Correll_Dohlmann

Marie Elisabeth Christensen1894

Name
Marie Elisabeth Christensen
Birth May 29, 1894
Alias
Marie Elisabeth Kristensen, Elisabeth Marie Christensen, MarieElisabeth Larsen f. Christensen

Christening July 15, 1894 (Age 47 days)
EngagementJakob Emil LarsenView this family
1921 (Age 26 years)
Birth of a daughter
#1
Ella Sofie Elisabeth Larsen
December 23, 1921 (Age 27 years)
Christening of a daughterElla Sofie Elisabeth Larsen
April 14, 1922 (Age 27 years)
MarriageJakob Emil LarsenView this family
April 28, 1923 (Age 28 years)
Death of a daughterElla Sofie Elisabeth Larsen
June 1, 1955 (Age 61 years)
Burial of a daughterElla Sofie Elisabeth Larsen
June 5, 1955 (Age 61 years)
Death

Family with Jakob Emil Larsen - View this family
husband
herself
Marriage: April 28, 1923b.v. Rådhuset i Nykøbing Sjølland
-16 months
daughter
Ella Sofie Elisabeth Larsen
Birth: December 23, 1921 26 27Jonstrup, Ugerløse sogn, Merløse herred
Death: June 1, 1955Centralsygehuset Tveje Merløse, Holbæk amt

Shared note
Marie Elisabeth Christensen alias Marie Elisabeth Kristensen, Elisabeth Marie Christensen, Marie Elisabeth Larsen f. Christensen Født: 29-05-1894 i Skov Vallingerød, Tølløse sogn og døbt 15-07-1894 i Tølløse kirke - datter af smed Christen Christensen og hustru Ane Elisabeth Henriksen i Skov Vallingerød - 30 år gl. Kilde: KB-opslag 72, nr. 13. Tølløse sogn, Merløse herred https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=158064#158064,26541390 I 1921 er Jakob Emil Larsen kæreste med Marie Elisabeth Christensen, Grønnehave Mølle i Nykøbing Sj. Gift 28-04-1923: Ugift murerarbejdsmand Jakob Emil Larsen boende Kildestræde, Nyk. Sj., f. 31-05-1895 i Nykøbing Sjælland, bliver borgerligt ægteforenet den 28-04-1923 i Nykøbing Sjælland med ugift pige Marie Elisabet Kristensen boende Kildestræde, Nyk. Sj., f. 29-05-1894 i Skov Vallingerød, Tølløse sogn. Brudgommens underskrift: Jakob Emil Larsen Brudens underskrift: Marie Elisabeth Christensen. Kilde: AO-opslag 5, side 1. Borgmesteren i Nykøbing Sjælland Købstadskommune. Giftefoged. Ægteskabsbog. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=405928#405928,75010850 Folketællinger: FT-1901: Holbæk, Merløse, Tølløse, Skov Vallingerød (Vallendrød), 9b, 37, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1901, D6655 Christen Christensen, 18600501, G, Husfader, Smedemester, Valsølille Sogn Sorø Amt, Ane Elisabeth Christensen, 18630628, G, Husfader, Valsølille Sogn Sorø Amt, Kristine Kristensen, 18911202, U, Barn, Tølløse Sogn Holbæk Amt, Alfred Kristensen, 18930124, U, Barn, Tølløse Sogn Holbæk Amt, Kristen Martin Christensen, 18960407, U, Barn, Tølløse Sogn Holbæk Amt, Erik Christensen, 18970603, U, Barn, Tølløse Sogn Holbæk Amt, Maren Sofie Christensen, 18980910, U, Barn, Tølløse Sogn Holbæk Amt, Anna Hansine Christensen, 19000721, U, Barn, Tølløse Sogn Holbæk Amt, Karl Frederik Carlsen, 18770312, U, Smedesvend, Mørkøv Sogn Holbæk Amt I 1921 opholder ugift tjenestepige Elisabeth Marie Christensen sig i Nykøbing Sjælland Købstad. Hun er i 1920 tilflyttet fra Uggerløse. FT-1925: Holbæk, Ods, Nykøbing Sjælland Købstad, Nykøbing Sjælland, 147b, 349, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1925, D7081 Jakob Emil Larsen, 31-05 1895, G, Husfader, Arbejdsmand Nykøbing Sj >> Elisabeth Marie Larsen, 20-05 1894, G, Husmoder, Uggerløse Ella Sofie Larsen, 23-12 1921, U, Barn, Uggerløse Ediht Magrethe Larsen, 27-03 1924, U, Barn, Nykøbing Sj (alias Edith Margrethe Larsen. Se KB-opslag 100, side 106. Nykøbing Sjælland.) Valborg Jørgine Hansen, 26-01 1904, Nykøbing Sj Eli Lykke, 11-06 1925, U, Nykøbing Sj Svend Aage Munck, 22-06 1902, Logerende, Kok, København FT-1930: Holbæk, Ods, Nykøbing Sjælland Købstad, Lindealleen 33, th., Forhus, , [430], Kilde: ddd.dda.dk, FT-1930, D8299: Jakob Emil Larsen, 31-maj 1895, G, Husfader, Arbejdsmand, Nykøbing Sj, gift i 1923, 3 levende børn >> Marie Elisabeth Larsen, 29-maj 1894, G, Husmoder, Uggerløse, gift i 1923, 3 levende børn Ella Sofie Larsen, 23-dec 1921, U, Barn, Uggerløse Edith Magrethe Larsen, 27-mar 1924, U, Barn, Nykøbing Sj Inger Gudrun Larsen, 22-feb 1926, U, Barn, Nykøbing Sj (se KB-opslag 116. Nykøbing Sj, https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154190#154190,25717905)