Correll_Dohlmann

Hedevig Elisabeth CorellAge: 23 months18911893

Name
Hedevig Elisabeth Corell
Birth August 19, 1891 21 19
Alias
Hedvig Elisabeth Corell

Hjemmedøbt August 25, 1891 (Age 6 days)
Christening September 13, 1891 (Age 25 days)
Death August 17, 1893 (Age 23 months)
Burial August 22, 1893 (5 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Divorce: before 1896
-6 years
elder sister
21 months
herself
Hedevig Elisabeth Corell
Birth: August 19, 1891 21 19Prinsensgade 10, Kbh.
Death: August 17, 1893Sølvgade 3, Kbh.
Father’s family with Johanna Kristina Olsen - View this family
father
step-mother
Marriage: before 1900
Divorce: before 1905
Father’s family with Fru_Ida Marie Corell - View this family
father
step-mother
Marriage: about 1905
15 months
half-sister
15 months
half-sister
3 years
half-sister
Mother’s family with Carl Johan Oluf Reinholdt Reiersen - View this family
step-father
mother
Marriage: December 13, 1896Norge

Shared note
ID 56-5c9b: Hedevig Elisabeth Corell alias Hedvig Elisabeth Corell Født: 19-08-1891 på Prinsensgade 10, Kbh. i Skt. Pauls sogn og hjemmedøbt 25-08-1891 samme sted af pastor Rosenberg. Fremstillet i Skt. Pauls kirke, Kbh. 13-09-1891. Datter af ugift Anna Margrethe Hansen, Prinsensgade 10, Kbh. og (ID 56-5c9) udlagt barnefader barbersvend Edmund Louis Ingemann Corell. Anm.: Faderens skriftlige samtykke indhentet. Noteret i Maribo kirkes Ministerialbog den 08-06-1892. Kilde: KB-opslag 469, nr. 161. Skt. Paul. År 1883-1891. KB_024_2_004_K16-25-A. Se tillige: KB-opslag 225, nr. 161. Skt. Pauls sogn. K.M. År 1883-1891. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=156100#156100,26134595 Se også: KB-opslag 105, nr. 0 Maribo, Musse: Hedevig Elisabeth Corell, f. 19-08-1891 på Prinsensgade 10, Kbh. i Skt. Pauls sogn. Hjemmedøbt; fremstillet i Skt. Pauls kirke, Kbh. den 13-09-1891. Datter af ugift Anna Margrethe Hansen og udlagt barnefader Edmund Louis Ingemann Corell. Anm.: Indført efter anmeldelse fra Københavns Magistrat af 26-02-1892 og dåbsattest af konstitueret sognepræst J. N. Schou, da moderen ti-månedersdagen før fødslen opholdt sig hos sine forældre i Maribo (Sibirien). Død 17-08-1893: Hedvig Elisabeth Corell dør 17-08-1893 på Sølvgade 3, Kbh., 23 mdr. gl. og bliver begravet 22-08-1893 på Vestre kirkegård, Kbh. - datter af ugifte Anna Margrethe Hansen, St. Kongensgade 52, Kbh. Kilde: KB-opslag 172, nr. 107. side 171. Trinitatis. År 1891-1903. KB_1892_012_3_077_0171a-DK.