Correll_Dohlmann

Christen Poulsgaard Christensen1829

Name
Christen Poulsgaard Christensen
Birth May 17, 1829
Alias
Christen Povelsgaard Simonsen f. Christensen

Occupation
skibskaptajn

Hjemmedøbt May 24, 1829 (Age 7 days)
Christening July 12, 1829 (Age 56 days)
MarriageFrederikke Maria MehlView this family
about 1857 (Age 27 years)

Birth of a son
#1
Axel Marinus Nicolai Christensen
May 11, 1859 (Age 29 years)
Christening of a sonAxel Marinus Nicolai Christensen
October 7, 1859 (Age 30 years)
Marriage of a childAxel Marinus Nicolai ChristensenThora Julie IversenView this family
about 1886 (Age 56 years)

Death

Shared note
Christen Poulsgaard Christensen alias Christen Povelsgaard Simonsen f. Christensen Født: 17-05-1829 i Møborg sogn hjemmedøbt 24-05-1829. Dåben publiceret i Møborg kirke 12-07-1829. Søn af dyrlæge Simon Christian Christensen (f. ca. 1798 i Flynder - død 09-11-1878 i Flynder) og hustru Kirstine Christensen f. Hansen (f. ca. 1796 på Christiansø ved Bornholm - død 24-12-1859 i Flynder), boende i Kvolsbæk. Kilde: KB-opslag 12, nr. 3. Møborg s., Skodborg h., Ringkøbing a. År 1821-1834. KB_C488_A_005_K01-11-A. Erhverv: Skipper. Skibsfører. Skibskaptajn. Gift 28-07-1858: Enkemand efter 1. ægteskab, Christen Povelsgaard Simonsen f. Christensen, f. 17-05-1829 i Møborg, konfirmeret 1844 i Flynder kirke, gifter sig 28-07-1858 i Lemvig kirke med enkemadame Frederikke Marie Bang f. Mehl i Lemvig, f. 07-02-1821 i Holstebro (læs: Ikast), konfirmeret 1835 i Holstebro. Kilde: KB-opslag 300, nr. 3. side 370. Lemvig s., Skodborg h., Ringkøbing a. År 1846-1861. KB_C483_A_006_K10-31-A. Folketællinger: FT-1840: Ringkøbing, Skodborg, Flynder, en Gaard, Sandbæk, 18, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C2765: Simon Christensen, 42, Gift, Dyrlæge Kirstine Hansen, 43, Gift, hans Kone Bolete Benditte Christensen, 16, Ugift, deres Barn Mathilde Dorthea Christensen, 13, Ugift, deres Barn >> Christen Poulsgaard Christensen, 11, Ugift, deres Barn Jens Christian Christensen, 9, Ugift, deres Barn Hans Christensen, 6, Ugift, deres Barn Mariane Christensen, 2, Ugift, deres Barn Christen Stephansen, 27, Ugift, Tjenestekarl FT-1845: Ringkøbing, Skodborg, Flynder, Sandbæk, en Gaard, 21, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, b1006 Dyrlægen Simon Christensen, 47, Gift, Fæster af Gaarden, Dyrlæge, her i Sognet Kirstine Christensen, 48, Gift, hans kone, Christiansøe Bodil Bendine Christensen, 21, Ugift, deres barn, her i Sognet Mathilde Christensen, 19, Ugift, deres barn, Møeborg Sogn >> Christen Poulsgaard Christensen, 16, Ugift, deres barn, Møeborg Sogn Jens Christian Christensen, 14, Ugift, deres barn, Møeborg Sogn Hans Ude Christensen, 11, Ugift, deres barn, Møeborg Sogn Mariane Christensen, 7, Ugift, deres barn, Møeborg Sogn FT-1850: Ringkøbing, Skodborg, Flynder, Flønder, Sandbæk en Gaard, 36, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, B6150: Simon Christensen, 56, Gift, Dyrlæge, Flønder Kirstine Hansen, 53, Gift, hans Kone, Christiansøe >> Christen Poulsgaard, 21, Ugift, deres Barn, borte paa Kofardiefart, Møeborg Bodil Bendine Simonsdatter, 25, Ugift, deres Barn, Flønder Mathilde Simonsdatter, 23, Ugift, deres Barn, Møeborg Mariane Simonsdatter, 12, Ugift, deres Barn, Møeborg Niels Christian Thomsen, 33, Ugift, Tjenestedreng, Møeborg Mette Kirstine Madsdatter, 31, Ugift, Tjenestedreng, Thyeland FT-1855: Ringkøbing, Skodborg, Flynder, Sandbek, En gaard, 37, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1855, D4008: Simon Christensen, 57, Gift, Dyrlæger, Her i Sognet Christine Ude, 58, Gift, Hans kone, Christiansø, Bornholms Amt >> Christen Christensen, 25, Ugift, Borte paa kofardifart, Her i Sognet Hans Ude Christensen, 21, Ugift, Malersvend, hjemme, Her i Sognet Mariane Christensen, 18, Ugift, Deres datter, Møeborg Mette Kirstine Jensen, 14, Ugift, Tjenestepige, Ulvborg FT-1860: Ringkøbing, Skodborg, Flynder, Sandbek, En gaard, 39, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, D4012: Simon Christensen, 62, Enkemand, Dyrlæger, Her i Sognet Jens Christian Christensen, 29, Ugift, Hans børn, Møborg Mariane Christensen, 22, Ugift, Hans børn, Møborg FT-1860: Ringkøbing, Skodborg, Lemvig Købstad, Søndergade, Matr. nr. 90, stuen, 113, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, D4149: >> Christen Poulsgaard Christensen, 32, Gift, Skipper, huusfader, Møborg Sogn, Ringkjøbing Amt Frederikke Marie født Mihl, 39, Gift, Huusmoder, hans kone, Ikast, Ringkjøbing Amt Axel Marinus Nicolai Christensen, 1, Ugift, Deres søn, Lemvig Jensinius Frederik Bang, 11, Ugift, Huusmoderens søn, Naur Sogn, Ringkjøbing Amt Maren Willadsen, 17, Ugift, Tjenestepige, Vester Ager Sogn, Thisted Amt FT-1880: Thisted, Morsø Sønder, Nykøbing Mors Købstad, Østergade Matr. 182, Nr. 154, 8de Rode forhus stuen B F2, 478, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C6687: >> Chresten Porsesgaard?? Christensen, 50, Gift, skibsfører husfader, Møborg?? Ringkjøbing Amt Axel Marinus Nicolai Christensen, 20, Ugift, deres søn, Lemvig Frederikke Marie Christensen, 57, Gift, husfaders hustru, Holstebro