Correll_Dohlmann

Ingeborg AndersenAge: 73 years18781951

Name
Ingeborg Andersen
Birth September 15, 1878
Alias
Ingeborg Olsen f. Andersen

Christening October 30, 1878 (Age 45 days)
Birth of a daughter
#1
Karen Ester Olsen
February 5, 1907 (Age 28 years)
Christening of a daughterKaren Ester Olsen
March 10, 1907 (Age 28 years)
Birth of a daughter
#2
Margrethe Olsen
September 6, 1908 (Age 29 years)
Christening of a daughterMargrethe Olsen
October 25, 1908 (Age 30 years)
Birth of a daughter
#3
Else Ingrid Olsen
April 9, 1910 (Age 31 years)
Christening of a daughterElse Ingrid Olsen
May 17, 1910 (Age 31 years)
Birth of a son
#4
Asger Olsen
September 11, 1915 (Age 36 years)
Christening of a sonAsger Olsen
October 31, 1915 (Age 37 years)
Death of a husbandRasmus Christian Olsen
February 20, 1948 (Age 69 years)
Burial of a husbandRasmus Christian Olsen
February 26, 1948 (Age 69 years)
Death November 25, 1951 (Age 73 years)
Burial November 30, 1951 (5 days after death)
Family with Rasmus Christian Olsen - View this family
husband
herself
daughter
-3 years
daughter
19 months
daughter
daughter
Gudrun Olsen
son

Shared note
Ingeborg Andersen alias Ingeborg Olsen f. Andersen Født: 15-09-1878 i Kirke Fjenneslev, Fjenneslev sogn og døbt 30-10-1878 i Fjenneslev kirke - datter af gårdejer Christen Andersen og hustru Karen Sofie Andersen f. Frederiksen, 31 år gl., Kirke Fjenneslev. Kilde: KB-opslag 71, nr. 11. Fjenneslev sogn. Alsted herred. Sorø amt. År 1870-1891. KB_388_2_004_K03-13-A. Gift 06-03-1906: Ungkarl og gårdejer Rasmus Christian Olsen på 25 år i Alsted-Flinterup (f. 21-05-1880 i Otterup på Fyn, søn af ugift Ane Kirstine Johannesen) gifter sig 06-03-1906 i Fjenneslev kirke pigen Ingeborg Andersen på 27 år i Fjenneslev (f. 15-09-1878 i Kirke Fjenneslev - datter af gårdejer Christen Andersen og hustru Karen Sofie Andersen). Kilde: KB-opslag 160, nr. 1. Fjenneslev sogn. Alsted herred. Sorø amt. År 1892-1918. KB_1892_388_3_010_0210a-V. Død 25-11-1951: Ingeborg Olsen f. Andersen, rentrice, boende Enighedsvej 10, Sorø landsogn (f. 15-09-1878 i Kirke Fjenneslev, Fjenneslev sogn, datter af gårdejer Christen Andersen og hustru Karen Sofie Andersen f. Frederiksen) dør 25-11-1951 på Enighedsvej 10, Sorø landsogn, 73 år gl., og bliver begravet 30-11-1951 på Fjenneslev sogns kirkegård. Enke efter gårdejer Rasmus Christian Olsen, død 20-02-1948, af Kirke Fjenneslev, Fjenneslev sogn. Sidste fælles bopæl: Kirke Fjenneslev. Kilde: KB-opslag 116, side 200. Fjenneslev sofn. Alsted-Fjenneslev herred. Sorø amt. År 1950-1969. KB_1892_388_3_013_0200a-DK Folketælling: FT-1940 - 5. nov.: Sorø amt, Alsted herred, Fjenneslev by og sogn. Landkommune. Ejer: Peter Olsen, matr.nr. 7e.f eller ??: Peter Olsen, f. 09-01-1861 i Hessum, enkemand, bedstefar, gårdejer Rasmus Olsen, f. 21-05-1880 i Ørritslev Skov (Otterup sogn), gift 06-03-1906, husfar, bestyrer >> Ingeborg Olsen, f. 15-09-1878 i Fjenneslev sogn, gift 06-03-1906, husmor Frode Sørensen, f. 01-07-1925 i Ringstedmark, ugift, medhjælper Asger Olsen, f. 11-09-1915 i Alsted sogn, ugift, medhjælper FT-opslag 216 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=224182#224182,42242350