Correll_Dohlmann

Hedevig Adelheide ChristensenAge: 77 years18941972

Name
Hedevig Adelheide Christensen
Birth April 19, 1894 34 31
Alias
Adelheide Hedevig Jacobsen f. Christensen

MarriageHarald Otto OlsenView this family

Hjemmedøbt February 13, 1895 (Age 9 months)
Birth of a brotherThorald Halvor Christensen
December 13, 1895 (Age 19 months)
Birth of a brotherAxel Iver Vilhelm Christensen
May 28, 1897 (Age 3 years)
MarriageJoseph Antonius JacobsenView this family
Den Katolske Kirke i DK
October 24, 1920 (Age 26 years)
Birth of a daughter
#1
Rosa Maria Jacobsen
October 5, 1921 (Age 27 years)
Christening of a daughterRosa Maria Jacobsen
October 7, 1921 (Age 27 years)
Birth of a daughter
#2
Tove Agnes Cecilie Jacobsen
March 9, 1923 (Age 28 years)
Christening of a daughterTove Agnes Cecilie Jacobsen
March 25, 1923 (Age 28 years)
DivorceJoseph Antonius JacobsenView this family
about 1925 (Age 30 years)
Birth of a daughter
#3
Birthe Hedvig Olsen
January 5, 1930 (Age 35 years)

Christening of a daughterBirthe Hedvig Olsen
November 16, 1930 (Age 36 years)
Marriage of a childAleksander Schvinke LarsenRosa Maria JacobsenView this family
February 6, 1943 (Age 48 years)

Death February 20, 1972 (Age 77 years)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: about 1886
2 years
elder sister
6 years
herself
20 months
younger brother
17 months
younger brother
Family with Joseph Antonius Jacobsen - View this family
ex-husband
herself
Marriage: October 24, 1920Sankt Annæ Kirke, Kbh.
Divorce: about 1925Ægteskabet ophørt
11 months
daughter
17 months
daughter
Family with Harald Otto Olsen - View this family
husband
herself
Marriage:
daughter

Shared note
Hedevig Adelheide Christensen alias Adelheide Hedevig Jacobsen f. Christensen Født: 19-04-1894 på Bülowsgade 14, Århus Sankt Pauls sogn og hjemmedøbt 13-02-1895 af pastor Lindhardt - datter af agent Axel Marinus Nicolai Christensen og hustru Thora Julie Iversen. Kilde: KB-opslag 84, nr. 50. side 83. Århus Sankt Pauls sogn. Hasle h. Århus a. År 1893-1895. KB_1892_C362A_G_004_0083a-fk. Gift 24-10-1920: Joseph Antonius Jacobsen, f. 17-07-1895 Horsens, gifter sig 24-10-1920 i Sankt Annæ Kirke, Kbh. (kirken ligger på Amager, og menigheden hører under Den Katolske Kirke i DK) med Hedevig Adelheide Christensen. Skilt ca. 1925: Efter ca. 4 års ægteskab bliver parret skilt. Parret får sammen 2 døtre. Død 20-02-1972: Adelheide Hedevig Jacobsen f. Christensen dør 20-02-1972 i København, 77 år gl. og bliver bisat 25-02-1972 fra Luther Kirken, Kbh. Ø. Kilde: John Eddy Andersson ------------------------------------------------------------------------------------ Hedevig Adelheide Christensen er John Eddy Anderssons mormor ------------------------------------------------------------------------------------
Media objectBirthe f. 1930, Tove f. 1923, Rosa f. 1921 - døtre af Hedevig Adelheide Christensen taget i 1933.jpg
Birthe f. 1930, Tove f. 1923, Rosa f. 1921 - døtre af Hedevig Adelheide Christensen taget i 1933.jpg
Format: image/jpeg
Image dimensions: 317 × 489 pixels
File size: 63 KB
Type: Photo
Highlighted image: no