Correll_Dohlmann

Jørgen Marthæus CorellAge: 9 months18551856

Name
Jørgen Marthæus Corell
Birth September 1, 1855 28 27
Alias
Jørgen Martinus Corell

Christening October 14, 1855 (Age 43 days)
Death of a paternal grandfatherLars Hansen Corell
April 30, 1856 (Age 7 months)
Death June 8, 1856 (Age 9 months)
Burial June 12, 1856 (4 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: June 15, 1855Trinitatis kirke, Kbh.
3 months
himself
Jørgen Marthæus Corell
Birth: September 1, 1855 28 27Trinitatis sogn, Kbh.
Death: June 8, 1856Lille Helliggejststræde 131, Kbh.
20 months
younger brother
2 years
younger sister
4 years
younger sister
Johanne Josephine Corell
Birth: March 16, 1863 35 34Fælledvei 11, Kbh.
Death: October 12, 1865Korsgade 27, Kbh.
3 years
younger brother
6 years
younger brother

Shared note
ID 56-5d1: Jørgen Marthæus Corell alias Jørgen Martinus Corell Født 01-09-1855 i Trinitatis sogn, Kbh. og døbt 14-10-1855 i Trinitatis kirke, Kbh. - søn af (ID 56-5d) Niels Peter Corell og Ane Wilhelmsen. Kilder: KB-opslag 91, nr. 482. Trinitatis sogn. KB-opslag 251, nr. 482. Trinitatis sogn (ny). År 1849-1856. KB_M_012_3_026_007210254_00253. Død 08-06-1856: Jørgen Martinus Corell dør 08-06-1856 på Lille Helliggejststræde 131, Kbh., 9 mdr. gl. og bliver begravet 12-06-1856 fra Hellligåndskirken, Kbh. Kilde: KB-opslag 30, nr. 99. Helligånd sogn. År 1853-1861. KB_006_2_022_K02-06-A.