Correll_Dohlmann

Peter Henriksen1833

Name
Peter Henriksen
Birth August 19, 1833 30 21
Alias
Peder Henriksen

Christening October 13, 1833 (Age 55 days)
Birth of a brotherNiels Henriksen
June 16, 1836 (Age 2 years)
Christening of a brotherNiels Henriksen
June 24, 1836 (Age 2 years)
Birth of a brotherLars Henriksen
September 7, 1838 (Age 5 years)
Christening of a brotherLars Henriksen
October 14, 1838 (Age 5 years)
Birth of a sisterBodil Henriksen
January 7, 1841 (Age 7 years)
Christening of a sisterBodil Henriksen
February 28, 1841 (Age 7 years)
Birth of a brotherChristen Henriksen
June 25, 1843 (Age 9 years)
Christening of a brotherChristen Henriksen
September 3, 1843 (Age 10 years)
Birth of a brotherHans Henriksen
August 12, 1845 (Age 11 years)
Christening of a brotherHans Henriksen
September 21, 1845 (Age 12 years)
Birth of a brotherJens Henriksen
November 3, 1847 (Age 14 years)
Christening of a brotherJens Henriksen
January 2, 1848 (Age 14 years)
Death of a brotherHans Henriksen
May 29, 1849 (Age 15 years)
Burial of a brotherHans Henriksen
June 3, 1849 (Age 15 years)
Birth of a brotherHans Henriksen
March 2, 1850 (Age 16 years)
Christening of a brotherHans Henriksen
May 5, 1850 (Age 16 years)
Death of a maternal grandfatherJørgen Nielsen Krag
May 14, 1853 (Age 19 years)
Birth of a sisterKaren Sophie Henriksen
July 27, 1854 (Age 20 years)
Christening of a sisterKaren Sophie Henriksen
September 17, 1854 (Age 21 years)
Death of a maternal grandmotherAne Rasmusdatter
February 14, 1863 (Age 29 years)
Death of a motherEllen Jørgensdatter
October 7, 1867 (Age 34 years)
Death of a fatherHenrik Pedersen
April 4, 1878 (Age 44 years)
Death of a sisterKaren Sophie Henriksen
after 1916 (Age 82 years)

Death of a brotherChristen Henriksen
May 27, 1926 (Age 92 years)
Burial of a brotherChristen Henriksen
May 31, 1926 (Age 92 years)
Christening of a half-sisterDorthea Kirstine Henriksen
August 22, 1930 (Age 97 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: October 12, 1832Køng kirke, Svinø
11 years
younger brother
-10 years
himself
3 years
younger brother
2 years
younger brother
2 years
younger sister
5 years
younger brother
Hans Henriksen
Birth: August 12, 1845 42 33Svinø, Køng sogn, Hammer herred
Death: May 29, 1849Svinø, Køng sogn, Hammer herred
2 years
younger brother
2 years
younger brother
4 years
younger sister
Father’s family with Else Jensdatter - View this family
father
step-mother
Marriage: May 28, 1827Køng kirke, Hammer herred
1 month
half-brother
Rasmus Henriksen
Birth: June 23, 1827 23 27Svinø, Køng sogn, Hammer herred
Death: March 10, 1828Svinø, Køng sogn, Hammer herred
20 months
half-brother
17 months
half-sister

Shared note
ID 8-4: Peter Henriksen alias Peder Henriksen Født: 19-08-1833 på Svinø, Køng sogn, Hammer herred, Præstø amt og døbt 13-10-1833 i Køng kirke, Hammer herred - søn af (ID 16) husmand Henrik Pedersen og (ID 17) hustru Ellen Jørgensdatter på Svinø Kilde: KB-opslag 5, nr. 21. Køng sogn. Hammer herred. Præstø a. H.M. År 1833-1840 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=204891#204891,38875436 Konfirmeret i 1847: Peter Henriksen, f. 19-08-1833, bliver konfirmeret i 1847 i Køng kirke. Søn af (ID 16) husmand Henrik Pedersen og (ID 17) hustru Ellen Jørgensdatter på Svinø. Kilde: KB-opslag 99, nr. 96, side 97. Køng s. Hammer h. Præstø a. H.M. År 1841-1857. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=204892#204892,38875701 Folketællinger: FT-1834: Præstø, Hammer, Køng, Sviinø By, et Huus, 35, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C5331: ID 16: Hendrik Pedersen, 32, Gift, Huusmand og Fisker ID 17: Ellen Jørgensdatter, 23, Gift, hans Kone ID 8-2: Rasmus Hendriksen, 5, Ugift, deres Børn ID 8-3: Dorthe Kirstine Hendriksdatter, 4, Ugift, deres Børn >> ID 8-4: Peder Hendriksen, 1, Ugift, deres Børn FT-1840: Præstø, Hammer, Køng, Sviinøe By, en Gaard, 116, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C5865 ID 34: Jørgen Nielsen Krag, 73, Gift, Gaardmand ID 35: Ane Rasmussen, 67, Gift, hans Kone ID 17-4: Bodil Jørgensen, 22, Ugift, deres Datter, f. ca. 1817 ID 17-3: Hemming Jørgensen, 35, Gift, deres Søn, f. ca. 1804 Bodil Svendsen, 36, Gift, hans Kone ID 17-3a: Niels Hemmingsen, 14, Ugift, deres Søn ID 8-2: Rasmus Pedersen, 13, Ugift, Pleiebørn i Sønners Sted >> ID 8-4: Peder Hendriksen, 6, Ugift, Pleiebørn i Sønners Sted - søn af (ID 17) Ellen Jørgensdatter og af (ID 16) husmand Henrik Pedersen FT-1845: Præstø, Hammer, Køng, Sviinø By, en Gaard, 28, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, B4792: ID 34: Jørgen Nielsen Krag, 78, Gift, Gaardfæster, i sognet ID 35: Ane Rasmusdatter, 72, Gift, hans kone, i sognet ID 17-3: Hemming Jørgensen, 40, Gift, deres søn, hans medhjælper, i sognet Bodil Svendsdatter, 41, Gift, hans kone, i sognet ID 17-3a: Niels Hemmingsen, 19, -, deres søn, i sognet >> ID 8-4: Peder Henriksen, 12, -, pleiesøn, i sognet Karen Madsdatter, 25, Ugift, Tjenestepige, i sognet FT-1850: Præstø, Hammer, Køng, Svinø By, en Gaard, 194, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C1574: ID 17-3: Hemming Jørgensen, 45, Gift, Gaardmand husfader, Født i sognet Bodil Svendsdatter, 46, Gift, hans kone, Født i sognet ID 17-3a: Niels Hemmingsen, 24, Ugift, Søn, Født i sognet ID 34: Jørgen Nielsen, 84, Gift, Husfaders fader, Født i sognet ID 35: Ane Rasmusdatter, 77, Gift, hans Moder, Født i sognet >> ID 8-4: Peder Henriksen, 17, Ugift, Tjenestekarl, Født i sognet Maren Rasmusdatter, 25, Ugift, Tjenestepige, Sværdborg Præstø amt