Correll_Dohlmann

Agnete Blicher TrydeAge: 76 years18911968

Name
Agnete Blicher Tryde
Birth May 27, 1891
Alias
Agnete Blicher Vibe-Hastrup f. Tryde

Christening July 12, 1891 (Age 46 days)
Birth of a daughter
#1
Betty Agnete Vibe-Hastrup
May 8, 1916 (Age 24 years)
Christening of a daughterBetty Agnete Vibe-Hastrup
June 18, 1916 (Age 25 years)
Death of a daughterBetty Agnete Vibe-Hastrup
July 12, 1935 (Age 44 years)
Burial of a daughterBetty Agnete Vibe-Hastrup
July 17, 1935 (Age 44 years)
Death of a husbandJohannes Vibe-Hastrup
April 19, 1951 (Age 59 years)
Burial of a husbandJohannes Vibe-Hastrup
April 24, 1951 (Age 59 years)
Death May 20, 1968 (Age 76 years)
Burial May 27, 1968 (7 days after death)
Family with Johannes Vibe-Hastrup - View this family
husband
herself
son
Hans Henrik Vibe-Hastrup
daughter
Betty Agnete Vibe-Hastrup
Birth: May 8, 1916 29 24Herluf Trollesvej 12, Frbg. i Skt. Markus sogn
Death: July 12, 1935Ville de Grenoble, Frankrig
daughter
Kirsten Vibe-Hastrup

Shared note
Agnete Blicher Tryde alias Agnete Blicher Vibe-Hastrup f. Tryde Født: 27-05-1891 i Tølløse sogn og døbt 12-07-1891 i Tølløse kirke - datter af praktiserende læge i Tølløse, Ludvig Christian Gabriel Tryde (f. 20-09-1860 i Holbæk) og hustru Thora Christiane Tryde f. Blicher på 31 år. Kilde: KB-opslag 18, nr. 8. Tølløse s., Merløse h., Holbæk a. År 1889-1891. KB_355_2_005_K01-19-A. Gift 15-04-1914: Ungkarl Johannes Vibe-Hastrup, overretssagfører på 27 år, boende Poul Møllers Vej 2, Frederiksberg (f. 16-10-1886 i Skt. Johannes sogn i Kbh. (læs: Frederiksberg) og døbt 14-11-1886 i Skt. Johannes kirke, Kbh., konfirmeret 14-04-1901 samme sted, søn af fabrikant, cand.pharm. Frederik Vibe Hastrup og hustru Betty Marie f. Meisner, Poul Møllers Vej 2, Frederiksberg), gifter sig 15-04-1914 i Helsingør Skt. Mariæ kirke med pigen Agnete Blicher Tryde på 22 år, boende Bjergegade 18, 2., Helsingør (f. 27-05-1891 i Tølløse og døbt 12-07-1891 i Tølløse kirke, konfirmeret 14-04-1907 i Helsingør Skt. Olai kirke, datter af stadsfysikus Ludvig Christian Gabriel Tryde og hustru Thora Christiane f. Blicher, Bjergegade 18, 2., Helsingør). Kilde: KB-opslag 102, nr. 4. Helsingør Skt. Mariæ. År 1892-1922. KB_1892_181_3_020_0101a-V. Død 20-05-1968: Agnete Blicher Vibe-Hastrup f. Tryde, enke, dør 20-05-1968 på Svanevænget 2, Kbh. i Sions sogn og bliver begravet 27-05-1968 fra Hellerup kirkegårds kapel til Hellerup kirkegård. Adresse ved død: Svanevænget 2, Kbh. Ø. Født 27-05-1891 i Tølløse sogn, Holbæk amt, datter af læge Ludvig Christian Gabriel Tryde og hustru Thora Christiane Blicher. Enke efter overretssagfører Johannes Vibe-Hastrup. Viet 15-04-1914 i Skt. Mariæ kirke i Helsingør. Kilde: KB-opslag 140, side 177. Helleruplund sogn. År 1965-1972. KB_1892_133_3_011_0177a-DK. Se også døde: KB-opslag 46, nr. 17. Sions sogn. År 1968-1974. KB_1892_032_3_040_0155a-DK. Folketælling og bosteder: Bopæl meldt i Kbh. - 01-05-1923: for Johannes Vibe-Hastrup, f. 16-10-1886 på Frbg., overretssagfører >> gift med Agnete Vibe-Hastrup, f. 27-05-1891 i Tølløse Børn: Hans Henrik Vibe-Hastrup, f. 05-01-1915 på Frbg., barn Betty Agnete Vibe-Hastrup, f. 08-05-1916 på Frbg., barn Kirsten Vibe-Hastrup, f. 03-01-1921 på Frbg., barn Adresse: 01-05-1923: Fra Halls Alle 1, Kbh. til Østbanegade 19, st. Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 424, rl 9, st 3. FT-1930 - 5. nov.: Østbanegade 19, Kbh.: ID 248-1b3b5d: Johannes Vibe-Hastrup, f. 16-10-1886 på Frbg., gift, husfar, overretssagfører >> Agnete Vibe-Hastrup, f. 27-05-1891 i Tølløse, gift, husmor ID 248-1b3b5d1: Hans Henrik Vibe-Hastrup, f. 05-01-1915 på Frbg., barn ID 248-1b3b5d2: Betty Agnete Vibe-Hastrup, f. 08-05-1916 på Frbg., barn ID 248-1b3b5d3: Kirsten Vibe-Hastrup, f. 03-01-1921 på Frbg., barn Kilde: FT-opslag 179. FT1930_00460_00362