Correll_Dohlmann

Karen Marie Eriksen1891

Name
Karen Marie Eriksen
Birth March 10, 1891
Alias
Karen Marie Johansen f. Eriksen

Christening May 7, 1891 (Age 58 days)
MarriageHans Peder JohansenView this family
May 28, 1910 (Age 19 years)
Birth of a son
#1
Gunnar Johansen
August 24, 1913 (Age 22 years)
Christening of a sonGunnar Johansen
October 19, 1913 (Age 22 years)
Death of a sonGunnar Johansen
November 13, 1958 (Age 67 years)
Burial of a sonGunnar Johansen
November 16, 1958 (Age 67 years)
Death

Family with Hans Peder Johansen - View this family
husband
herself
Marriage: May 28, 1910Tommerup kirke
3 years
son

Shared note
Karen Marie Eriksen alias Karen Marie Johansen f. Eriksen Født: 10-03-1891 i Lumby sogn og døbt 07-05-1891 i Lumby kirke - datter af indsidder (siden husejer) Rasmus Alexander Eriksen og hustru Rasmine Hansen på 26 år, Tårup mark, Lumby sogn. Kilde: KB-opslag 287, nr. 6. Lumby sogn. Lunde h. Odense a. År 1849-1891. KB_O085_A_008_K10-18-A. Gift 28-05-1910: Ungkarl, arbejdsmand, Hans Peder Johansen, Bellinge (f. 08-09-1885 i Brændekilde sogn, søn af afdøde indsidder Claus Johansen og afdøde hustru Maren Johanne Pedersen) gifter sig 28-05-1910 i Tommerup kirke med pige Karen Marie Eriksen, Nappemark (f. 10-03-1891 i Lumby sogn, datter af husejer Rasmus Alexander Eriksen og hustru Rasmine Hansen, Nappemark). Forlovere: Gårdejer Rasmus Madsen, Nappemark og husejer Rasmus Alexander Eriksen, Nappemark. Kilde: KB-opslag 189, nr. 5, side 186. Tommerup sogn. Odense herred og amt. År 1905-1929. KB_1892_O126_G_013_0186a-V