Correll_Dohlmann

Bengta Johanne Olivia OlsonAge: 80 years18851965

Name
Bengta Johanne Olivia Olson
Birth September 30, 1885
Alias
Bengta Johanne Olivia Sander f. Olson og Bengta Johanne OliviaVibe-Hastrup f. Olson

Christening February 21, 1886 (Age 4 months)
MarriageEdvard Cecilius Vibe-HastrupView this family
1921 (Age 35 years)

Death of a husbandEdvard Cecilius Vibe-Hastrup
March 8, 1954 (Age 68 years)
Burial of a husbandEdvard Cecilius Vibe-Hastrup
March 14, 1954 (Age 68 years)
Death December 13, 1965 (Age 80 years)
Burial December 18, 1965 (5 days after death)
Family with Edvard Cecilius Vibe-Hastrup - View this family
husband
herself
Marriage: 1921

Shared note
Bengta Johanne Olivia Olson alias Bengta Johanne Olivia Sander f. Olson og Bengta Johanne Olivia Vibe-Hastrup f. Olson Født: 30-09-1885 i Vejle Sct. Nicolai sogn og døbt 21-02-1886 i Vejle Sct. Nicolai kirke - datter af skræddesvend Johan Olson (der var svensker) og hustru Ane (Sophie Magdalene) f. Krintel, 25 år gl., i Vejle. Kilde: KB-opslag 193, nr. 113. Vejle Nørvang sogn. År 1881-1891. KB_C441_C_012_07c07c08. Gift 1.g. i 1909: Bengta Johanne Olivia Olson gifter sig i 1909 med inspektør Frederik Antonio Sander, der senere bliver godsejer og direktør for Carlsberg m.m. Allerede i 1911 opløses ægteskabet. 1-11-1914: Kammasvej 6, Kbh. - parret er da registreret som tilflyttet fra Ringsted. Gift i 1921: Edvard Cecilius Vibe-Hastrup, ejer og leder af skosværtefabrikken Vibe-Hastrups kemiske fabrikker I/A, Frederiksberg, gifter sig i 1921 med fraskilte Bengta Johanne Olivia Sander f. Olson. Kilde: 123hjemmeside.dk/slaegten-krintel/1979285 Død 13-12-1965 (findedag): Bengta Johanne Olivia Vibe Hastrup f. Olson fundet død den 13-12-1965 på bopælen: Frederiksberg Alle 78, Frbg., 80 år gl., og bliver begravet 18-12-1965 fra Frederiksberg kirke på Solbjerg Parkkirkegård (tidl. Solbjerg kirkegård). Enke efter fabrikant. NB! Ved hendes død er noteret at hun er født 30-09-1886 (men hun er født 30-09-1885). Født i Vejle Skt. Nicolai sogn, datter af skrædder Johan Olson og hustru Ane Kruisel (Klintel). Kilde: KB-opslag 28, nr. 115. Frederiksberg sogn. År 1965-1976. KB_1892_064_3_158_0024a-DK Om hendes 1. ægtefælle: Gift 2.g. 01-08-1918: Fraskilt forretningsfører Frederik Antonio Sander, Kbh. (f. 12-09-1883 i Everdrup, søn af købmand Georg Heinrich Sander og hustru Maren Kirstine f. Pedersen) gifter sig 01-08-1918 i Godthåbskirken, Frbg. med pigen Estrid Johanne Birch Olsen, Frbg. (f. 04-04-1886 i Allings, datter af ingeniør Holger Emil Olsen og hustru Martha Juliane Vilhemine f. Birch). Kongebrev af 01-07-1918. Kilde: KB-opslag 186, nr. 67. Godthåb. År 1909-1922. KB_1892_065_3_014_0183a-V. Frederik Sander, Frederik Antonio Sander, 12.9.1883-19.9.1973, bryggeridirektør. Født i Everdrup, død på Nedergård, Lejbølle, Bøstrup sg., begravet på Bøstrup kgd. S. blev 1.11.1903 ansat på Carlsberg Bryggerierne hvor han ti år efter blev forretningsfører og chef for udenbys afdeling. 1918 udnævntes han til underdirektør, i hvilken egenskab han overtog den merkantile ledelse. På den fremskudte post han således i en ung alder kom til at beklæde virkede S. med stor dygtighed. Hans hurtige overblik og skarpe forstand var et betydeligt aktiv for bryggerierne, og navnlig kom han i udmærket kontakt med de store kundeorganisationer. 1934 udnævntes S. til direktør. 1936-46 var han administrerende direktør, 1937-46 var han endvidere formand for den ifølge overenskomst mellem Carlsberg og De Forenede Bryggerier indsatte fællesdirektion, af hvis råd han var blevet medlem april 1934. Blandt S.s mange tillidsposter kan fremhæves formandskabet i Bryggeriforeningen som han overtog ved Benny Dessaus død 1937 samt formandskabet hos mineral-vandsfabrikanterne. Til 1946 sad han endvidere i Industrirådets repræsentantskab og bestyrelse. - 1936 købte han godset Nedergård på Langeland hvortil han flyttede efter sin fratræden. 1959 overdrog han det til en søn. Familie Forældre: købmand Georg Heinrich S. (1850-1911) og Maren Kirstine Pedersen (1852-1925). Gift 1.8.1918 på Frbg. (Godth.) med Estrid Johanne Birch Olsen, født 4.4.1886 i Allinge, død 9.6.1971 på Nedergård, d. af ingeniør, stenværksejer Holger Emil O. (1850-1944) og Martha Juliane Vilhelmine Birch (1860-1941). Udnævnelser. R. 1926. DM. 1938. Ikonografi: Buste af Max Andersen, 1943 (Carlsberg Bryggerierne). Foto. Bibliografi: F. S. i Berl. tid. 4.12.1938. - Børsen 12.9.1933. A. W. Nielsen i Brygmesteren XXX, 1973 31 lf. - Levnedsberetning i ordenskapitlet. Kilde: denstoredanske.dk/Dansk_Biografisk_Leksikon/Handel_og_industri/Bryggeridirekt%C3%B8r/Frederik_Sander