Correll_Dohlmann

Aase Valborg Møller1896

Name
Aase Valborg Møller
Birth December 27, 1896 35 35
Alias
Aase Valborg Vibe-Hastrup f. Møller

Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: November 12, 1894Sønder Vissing kirke
2 years
herself
Family with Erik Vibe-Hastrup - View this family
husband
herself
son
Jørgen Vibe-Hastrup
daughter
Grethe Vibe-Hastrup

Shared note
Aase Valborg Møller alias Aase Valborg Vibe-Hastrup f. Møller Født: 27-12-1896 på Kapelvej 5, 1. sal, Kbh. i Helligkors sogn, Kbh. og døbt 04-04-1897 i Helligkorskirken, Kbh. - datter af herreekviperingshandler Villiam Theodor Møller og Petrine Nikolajsen (Nicolaisen). Faddere: Skibsfører Frederik Martin Michael Bartram og hustru Olga Marie Camilla, Wesselsgade 9, 1. sal. Inger Alma Gertrude Kruse, Lille Guldbergsgade 1. Forældrene viet 12-11-1894 i Sønder Vissing kirke. Kilde: KB-opslag 120, nr. 400. Helligkors sogn. År 1895-1899. KB_1892_005_3_014_0119a-FK. Gift 28-11-1915: Erik Vibe-Hastrup, cand.pharm., fabrikant (f. 25-06-1888 i Kbh. og døbt 14-07-1888 i Skt. Johannes kirke, Kbh., søn af afdøde fabrikant Frederik Vibe-Hastrup og hustru Betty Marie f. Meisner), gifter sig 28-11-1915 i Vanløse kirke med Aase Valborg Møller (f. 27-12-1896 i Kbh. og døbt 04-04-1897 i Helligkors kirke, Kbh., datter af grosserer Villiam Theodor Møller og hustru Petrine f. Nikolajsen). Vidner: Brudgommens moder, Poul Møllersvej 2, samt brudens fader (Villiam Theodor Møller), Frederiksvej 3. Forloverattest af 10-11-1915. Lysning i Solbjerg kirke, Frbg. Attest fra Solbjerg sogn - og at intet er til hinder for vielse udensogns. Kilde: KB-opslag 30, nr. 10. Vanløse sogn. Sokkelund h. År 1909-1926. KB_1892_123_3_008_0027a-V. Folketælling og bosteder: Bopæl meldt i Kbh. >> Aase Valborg Møller, f. 27-12-1896 i København 01-11-1910: Nørrebrogade 45, 4. sal, Kbh. Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 3717, rl 24, st 6 FT-1921: Valbygaardsvej 50, 2. tv., Valby, Kbh. ID 248-1b3b5e: Erik Vibe-Hastrup, f. 25-06-1888 i Kbh. (Frbg.), gift, husfar, tilflyttet fra Wiesbaden i 1911, fabrikant, cand.pharm., Vibe-Hastrup Kemisk Fabrik >> Aase Vibe-Hastrup, f. 27-12-1896 i Kbh., gift, husmor, tilflyttet fra London i 1915 ID 248-1b3b5e1: Jørgen Vibe-Hastrup, f. 24-02-1916 i Kbh. ID 248-1b3b5e2: Grethe Vibe-Hastrup, f. 08-06-1917 i Frbg. sogn Kilde: FT-opslag 53-54. FT1921_00055_00856