Correll_Dohlmann

Aleksander Schvinke LarsenAge: 36 years19081944

Name
Aleksander Schvinke Larsen
Birth January 31, 1908
Alias
Aleksander Schvinke Uhrbrand

MarriageRosa Maria JacobsenView this family
February 6, 1943 (Age 35 years)

Death September 7, 1944 (Age 36 years)

Family with Rosa Maria Jacobsen - View this family
himself
wife
Marriage: February 6, 1943

Shared note
Aleksander Schvinke Larsen Oprindelig døbt: Aleksander Schvinke Uhrbrand *) Født: 31-01-1908 på Den Kgl. Fødselsstiftelses fødeafd. på Adelgade 97, 1. sal, Kbh. og døbt 25-02-1908 på Fødselsstiftelsen. Søn af ugift fødende (nr. 58b) Karla Alexandra Nielsen på 19 år. Adopteret iht. kgl. bevilling af 10-07-1914 af ægteparret Ernst Johan Kristian Larsen og hustru Clotilde Helene Larsen f. Uhrbrand (f. 09-08-1874 el. 1875 i Sundbyvester, Amager). *) navneforandring fra Uhrbrand til Larsen. Kilde: KB-opslag 89, nr. 84. Barn nr. 60b. Mor nr. 58b. Den Kgl. Fødselsstiftelse. År 1906-1908. KB_1892_075_3_045_0088b.GN-. Moderen: Karla Alexandra Nielsen f. 11-04-1889 på Oehlenslægergade 11, st., Kbh. og døbt 23-06-1889 i Skt. Matthæus kirke, Kbh. - datter af arbejdsmand Karl Nielsen og hustru Edvardine Alexandre Elisabeth Röhr på 24 år. Kilde: KB-opslag 262, nr. 378. Skt. Matthæus. År 1888-1889. KB_058_2_028_K09-22-A. Gift 06-02-1943: Aleksander Schvinke Larsen gifter sig 06-02-1943 med Rosa Maria Jacobsen. Ægteskabet barnløst. Død 07-09-1944: Aleksander Schvinke Larsen dør 07-09-1944, 36 år gl. Kilde: John Eddy Andersson Folketælling: FT-1885: København (Staden), Sct. Annæ Øster Kvarter, Fredericiagade 51, Matr. 528 Sidehus Stuen, 3, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, D4113: Niels Chr. Jensen Uhrbrand, 33, Gift, Husfader, Snedkersvend, Thisted Sophie Elisabeth Jensen, 31, Gift, Husmoder, Hillerød Clolilde Helene Jensen, 10, Ugift, Datter, Amager - alias Clotilde Helene Uhrbrand Christian Schvincki Jensen, 9, Ugift, Søn, Amager Johanne Marie Jensen, 3, Ugift, Datter, Amager ilhelmine Frederikke Jensen, Under 1 Aar, Ugift, Datter, Amager