Correll_Dohlmann

Rasmus Christian OlsenAge: 67 years18801948

Name
Rasmus Christian Olsen
Birth May 21, 1880
Alias
Rasmus Kristian Olsen

Birth of a daughter
#1
Karen Ester Olsen
February 5, 1907 (Age 26 years)
Occupation
Gårdejer i Kirke Fjenneslev

Christening of a daughterKaren Ester Olsen
March 10, 1907 (Age 26 years)
Birth of a daughter
#2
Margrethe Olsen
September 6, 1908 (Age 28 years)
Christening of a daughterMargrethe Olsen
October 25, 1908 (Age 28 years)
Birth of a daughter
#3
Else Ingrid Olsen
April 9, 1910 (Age 29 years)
Christening of a daughterElse Ingrid Olsen
May 17, 1910 (Age 29 years)
Birth of a son
#4
Asger Olsen
September 11, 1915 (Age 35 years)
Christening of a sonAsger Olsen
October 31, 1915 (Age 35 years)
Death February 20, 1948 (Age 67 years)
Burial February 26, 1948 (6 days after death)
Family with Ingeborg Andersen - View this family
himself
wife
daughter
-3 years
daughter
19 months
daughter
daughter
Gudrun Olsen
son

Shared note
Rasmus Christian Olsen Født: 21-05-1880 i Ørritslev Skov, Otterup sogn på Fyn og døbt 19-09-1880 i Otterup kirke - søn af ugift fruentimmer Ane Kirstine Johannesen på 20 år, Ørritslev Skov. Udlagt barnefader ungkarl Peder Olsen, som tjener i Vester-Skjerninge (Vester Skerninge sogn, Sallinge Herred, Svendborg amt). Faddere: Pigen Ane Kirstine Johannesen i Ørritslev Skov. Husmand Johannes Christiansen samme sted. Ungkarl Anders Christensen, Ørritslev. Husmand Erik Olsen, Hessum Mark. Kilde: KB-opslag 5, nr. 4. Otterup sogn. Lunde herred. Odense a. År 1879-1891. KB_O088_A_009_K01-04-A. Konfirmeret 30-09-1894: Rasmus Christian Olsen i Kirke Fjenneslev, bliver konfirmeret 30-09-1894 i Fjenneslev kirke. F. 21-05-1880 i Ørridslev Skov, Otterup sogn, Lunde herred på Fyn og døbt 19-09-1880. Søn af ugift Ane Kirstine Johannesen. Ret god kundskab. Meget god opførsel. Kilde: KB-opslag 108, nr. 2 m.f. Fjenneslev sogn. Alsted herred. Sorø a. År 1892-1918. KB_1892_388_3_010_0130a-CD. Erhverv: Gårdejer i Kirke Fjenneslev Gift 06-03-1906: Ungkarl og gårdejer Rasmus Christian Olsen på 25 år i Alsted-Flinterup (f. 21-05-1880 i Otterup på Fyn, søn af ugift Ane Kirstine Johannesen) gifter sig 06-03-1906 i Fjenneslev kirke pigen Ingeborg Andersen på 27 år i Fjenneslev (f. 15-09-1878 i Kirke Fjenneslev - datter af gårdejer Christen Andersen og hustru Karen Sofie Andersen). Kilde: KB-opslag 160, nr. 1. Fjenneslev s. Alsted h. Sorø a. År 1892-1918. KB_1892_388_3_010_0210a-V. Død 20-02-1948: Rasmus Christian Olsen, gårdejer af Kirke Fjenneslev sogn, Alsted herred (f. 21-05-1880 i Otterup sogn, Lunde herred, søn af ugift Ane Kirstine Johannesen) dør 20-02-1948 på Sygehuset, Ringsted, 67 år gl., og bliver begravet 26-02-1948 på Fjenneslev sogns kirkegård. Afdødes hustru Ingeborg f. Andersen overlever afdøde. Sidste fælles bopæl: Kirke Fjenneslev. Kilde: KB-opslag 148, side 170. Fjenneslev sogn. Alsted-Fjenneslev herred. Sorø amt. År 1937-1950. KB_1892_388_3_012_0170a-DM Folketællinger: FT-1890: Odense, Lunde, Otterup, Ørritslev By og Mark, Otterup Sogn, Et Hus, 13, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1890, C3558: Johannes Christiansen, 53, Gift, Husfader, Husmand, Otterup Sogn, Odense Amt Cristiane Hansen, 61, Gift, Husmoder, Skamby Sogn, Odense Amt Rasmus Johannesen, 21, Ugift, Barn, Skomager, Otterup Sogn, Odense Amt Ane Katrine Johannesen, 19, Ugift, Barn, Otterup Sogn, Odense Amt >> Rasmus Christian Olsen, 9, Ugift, Barn, Otterup Sogn, Odense Amt Christen Rasmussen, 89, Enkemand, Aftægtsmand, Skeby Sogn, Odense Amt FT-1940 - 5. nov.: Sorø amt, Alsted herred, Fjenneslev by og sogn. Landkommune. Ejer: Peter Olsen, matr.nr. 7e.f eller ??: Peter Olsen, f. 09-01-1861 i Hessum, enkemand, bedstefar, gårdejer >> Rasmus Olsen, f. 21-05-1880 i Ørritslev Skov (Otterup sogn), gift 06-03-1906, husfar, bestyrer Ingeborg Olsen, f. 15-09-1878 i Fjenneslev sogn, gift 06-03-1906, husmor Frode Sørensen, f. 01-07-1925 i Ringstedmark, ugift, medhjælper Asger Olsen, f. 11-09-1915 i Alsted sogn, ugift, medhjælper FT-opslag 216 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=224182#224182,42242350