Correll_Dohlmann

Margrethe Elisabeth Blaunfeldt1909

Name
Margrethe Elisabeth Blaunfeldt
Birth January 15, 1909 31 19
Alias
Margrethe Elisabeth Blauenfeldt

Christening April 12, 1909 (Age 2 months)
Birth of a brotherKristian Karl Blaunfeldt
September 27, 1910 (Age 20 months)
Christening of a brotherKristian Karl Blaunfeldt
December 11, 1910 (Age 22 months)
Death

Shared note
Margrethe Elisabeth Blaunfeldt Indskrevet i Kirkebogen som Blauenfeldt *) Født: 15-01-1909 på Gothersgade 14, 4. sal, København i Skt. Pauls sogn, Kbh. og døbt 12-04-1909 i Skt. Pauls kirke, Kbh. - datter af administrator Thorald Louis Blaunfeldt og hustru Anna Charlotta Olsson. Anmærkninger: Forældrene viet 15-09-1907 i Sverige. *) Navnet rettet til Blaunfeldt ifølge skrivelse af 18-03-1939 fra Kirkeministeriet. Kilde: KB-opslag 345, under nr. 27, side 345. Skt. Paul. Sokkelund herred, Københavns amt. År 1900-1911. KB_1892_024_3_016_0345a-FK. Folketællinger: FT-1911: Gothersgade 14, København: Familie nr. 3: Vilhelmine Marie Hüttmann, f. 28-09-1831 i Kbh., ugift, frøken, husejer Emilie Charlotte Blaunfeldt, f. 12-11-1841 i Kbh., enke, husmoder, husejer Familie nr. 4: Thorald Louis Blaunfeldt, f. 22-07-1877 i Kbh., gift, husfader, ejendomsadministrator Anna Charlotta Blaunfeldt, f. 06-05-1889 i Sverige, gift, husmoder Margrethe Elisabeth Blaunfeldt, f. 15-01-1909 i Kbh., datter Kristian Karl Blaunfeldt, f. 27-09-1910 i Kbh., søn Kilde: FT-1911. FT-opslag 17. Gothersgade 14, Kbh. FT1911_0018_00663 FT-1916: Gothersgade 14, København: 3. sal, familie nr. 3: Vilhelmine Marie Hüttmann, f. 28-09-1831 i Kbh., ugift, frøken, husejerinde Emilie Charlotte Blaunfeldt, f. 12-11-1841 i Kbh., enke, husmoder, husejerinde 4. sal, familie nr. 4: Thorald Louis Blaunfeldt, f. 22-07-1877 i Kbh., gift, husfader, ejendomsadministrator Anna Charlotta Blaunfeldt, f. 06-05-1889 i Sverige, gift, husmoder Margrethe Elisabeth Blaunfeldt, f. 15-01-1909 i Kbh., datter Kristian Karl Blaunfeldt, f. 27-09-1910 i Kbh., søn Kilde: FT-1916. FT-opslag 413-414. FT1916_08027_01463 FT-1921: Gothersgade 14, København: 3. sal, familie nr. 3: Emilie Charlotte Blaunfeldt, f. 12-11-1841 i Kbh., enke, husmoder, husejerinde 4. sal, familie nr. 4: Thorald Louis Blaunfeldt, f. 22-07-1877 i Kbh., gift, husfader, administrator Anna Charlotta Blaunfeldt, f. 06-05-1889 i Sverige, gift, husmoder, tilflyttet fra Sverige i 1905 Margrethe Elisabeth Blaunfeldt, f. 15-01-1909 i Kbh., datter Kristian Karl Blaunfeldt, f. 27-09-1910 i Kbh., søn Kilde: FT-1921. FT-opslag 11. FT1921_00019_00607. FT-1925: Gothersgade 14, København: 3. sal, familie nr. 3: Emilie Charlotte Blaunfeldt, f. 12-11-1841 i Kbh., enke, husmoder, husejer 4. sal, familie nr. 4: Thorald Louis Blaunfeldt, f. 22-07-1877 i Kbh., gift, husfader, husejer og administrator Anna Charlotta Blaunfeldt, f. 06-05-1889 i Sverige, gift, husmoder Margrethe Elisabeth Blaunfeldt, f. 15-01-1909 i Kbh., datter, skolesøgende Kristian Karl Blaunfeldt, f. 27-09-1910 i Kbh., søn, smedelærling Kilde: FT-1925. FT-opslag 59 og 61. FT1925_0331_00992. FT-1930: Gothersgade 14, 3. sal, København: Thorald Louis Blaunfeldt, f. 22-07-1877 i Kbh., gift, husfader, husejer og tekniker Anna Charlotta Blaunfeldt, f. 06-05-1889 i Sverige, gift, husmoder Margrethe Elisabeth Blaunfeldt, f. 15-01-1909 i Kbh., datter, syg i 5 år Kristian Karl Blaunfeldt, f. 27-09-1910 i Kbh., søn, maskinlærling Kilde: FT-1930. FT-opslag 53. FT1930_00136_00296.