Correll_Dohlmann

Karen Hansine Jensen1911

Name
Karen Hansine Jensen
Birth March 26, 1911
Alias
Karen Hansine Jørgensen f. Jensen

Christening July 9, 1911 (Age 3 months)
Occupation
Syerske i 1938

Death

Family with Poul Erik Correll Jørgensen - View this family
husband
herself
daughter
Inger Lise Correll Jørgensen
daughter
Anne-Grethe Correll Jørgensen

Shared note
Karen Hansine Jensen alias Karen Hansine Jørgensen f. Jensen Født: 26-03-1911 i Sørup Mark, Vetterslev sogn og døbt 09-07-1911 i Vetterslev kirke - datter af arbejdsmand Jens Kristian (Christian) Jensen af Sørup Mark og hustru Oline Sofie Kristensen (Christensen) på 34 år. Barnet blev båret af husmand Ole Hansens hustru Marie Hansen af Hømb. Faddere: Husmand Ole Hansen, Hømb. Husmand Hans Jensen, Egebjerg og staldkarl Vilhelm Scheuerlein, Sørup. Kilde: KB-opslag 57, nr. 3. Vetterslev sogn. Ringsted herred. Sorø amt. K.M. År 1892-1919. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=158672#158672,26656409 Erhverv: Syerske i 1938 Gift 23-10-1938: Ungkarl Poul Erik Correll Jørgensen, tømrersvend af Sorø købstad (f. 17-11-1916 i Sorø, søn af slagteriarbejder Lars Peter Jørgensen og hustru Johanne f. Correll, Sorø) gifter sig 23-10-1938 i Lynge kirke med pige Karen Hansine Jensen, syerske af Lynge by og sogn, Sorø amt (f. 26-03-1911 i Vetterslev, datter af arbejdsmand, aldersrentenyder Jens Christian Jensen og afdøde hustru Oline Sofie Christensen, Lynge by). Vidner: Fædrene. Kilde: KB-opslag 145, nr. 14. side 179. Lynge sogn. Alsted herred. Sorø amt. K.M. År 1935-1940. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153449#153449,25564317