Correll_Dohlmann

Erna Villia Gudrun Julie Kronenberg1889

Name
Erna Villia Gudrun Julie Kronenberg
Birth July 27, 1889 38 40
Alias
Erna Villia Gudrun Julie Andersen f. Kronenberg

Christening October 17, 1890 (Age 14 months)
Death of a fatherGottlieb Christian Kronenberg
July 11, 1896 (Age 6 years)
MarriageJes Anders Peter AndersenView this family
August 9, 1912 (Age 23 years)
Birth of a daughter
#1
Olga Jakobine Andersen
October 22, 1912 (Age 23 years)
Occupation
Cigarrullerske

Christening of a daughterOlga Jakobine Andersen
January 19, 1913 (Age 23 years)
Death of a motherJohanne Jeppesen
after 1921 (Age 31 years)

Death

Family with parents - View this family
father
mother
herself
Family with Jes Anders Peter Andersen - View this family
husband
herself
Marriage: August 9, 1912b.v. på Københavns Rådhus
2 months
daughter

Shared note
Erna Villia Gudrun Julie Kronenberg alias Erna Villia Gudrun Julie Andersen f. Kronenberg Født: 27-07-1889 på Estlandsgade 13, 5. sal, Kbh. i Skt. Matthæus sogn og døbt 17-10-1890 i Skt. Matthæus kirke, Kbh. - datter af maskinarbejder Gotlieb Christian Kronenberg, (f. 13-09-1850 i Kbh.; død 11-07-1896) og hustru Johanne Kronenberg f. Jeppesen på 40 år (f. 29-01-1849 i Skt. Jørgensbjerg), boende Estlandsgade 13, 5. sal, Kbh. Faddere: Forældrene. Blikkenslager Günther og hustru, Estlandsgade 13, 3. sal. Smedesvend Ferd. Fischer af Istedgade 27, 5. sal, Kbh. Kilde: KB-opslag 324, nr. 746. Side 322. Skt. Matthæus s. År 1888-1889. KB_058_2_028_K11-24-A Gift 09-08-1912: Ungkarl, cigarmager Jes Anders Peter Andersen gifter sig borgerligt 09-08-1912 på Københavns Rådhus med ugift Erna Villia Gudrun Julie Kronenberg. Kilde: Datteren Olga Jakobine Andersen's fødsel og dåb Erhverv: Cigarrullerske Folketællinger og bosteder: Forældrene: Bopæl meldt i Kbh. reg. den 05-05-1892 for Gotlieb Christian Kronenberg, maskinarbejder, f. 13-09-1850 i Kbh.; død 11-07-1896 gift med Johanne Kronenberg, f. 29-01-1849 i Sct. Jørgensbjerg Børn: Agnes Hedvig Ulrikke Kronenberg Herbert August Johan Kronenberg Olga Agnes Marie Kronenberg Adresse: 05-05-1892: Estlandsgade 13, 4. sal Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 2976, rulle 0010, dødeblade FT-1906: Vester Voldgade 95, 3. sal, Kbh.: Johanne Kronenberg, f. 29-01-1849 i Skt. Jørgensbjerg, Roskilde, enke, husmor, fabriksarbejder, tilflyttet fra Skt. Jørgensbjerg i 1863. Olga Anna Marie Magdalene f. Kronenberg, f. 20-01-1881 på Frbg., barn, ugift, lagerjomfru >> Erna Villia Gudrun Julie Kronenberg, f. 27-07-1889 i Kbh., barn, ugift, elev hos grosserer Hirschsprung Kilde: FT-opslag 77. FT1906_0045_01204 Bopæl meldt i Kbh.: >> Gudrun Villia Erne Kronenberg, f. 27-07-1889 i Kbh. nov. 1903: Saxogade 39, 4. sal 01-05-1904: Saxogade 82, 2. sal 01-05-1905: Vester Voldgade 95, 3. sal 01-11-1906: Dybensgade 6, 3. sal 01-05-1909: Vester Voldgade 95, 3. sal Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 2758, rulle 0020, station 1 (Indre by) Bopæl meldt i Kbh.: Jes Anders Peter Andersen, f. 18-08-1885 i Kolding >> hustru Erna Vilie Julie Gudrun, f. 27-07-1889 i Kbh. 01-11-1912: Hjørringgade 21 1. sal 01-11-1913: Dybbølsgade 47, 3 sal 01-05-1914: Asger Rygs Gade 6, 1. sal Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 847, rulle 2, Station 5 (Vesterbro) FT-1921: Asger Rygs Gade 6, 1. sal, th., Kbh.: Jes Anders Peter Andersen, f. 18-08-1885 i Kolding, gift, husfar, fabriksmester, hos A/S A.M. Hirschsprung & Sønner (*) >> Erna Vilie Julie Gudrun Andersen, f. 27-07-1889 i Kbh., gift, husmor, cigarrullerske Olga Jakobine Andersen, f. 22-10-1912 i Kbh., datter Johanne Kronenberg, f. 29-01-1849 i Roskilde Skt. Jørgensbjerg, enke, bedstemor, alderdomsunderstøttelse Kilde: FT-opslag 47. FT1921_00004_00289 (*) A/S A.M. Hirschsprung & Sønner var en ledende cigar- og tobaksfabrik i Danmark. I 1972 blev den, ligesom mange andre fabrikker, overtaget af Skandinavisk Tobakskompagni. Fabrikken lå i en bygning, der stadig eksisterer, i Tordenskjoldsgade 7-9 bag Det Kgl. Teater i København. Den er tegnet af Ove Petersen og senere ombygget af Axel Maar. I 1950 flyttede fabrikken fra Tordenskjoldsgade til en helt ny fabrik i Virum. Bygningerne blev solgt fra i 1985. Tilbage er kun firmaets vartegn ud mod Kongevejen: En springende hjort.