Correll_Dohlmann

Solveig Andersen1907

Name
Solveig Andersen
Birth November 11, 1907
Alias
Solveig Corell f. Andersen

Birth of a son
#1
Erling Borch Corell
September 18, 1930 (Age 22 years)
Christening of a sonErling Borch Corell
December 26, 1930 (Age 23 years)
Death of a sonErling Borch Corell
April 14, 2010 (Age 102 years)

Burial of a sonErling Borch Corell
April 22, 2010 (Age 102 years)
Death

Shared note
Solveig Andersen alias Solveig Corell f. Andersen Født: 11-11-1907 i Oslo (Kristiania), Fødselsstiftelsen, Norge Gift 29-03-1930: Ugift Ove Mikael Corell, vinduespolerer, f. 06-07-1899 i Kbh., gifter sig borgerligt 29-03-1930 på Københavns Rådhus med ugift Solveig Andersen, f. 11-11-1907 i Norge. Parret bor Brahesborg Allé 8, Kbh. Kilde: Borgerlige ægteskabsbøger. Københavns Rådhus. År 1930, lb.nr. 643. AO-opslag 45. Side 43. Aegteskab_00000_8003620831_8003620831_0045. Skilt før 1936. Siden 1936 i ægteskab med chauffør Thorkild Anton Emil Christensen, Ellebjergvej 20, 2. tv. Kbh.