Correll_Dohlmann

Klara Andrea Engelbrecht HornungAge: 13 months19031904

Name
Klara Andrea Engelbrecht Hornung
Birth January 10, 1903 25 24
Alias
Clara Andrea Engelbrecht Hornung

Christening August 30, 1903 (Age 7 months)
Death February 29, 1904 (Age 13 months)
Burial March 6, 1904 (6 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: February 18, 1900Helligkorskirken, Kbh.
2 months
elder sister
20 months
elder sister
1 year
herself
Klara Andrea Engelbrecht Hornung
Birth: January 10, 1903 25 24Jægersborggade 22, Kbh.
Death: February 29, 1904Jægersborggade 22, Kbh.
23 months
younger brother
15 months
younger brother
17 months
younger sister
19 months
younger brother

Shared note
ID 125-7f1c3: Klara Andrea Engelbrecht Hornung alias Clara Andrea Engelbrecht Hornung Født: 10-01-1903 på Jægersborggade 22, 3. sal, Kbh. og døbt 30-08-1903 i Skt. Stefans kirke, Kbh. - datter af (ID 125-7f1c) bogbinder Andreas Engelbrecht Hornung og hustru Clara Amalie Laurine f. Hansen. Faddere: Moderen. Jfr. Olga Hornung alias (ID 125-7f1b) Olga Marie Hornung, barnets faster, Dagmarsgade 105, 3. sal, Kbh. Arbejdsmand Adolf Hornung alias (ID 125-7f1d) Adolph Theodor Hornung, barnets farbror, boende samme sted. Anmærkn.: Forældrene viet 18-02-1900 i Helligkorskirken, Kbh. Kilde: KB-opslag 236, nr. 8. Skt. Stefan sogn, Kbh. År 1901-1903. KB_1892_033_3_020_0235a-FK. Død 29-02-1904: Clara Andrea Engelbrecht Horning (læs: Hornung) dør 29-02-1904 på Jægersborggade 22, 3. sal, Kbh., 13 mdr. gl. og bliver begravet 06-03-1904 fra Skt. Stefans kirke, Kbh. på Bispebjerg kirkegård. Datter af bogbinder Andreas Engelbrecht Horning (læs: Hornung) og hustru Clara f. Hansen, Jægersborggade 22, 3. sal, Kbh. Kilde: KB-opslag 204, nr. 22. Skt. Stefan, Kbh. År 1902-1906. KB_1892_033_3_049_0203a-DK.