Correll_Dohlmann

Ella Sofie Elisabeth LarsenAge: 33 years19211955

Name
Ella Sofie Elisabeth Larsen
Birth December 23, 1921 26 27
Alias
Ella Sofie Elisabeth Johansen f. Larsen

Christening April 14, 1922 (Age 3 months)
Marriage of parentsJakob Emil LarsenMarie Elisabeth ChristensenView this family
April 28, 1923 (Age 16 months)
Occupation
Husmor

Death June 1, 1955 (Age 33 years)
Burial June 5, 1955 (4 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: April 28, 1923b.v. Rådhuset i Nykøbing Sjølland
-16 months
herself
Ella Sofie Elisabeth Larsen
Birth: December 23, 1921 26 27Jonstrup, Ugerløse sogn, Merløse herred
Death: June 1, 1955Centralsygehuset Tveje Merløse, Holbæk amt
Family with Gunnar Johansen - View this family
husband
herself
Ella Sofie Elisabeth Larsen
Birth: December 23, 1921 26 27Jonstrup, Ugerløse sogn, Merløse herred
Death: June 1, 1955Centralsygehuset Tveje Merløse, Holbæk amt
daughter
Conni Johansen

Shared note
Ella Sofie Elisabeth Larsen alias Ella Sofie Elisabeth Johansen f. Larsen Født: 23-12-1921 i Jonstrup, Ugerløse sogn, Merløse herred og døbt 14-04-1922 i Ugerløse kirke af sognepræsten. Hun er datter af ugift Marie Elisabeth Kristensen på 27 år, Jonstrup. Udlagt barnefader: Arbejdskarl Jakob Emil Larsen på 28 år, Nykøbing Sjælland. Faddere: Pige Hansine Kristensen i Hagested. Pige Sofie Kristensen i Tygestrup. Boelsmand Hans Peder Hansen, Ubberup. Landpost Alfred Kristensen, Uggerløse (nu Ugerløse). Anmærkn.: Timånedersdagen før fødselen opholdt moderen sig hos Møller Rasmussen, Grønnehave Mølle i Nykøbing Sjælland. Forældrene borgerligt ægteforenet 28-04-1923 i Nykøbing Sjælland. Kilde: KB-opslag 74, nr. 17. Ugerløse sogn, Merløse herred, Holbæk amt. År 1912-1921. KB_1892_357_3_014_0072a-FK. Gift 12-03-1940: Gunnar Johansen, f. 24-08-1913 på Bellinge Mark, Odense amt gifter sig borgerligt 12-03-1940 på borgmesterkontoret, Nykøbing Sjælland med Ella Sofie Elisabeth Larsen, f. 23-12-1921 i Ugerløse sogn, datter af arbejdsmand Jakob Emil Larsen og hustru Marie Elisabeth f. Christensen, Nykøbing Sj. ("ægteforenede for borgmesteren, Nykøbing Sjælland den 12-03-1940"). Kilde: Datteren Conni Johansen's fødsel og dåb. KB-opslag 123, nr. 9. Højby sogn, Ods herred, Holbæk a. År 1934-1943. KB_1892_368_3_019_0131a-FK. Død 01-06-1955: Ella Sofie Elisabeth Johansen f. Larsen, f. 23-12-1921 i Ugerløse sogn, dør 01-06-1955 på Centralsygehuset Tveje Merløse, Holbæk amt, 33 år gl. og bliver begravet 05-06-1955 på Grandløse sogn kirkegård, Merløse herred. Husmoder af Lille Grandløse. Gift med gartner Gunnar Johansen, Lille Grandløse, der var sidste fælles bopæl. Kilde: KB-opslag 115, side 254, Grandløse sogn. Holbæk amt. K.M. År 1951-1970. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=150557#150557,24968292 Forældrenes vielse den 28-04-1923: Ugift murerarbejdsmand Jakob Emil Larsen boende Kildestræde, Nyk. Sj., f. 31-05-1895 i Nykøbing Sjælland, bliver borgerligt ægteforenet den 28-04-1923 i Nykøbing Sjælland med ugift pige Marie Elisabet Kristensen boende Kildestræde, Nyk. Sj., f. 29-05-1894 i Skov Vallingerød, Tølløse sogn. Brudgommens underskrift: Jakob Emil Larsen Brudens underskrift: Marie Elisabeth Christensen. Kilde: AO-opslag 5, side 1. Borgmesteren i Nykøbing Sjælland Købstadskommune. Giftefoged. Ægteskabsbog. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=405928#405928,75010850 Folketællinger: FT-1925: Holbæk, Ods, Nykøbing Sjælland Købstad, Nykøbing Sjælland, 147b, 349, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1925, D7081 Jakob Emil Larsen, 31-05 1895, G, Husfader, Arbejdsmand Nykøbing Sj Elisabeth Marie Larsen, 20-05 1894, G, Husmoder, Uggerløse >> Ella Sofie Larsen, 23-12 1921, U, Barn, Uggerløse Ediht Magrethe Larsen, 27-03 1924, U, Barn, Nykøbing Sj (alias Edith Margrethe Larsen. Se KB-opslag 100, side 106. Nykøbing Sjælland.) Valborg Jørgine Hansen, 26-01 1904, Nykøbing Sj Eli Lykke, 11-06 1925, U, Nykøbing Sj Svend Aage Munck, 22-06 1902, Logerende, Kok, København FT-1930: Holbæk, Ods, Nykøbing Sjælland Købstad, Lindealleen 33, th., Forhus, , [430], Kilde: ddd.dda.dk, FT-1930, D8299: Jakob Emil Larsen, 31-maj 1895, G, Husfader, Arbejdsmand, Nykøbing Sj, gift i 1923, 3 levende børn Marie Elisabeth Larsen, 29-maj 1894, G, Husmoder, Uggerløse, gift i 1923, 3 levende børn >> Ella Sofie Larsen, 23-dec 1921, U, Barn, Uggerløse Edith Magrethe Larsen, 27-mar 1924, U, Barn, Nykøbing Sj Inger Gudrun Larsen, 22-feb 1926, U, Barn, Nykøbing Sj (se KB-opslag 116. Nykøbing Sj, https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154190#154190,25717905)