Correll_Dohlmann

Frederikke Maria Mehl1821

Name
Frederikke Maria Mehl
Birth February 7, 1821
Alias
Frederike Maria Frausing, Frederikke Maria Bang f. Mehl og FrederikkeMarie Christensen f. Mehl

Occupation
Husholderske

Hjemmedøbt February 9, 1821 (Age 2 days)
Christening October 14, 1821 (Age 8 months)
MarriageChristen Poulsgaard ChristensenView this family
about 1857 (Age 35 years)

Birth of a son
#1
Axel Marinus Nicolai Christensen
May 11, 1859 (Age 38 years)
Christening of a sonAxel Marinus Nicolai Christensen
October 7, 1859 (Age 38 years)
Marriage of a childAxel Marinus Nicolai ChristensenThora Julie IversenView this family
about 1886 (Age 64 years)

Death

Shared note
Frederikke Maria Mehl Oprindelig døbt Frederike Maria Frausing alias Frederikke Maria Bang f. Mehl og Frederikke Maria Christensen f. Mehl Født: 07-02-1821 i Ikast sogn og hjemmedøbt 09-02-1821. Fremstillet i Ikast kirke 14-10-1821. Moderen: Jomfru Johanne Frausing. Som barnefader: Fuldmægtig N. Mehl i Hostrebro. Anmærkning: Se samme KB, side 30 - Mette f. 14-02-1819 - en søster til Frederike og uægte barn af samme forældre. Kilde: KB-opslag 36, nr. 13. Ikast s., Hammerum h., Ringkøbing a. År 1816-1840. KB_C516_A_003_K02-06-A. Forældrenes vielse: Gift 05-10-1821: Niels Mehl på 30 år, examinatus juris., fuldmægtig i Holstebro, gifter sig 05-10-1821 i hjemmet i Ikast med jomfru Johanne Frausing på 36 år. Kilde: KB-opslag 83, nr. 22. Ikast s., Hammerum h., Ringkøbing a. År 1816-1840. KB_C516_A_003_K03-23-A. Erhverv: Husjomfru i 1940. Husholderske i 1845. Gift 1.g. før 19-02-1848: Husjomfru Frederikke Maria Mehl med enkemand, gårdejer på Stabildahl, Naur, Thomas Nicolai Bang. Kilde: Sønnen Jensenius Frederik Bang's fødsel og dåb. Gift 2.g. 28-07-1858: Enkemand efter 1. ægteskab, Christen Povelsgaard Simonsen f. Christensen, f. 17-05-1829 i Møborg, konfirmeret 1844 i Flynder kirke, gifter sig 28-07-1858 i Lemvig kirke med enkemadame Frederikke Marie Bang f. Mehl i Lemvig, f. 07-02-1821 i Holstebro (læs: Ikast), konfirmeret 1835 i Holstebro. Kilde: KB-opslag 300, nr. 3. side 370. Lemvig s., Skodborg h., Ringkøbing a. År 1846-1861. KB_C483_A_006_K10-31-A. Folketællinger: FT-1840: Ringkøbing, Hjerm, Navr, , Præstegaarden, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C7191: Hans Tai Wolf, 31, Gift, Sognepræst Christiane Henriette Colding, 29, Gift, hans Kone Peter Rudolph Wolf, 2, Ugift, deres Søn >> Frederikke Marie Mehl, 19, Ugift, Huusjomfrue FT-1845: Ringkøbing, Ginding, Ryde, Ryde Sogn, Rydhauge Hovedgaard, 76 F2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, c0492: Thomas Nicolai Bang, 45, Enkemand, Forpagter, Vestofte Sogn, Randers Amt Ane Rasmine Caroline Bang, 16, Ugift, -, Voldum Sogn, Randers Amt Christiane Cathrine Johanne Marie Bang, 8, -, Hans børn, Her i sognet [Ryde Sogn] Jørgen Houman Bang, 6, -, Hans børn, Do [Ryde Sogn, Ringkjøbing Amt] >> Frederikke Marie Mehl, 24, Ugift, Huusholderske, Holstebroe FT-1850: Ringkøbing, Hjerm, Navr, Naur, Stabildahl, en gaard, 36, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C5719: Thomas Nicolai Bang, 50, Gift, Gaardeier, Vistoft s., Aarhuus amt >> Frederikke Marie Mehl, 29, Gift, Hans kone, Ikast sogn, Ringk. amt Christiane Bang, 24, Ugift, Deres børn, Ryde sogn, Ringk. amt Jørgen Houmann Bang, 12, Ugift, Deres børn, Ryde sogn, Ringk. amt Jensenius Frederik Bang, 1, Ugift, Deres børn, Her i sognet, f. 19-02-1848 i Stabildahl, Naur sogn. KB-opslag 20. nr. 3. Naur. År 1833-1852. Jens Pedersen, 34, Ugift, Tjenestefolk, Maaberg s., Ringk. amt Peder Poulsen, 15, Ugift, Tjenestefolk, Lyng sogn, Thisted amt Johanne Magrethe Pedersdatter, 24, Ugift, Tjenestefolk, Faberg s., Ringk. amt FT-1860: Ringkøbing, Skodborg, Lemvig Købstad, Søndergade, Matr. nr. 90, stuen, 113, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, D4149: Christen Poulsgaard Christensen, 32, Gift, Skipper, huusfader, Møborg Sogn, Ringkjøbing Amt >> Frederikke Marie født Mihl, 39, Gift, Huusmoder, hans kone, Ikast, Ringkjøbing Amt Axel Marinus Nicolai Christensen, 1, Ugift, Deres søn, Lemvig Jensinius Frederik Bang, 11, Ugift, Huusmoderens søn, Naur Sogn, Ringkjøbing Amt Maren Willadsen, 17, Ugift, Tjenestepige, Vester Ager Sogn, Thisted Amt FT-1880: Thisted, Morsø Sønder, Nykøbing Mors Købstad, Østergade Matr. 182, Nr. 154, 8de Rode forhus stuen B F2, 478, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C6687: Chresten Porsesgaard?? Christensen, 50, Gift, skibsfører husfader, Møborg?? Ringkjøbing Amt Axel Marinus Nicolai Christensen, 20, Ugift, deres søn, Lemvig >> Frederikke Marie Christensen, 57, Gift, husfaders hustru, Holstebro