Correll_Dohlmann

Ane Marie Hansdatter1846

Name
Ane Marie Hansdatter
Birth December 5, 1846 22 20
Alias
Ane Marie Hansen

Christening December 26, 1846 (Age 21 days)
Birth of a brotherHans Hansen
August 18, 1849 (Age 2 years)
Christening of a brotherHans Hansen
October 7, 1849 (Age 2 years)
Death of a paternal grandfatherHans Pedersen Bank
June 1, 1850 (Age 3 years)
Birth of a brotherJens Peter Hansen
May 25, 1856 (Age 9 years)
Christening of a brotherJens Peter Hansen
July 20, 1856 (Age 9 years)
Birth of a brotherChristian Hansen
June 18, 1860 (Age 13 years)
Christening of a brotherChristian Hansen
July 22, 1860 (Age 13 years)
Birth of a sisterAne Sophie Hansen
February 26, 1862 (Age 15 years)
Christening of a sisterAne Sophie Hansen
April 13, 1862 (Age 15 years)
Birth of a sisterPige Hansen
February 12, 1864 (Age 17 years)
Death of a sisterPige Hansen
February 12, 1864 (Age 17 years)
Birth of a sisterJensine Hansen
August 28, 1865 (Age 18 years)
Christening of a sisterJensine Hansen
December 3, 1865 (Age 18 years)
Birth of a brotherKarl Hansen
May 23, 1868 (Age 21 years)
Christening of a brotherKarl Hansen
August 30, 1868 (Age 21 years)
Death of a maternal grandfatherPeder Larsen
December 2, 1877 (Age 30 years)
Death of a motherKirsten Pedersdatter
December 20, 1883 (Age 37 years)
Death of a fatherHans Peter Hansen
after 1885 (Age 38 years)

Death of a sisterAne Sophie Hansen
April 15, 1944 (Age 97 years)
Burial of a sisterAne Sophie Hansen
April 21, 1944 (Age 97 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: November 8, 1846Kindertofte kirke
15 years
younger sister
-15 years
herself
3 years
younger brother
7 years
younger brother
4 years
younger brother
4 years
younger sister
Pige Hansen
Birth: February 12, 1864 39 37dødfødt i Kirke Fjenneslev
Death: February 12, 1864dødfødt i Kirke Fjenneslev
18 months
younger sister
3 years
younger brother

Shared note
ID 11-1: Ane Marie Hansdatter alias Ane Marie Hansen Født: 05-12-1846 i Ryddemarkshuset, Kindertofte sogn og døbt 26-12-1846 i Kindertofte kirke - datter af (ID 22) Hans Peter Hansen og (ID 23) hustru Kirsten Pedersdatter, denne i Ryddemarkshuset. Faddere: Pigen Ane Kirstine Pedersen og pigen Johanne Rasmussen begge fra Torped. Husmand Hans Larsen fra Sorterup. Gårdmand Søren Hansen fra Torped. Gårdmand Niels Hansen fra Ryddemark. Anmærkn.: Faderen tjener endnu ved Slagelse (?). Copulerere se side 78. Kilde: KB-opslag 32, nr. 7, side 29. Kindertofte s., Slagelse h., Sorø a. År 1839-1865. KB_395_2_002_K02-03-A. Konfirmeret 07-04-1861: Ane Marie Hansen på 14-1/4 år, f. 05-12-1846 og døbt 26-12-1846, bliver konfirmeret 07-04-1861 i Fjenneslev kirke Datter af banevogter Hans Peter Hansen og (ID 23) hustru Kirsten Pedersen af Kirke Fjennesløv. Kilde: KB-opslag 79, nr. 1. nederst. Fjenneslev s., Alsted h. Sorø a. År 1851-1870. KB_388_2_003_K03-21-A. Folketællinger: FT-1855: Sorø, Ringsted, Ringsted Landsogn, Torped Skoledistrikt, Cirkelhuse, 24, et Huus, 102, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1855, C6650: ID 22: Hans Peder Hansen, 31, Gift, Inds., Arbeidsm., Huusf., ??...ring S., Skanderb. A. ID 23: Kjesten Pedersdatter, 29, Gift, hans Kone, Kildertoft S., Sorøe Amt >> ID 11-1: Ane Marie Hansdatter, 9, Ugift, deres Børn, Kildertoft S., Sorøe Amt, f. 05-12-1846 i Kindertofte ID 11-2: Hans Hansen, 6, Ugift, deres Børn, h. i Sognet, f. 18-08-1849 FT-1860: Sorø, Alsted, Fjenneslev, Fjenneslev Skoledistrikt, Kirke Fjenneslev, Et Hus, 48 - F2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, D5707: ID 22: Hans Peter Hansen, 36, Gift, Husfader. Banevogter, Tørring Sogn, Skanderborg Amt ID 23: Kirsten Pedersen, 34, Gift, Hans Kone, Kindertofte Sogn, Sorø Amt >> ID 11-1: Ane Marie Hansen, 14, Ugift, Deres Barn, Kindertofte Sogn, Sorø Amt ID 11-2: Hans Hansen, 11, Ugift, Deres Barn, Ringsted ID 11-3: Jens Peter Hansen, 4, Ugift, Deres Barn, Ringsted