Correll_Dohlmann

Karen Sophie Nielsine Nielsen1889

Name
Karen Sophie Nielsine Nielsen
Birth September 23, 1889
Alias
Karen Sophie Nielsine Jørgensen f. Nielsen

MarriageChristen JørgensenView this family
September 11, 1909 (Age 19 years)
Birth of a daughter
#1
Astrid Margrethe Jørgensen
April 1, 1913 (Age 23 years)
Christening of a daughterAstrid Margrethe Jørgensen
May 25, 1913 (Age 23 years)
Death of a daughterAstrid Margrethe Jørgensen
August 18, 1998 (Age 108 years)
Burial of a daughterAstrid Margrethe Jørgensen
August 1998 (Age 108 years)
Death

Shared note
Karen Sofie Nielsine Nielsen alias Karen Sophie Nielsine Jørgensen f. Nielsen Født: 23-09-1889 i Tvindelstrup, Farendløse sogn - datter af gårdejer Anders Christian Nielsen og hustru Hansine Marie Larsen, Tvindelstrup. Kilde: Hendes vielse Gift 11-09-1909: Ungkarl, tømrer, Ringsted Mark, Christen Jørgensen (f. 18-02-1884 i Hjelmsølille, Tybjerg sogn, søn af gårdejer Jens Jørgensen og hustru Stine Marie Jensen, Hjelmsølille, Tybjerg sogn) gifter sig 11-09-1909 i Farendløse kirke med pige i Tvindelstrup, Farringløse sogn (nu Farendløse) Karen Sofie Nielsine Nielsen (f. 23-09-1889 i Tvindelstrup, datter af gårdejer Anders Christian Nielsen og hustru Hansine Marie Larsen, Tvindelstrup). Kilde: KB-opslag 138, nr. 2. Farendløse s., Ringsted h., Sorø a. År 1892-1918. KB_1892_416_3_004_0172a-V.