Correll_Dohlmann

Amanta Petrea Nicoline Corell1859

Name
Amanta Petrea Nicoline Corell
Birth August 21, 1859 32 31
Alias
Amanda Petrea Nikoline Corell og Amanta Petrea Nicoline Pettersson f.Corell

Christening December 18, 1859 (Age 3 months)
Birth of a sisterJohanne Josephine Corell
March 16, 1863 (Age 3 years)
Christening of a sisterJohanne Josephine Corell
May 31, 1863 (Age 3 years)
Death of a sisterJohanne Josephine Corell
October 12, 1865 (Age 6 years)
Burial of a sisterJohanne Josephine Corell
October 18, 1865 (Age 6 years)
Birth of a brotherAnton Sofus Corell
February 26, 1866 (Age 6 years)
Christening of a brotherAnton Sofus Corell
June 17, 1866 (Age 6 years)
Birth of a brotherMartin Albert Alexius Corell
February 28, 1872 (Age 12 years)
Christening of a brotherMartin Albert Alexius Corell
June 9, 1872 (Age 12 years)
Death of a fatherNiels Peter Corell
November 14, 1877 (Age 18 years)
MarriageAxel Oskar PetterssonView this family
September 20, 1883 (Age 24 years)
Birth of a son
#1
Axel Hans Holger Corell
June 18, 1884 (Age 24 years)
Birth of a son
#2
Bror Gösta Corell
January 15, 1891 (Age 31 years)
Christening of a sonBror Gösta Corell
March 13, 1891 (Age 31 years)
Death of a paternal grandmotherJohanne Crofas
September 25, 1891 (Age 32 years)
Death of a brotherWilhelm Martinus Johannes Corell
February 24, 1892 (Age 32 years)
Burial of a brotherWilhelm Martinus Johannes Corell
March 23, 1892 (Age 32 years)
Death of a motherAne Marie Wilhelmsen
March 1, 1911 (Age 51 years)
Death of a brotherAnton Sofus Corell
April 3, 1931 (Age 71 years)
Burial of a brotherAnton Sofus Corell
April 9, 1931 (Age 71 years)
Death of a sonAxel Hans Holger Corell
October 1, 1946 (Age 87 years)
Death of a sonBror Gösta Corell
January 27, 1968 (Age 108 years)
Burial of a sonBror Gösta Corell
January 1968 (Age 108 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: June 15, 1855Trinitatis kirke, Kbh.
3 months
elder brother
Jørgen Marthæus Corell
Birth: September 1, 1855 28 27Trinitatis sogn, Kbh.
Death: June 8, 1856Lille Helliggejststræde 131, Kbh.
20 months
elder brother
2 years
herself
4 years
younger sister
Johanne Josephine Corell
Birth: March 16, 1863 35 34Fælledvei 11, Kbh.
Death: October 12, 1865Korsgade 27, Kbh.
3 years
younger brother
6 years
younger brother
Family with Axel Oskar Pettersson - View this family
husband
herself
Marriage: September 20, 1883Vor Frue kirke, Kbh.
9 months
son
7 years
son

Shared note
ID 56-5d3: Amanta Petrea Nicoline Corell alias Amanda Petrea Nikoline Corell og Amanta Petrea Nicoline Pettersson f. Corell Født: 21-08-1859 på Vesterbrogade 77, Kbh. og døbt 18-12-1859 i Frederiksberg kirke - datter af (ID 56-5d) Niels Peter Corell, værtshusholder og hustru Ane f. Wilhelmsen på 30 år. Kilde: KB-opslag 167 nr. 151. Frederiksberg. År 1859-1863. KB_064_2_006_K06-17-A Konfirmeret i 1873: Amanta Petrea Nikoline Corell konfirmeret i 1873 i Skt. Johannes sogn. Kilde: KB- opslag 107, nr. 73. Skt. Johannes sogn. Gift 20-09-1883: Musikdirektør Axel Oskar Petersen (Pettersson) på 29 år gifter sig 20-09-1883 i Vor Frue kirke, Kbh. med Amanda Petrea Nikoline Corell på 24 år, boende Nørregade 20, Kbh. Forlovere: Orgelbygger H. Petersen, Peter Bangs Vej 40, og gæstgiver Th. Andersen, Københavns Kvægtorv. Kilde: KB-opslag 217, nr. 127. Vor Frue sogn, Kbh. K.M. År https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=158977#158977,26721879 Se også sønnen Axel Hans Holger Correl Petterssons fødsel i Uppsala, Sverige Folketællinger: FT-1906: Hørsholmsgade 10, 4. sal, Kbh.: >> ID 56-5d3: Petrea Pettersen (alias Amanta Petrea Nicoline Pettersson f. Corell), f. 21-08-1859 på Frederiksberg, enke, husmor, nådlerske ID 56-5d3a: Axel Corell Pettersen (alias Axel Hans Holger Corell), f. 18-06-1884 i Uppsala, Sverige, ugift søn, tilflyttet fra Kalmar i 1900, instrumentmager ID 56-5d3b: Bror Gøsta Corell Pettersen (alias Bror Gösta Corell), f. 25-01-1891 i Uppsala, Sverige, ugift, søn, tilflyttet fra Kalmar i 1900, instrumentmager Kilde: FT-opslag 15. FT1906_0019_03321 FT-1911: Hørsholmsgade 10, 4. sal, Kbh.: >> ID 56-5d3: Amanda Petrea Nicoline Pettersen f. Corell, f. 21-08-1859 på Frederiksberg, enke, husmor, nådlerske, tilflyttet fra Kbh. i 1903 ID 56-5d3b: Bror Gösta Corell Pettersen (alias Bror Gösta Corell), f. 25-01-1891 i Uppsala, Sverige, ugift, søn, tilflyttet fra København i 1903, pianobygger Kilde: FT-opslag 17. FT1911_0023_00978 FT-1916: Hørsholmsgade 10, 4. sal, Kbh.: >> ID 56-5d3: Amanda Petrea Nicoline Pettersen f. Corell, f. 21-08-1859 på Frederiksberg, enke, husmor, nådlerske, tilflyttet fra Kbh. i 1903 ID 56-5d3b: Bror Gösta Corell Pettersen (alias Bror Gösta Corell), f. 25-01-1891 i Uppsala, Sverige, ugift, søn, tilflyttet fra København i 1903, pianoarbejder Kilde: FT-opslag 17-18. FT1916_08035_01193-94