag 145, nr. 9. Lynge sogn, Sorø amt. År 1917-1924. KB_1892_398_3_016_0177a-CP. Gift 12-02-1939: Ungkarl Lars Valdemar Rasmussen, boelsmand i Skippinge, Vallekilde sogn (f. 26-09-1910 i Vallekilde sogn, Holbæk amt, søn af slagter Ole Rasmussen og hustru Tora Elise Marie f. Hansen, Vallekilde), gifter sig 12-02-1939 i Vester Broby kirke med pige, ekspeditrice Ella Johanne Christiane Corell (læs: Correll), Snertinge, Særslev sogn, Holbæk amt, f. 03-07-1910 (læs: datoen er hendes dåbsdag og hun er født 14-04-1910) i Ordrup sogn, Kbhvns. amt, datter af slagter Jørgen Herman Correll og hustru Anna Amalie Hansen, Broby by. Parret viet af hjælpepræsten i Broby kirke. Vidner: Fædrene. Kilde: KB-opslag 95, nr. 1. Vester Broby sogn. År 1937-1950. KB_1892_411_3_010_0126a-V. Folketællinger: FT-1911: Lindegaardsvej 40 B, 1. sal, Ordrup by og sogn, Sokkelund herred, Kbhvns. amt: ID 56-4e5b: Jørgen Korell, f. 14-06-1875 i Slaglille sogn, husfader, tilflyttet i 1908 fra Sorø, arbejdsmand - alias Jørgen Herman Correll Anna Korell, f. 04-06-1877 i Hylstrup, Alsted sogn, husmoder, tilflyttet i 1908 fra Sorø - alias Anna Amalie Correll f. Hansen ID 56-4e5b1: Gudrun Korell, f. 16-06-1904 i Alsted by og sogn, barn - alias Gudrun Christine Correll >> ID 56-4e5b3: Ella Korell, f. 14-04-1910 i Ordrup by og sogn, barn - alias Ella Johanne Christiane Correll Kilde: FT-opslag 51. Ordrup. FT1911_0030_00892. FT-1930 - 5. nov.: Skælskørvej, Matr. 10aq, fam. nr. 2. Frederiksberg, Lynge sogn, Alsted h., Sorø amt: ID 56-4e5b: Jørgen Herman Correll, f. 14-06-1875 i Slaglille pr. Sorø, Sorø amt, gift i 1903, husfader, slagtermester. 3 levende børn i ægteskabet Anna Amalie Correll, f. 04-06-1877 i Alsted pr. Fjenneslev, Sorø amt, gift i 1903, husmoder. >> ID 56-4e5b3: Ella Johanne Christiane Correll, f. 14-04-1910 i Charlottenlund (Ordrup), ugift, barn, husassistent ID 56-4e5b4: Poul Jørgen Correll, f. 12-09-1913 i Gentofte, ugift, barn, slagterlærling hos slagtermester Correll, Frederiksberg, Sorø Kilde: FT-opslag 69-70. FT1930_03127_00717. Den 06-10-1957 bor familien i Engelstofte pr. Glumsø (Næsby sogn).