Friismose

Jørgen PedersenAge: 63 years16661729

Name
Jørgen Pedersen
Birth about 1666 38

Alias
Jørgen Pedersen Bonde

Death of a fatherPeder Jørgensen Bonde
March 1696 (Age 30 years)
Birth of a daughter
#1
Maren Jørgensdatter
about 1708 (Age 42 years)

Birth of a daughter
#2
Birgitte Jørgensdatter
November 1710 (Age 44 years)
Christening of a daughterBirgitte Jørgensdatter
November 30, 1710 (Age 44 years)
Birth of a son
#3
Peder Jørgensen
September 1712 (Age 46 years)
Christening of a sonPeder Jørgensen
September 4, 1712 (Age 46 years)
Birth of a daughter
#4
Lisbeth Jørgensdatter
March 1715 (Age 49 years)
Christening of a daughterLisbeth Jørgensdatter
March 17, 1715 (Age 49 years)
Birth of a son
#5
Niels Jørgensen
May 1719 (Age 53 years)
Christening of a sonNiels Jørgensen
May 29, 1719 (Age 53 years)
Birth of a son
#6
Anders Jørgensen
July 1723 (Age 57 years)
Christening of a sonAnders Jørgensen
July 11, 1723 (Age 57 years)
Death of a sonAnders Jørgensen
October 1727 (Age 61 years)
Burial of a sonAnders Jørgensen
October 12, 1727 (Age 61 years)
Death September 1729 (Age 63 years)
Burial September 15, 1729 (Age 63 years)
Family with parents - View this family
father
himself
Family with Anne Nielsdatter - View this family
himself
wife
daughter
3 years
daughter
23 months
son
3 years
daughter
4 years
son
4 years
son
Anders Jørgensen
Birth: July 1723 57 38Torrild sogn, Hads herred, Århus amt
Death: October 1727Torrild sogn, Hads herred, Århus amt

Shared note
Jørgen Pedersen 1666: Født - Årstal beregnet ud fra Jørgen Pedersens død i 1729. 1706: Gifter sig med Anne Nielsdatter - KB Vedslet 1683-1791 opslag50sp2nr(6) - Samme dag [1. søndag i Trinitatis = 6. juli] blev Jørgen Pedersen Bonde i Grumstup og [ulæseligt]** copuleret ** NB: I følge sønnen Niels Jørgensens skifte (dør måske i 1751) hedder hans mor Anne Nielsdatter: ==================== KILDE: brejl.dk Rathlousdal og Gersdorffslund godser Skifteprotokol 1717-1760 198 Niels Jørgensen i Torrild. [Dato mgl], fol.311. A: mor - Anne Nielsdatter, Søskende: - Peder Jørgensen Bonde i Torrild, - Maren Jørgensdatter, - Birgitte Jørgensdatter g.m. Rasmus Rasmussen i Hørning, - Lisbeth Jørgensdatter, der tjener i København. ==================== 1729: Jørgen Pedersen dør ca. 63 år gammel - KB Torrild 1683-1791 opslag232sp2nr(12) - 15. september blev Jørgen Pedersen her af Torrild begravet i hans alders 63 år.