Correll_Dohlmann

Anthon Pedersen1836

Name
Anthon Pedersen
Birth August 27, 1836 42 29
Alias
Anthon Hansen

Hjemmedøbt August 29, 1836 (Age 2 days)
Christening October 16, 1836 (Age 50 days)
Death of a paternal grandmotherAne Margrethe Sørensdatter
August 11, 1837 (Age 11 months)
Birth of a brotherSøren Peter Pedersen
June 11, 1839 (Age 2 years)
Christening of a brotherSøren Peter Pedersen
August 11, 1839 (Age 2 years)
Birth of a sisterAnne Margrethe Pedersen
February 7, 1842 (Age 5 years)
Death of a maternal grandfatherJacob Jacobsen Krog
February 15, 1842 (Age 5 years)
Christening of a sisterAnne Margrethe Pedersen
May 9, 1842 (Age 5 years)
Birth of a sisterAnne Kirstine Pedersen
July 2, 1845 (Age 8 years)
Christening of a sisterAnne Kirstine Pedersen
August 17, 1845 (Age 8 years)
Birth of a sisterMette Marie Pedersen
February 25, 1848 (Age 11 years)
Christening of a sisterMette Marie Pedersen
April 20, 1848 (Age 11 years)
Death of a sisterAnne Margrethe Pedersen
April 11, 1850 (Age 13 years)
Burial of a sisterAnne Margrethe Pedersen
April 18, 1850 (Age 13 years)
Death of a sisterMette Marie Pedersen
April 22, 1850 (Age 13 years)
Burial of a sisterMette Marie Pedersen
April 30, 1850 (Age 13 years)
Death of a fatherHans Pedersen Bank
June 1, 1850 (Age 13 years)
Death of a maternal grandmotherMette Nielsdatter Buch
November 25, 1860 (Age 24 years)
Death of a half-sisterAne Mette Hansen
after 1860 (Age 23 years)

Death of a brotherSøren Peter Pedersen
June 2, 1862 (Age 25 years)
Burial of a brotherSøren Peter Pedersen
June 6, 1862 (Age 25 years)
Death of a half-brotherJens Jacob Hansen
June 24, 1867 (Age 30 years)
Burial of a half-brotherJens Jacob Hansen
June 30, 1867 (Age 30 years)
Death of a motherGunder Marie Jakobsen
February 12, 1880 (Age 43 years)
Death of a sisterAnne Kirstine Pedersen
July 12, 1881 (Age 44 years)
Burial of a sisterAnne Kirstine Pedersen
July 17, 1881 (Age 44 years)
Death of a half-brotherHans Peter Hansen
after 1885 (Age 48 years)

Death of a half-brotherJeppe Hansen
March 6, 1906 (Age 69 years)
Burial of a half-brotherJeppe Hansen
March 13, 1906 (Age 69 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: December 7, 1834Tørring kirke
21 months
himself
3 years
younger brother
Søren Peter Pedersen
Birth: June 11, 1839 45 32Plovstrup mark, Tørring sogn, Vrads herred
Death: June 2, 1862Plovstrup mark, Tørring sogn, Vrads herred
3 years
younger sister
Anne Margrethe Pedersen
Birth: February 7, 1842 48 34Plovstrup mark, Tørring sogn, Vrads herred
Death: April 11, 1850Plovstrup mark, Tørring sogn, Vrads herred
3 years
younger sister
Anne Kirstine Pedersen
Birth: July 2, 1845 51 38Plovstrup mark, Tørring sogn, Vrads herred
Death: July 12, 1881Vejle Sct. Nicolai sogn
3 years
younger sister
Mette Marie Pedersen
Birth: February 25, 1848 54 40Plovstrup mark, Tørring sogn, Vrads herred
Death: April 22, 1850Plovstrup mark, Tørring sogn, Vrads herred
Father’s family with Ane Jacobsdatter - View this family
father
step-mother
Marriage: November 9, 1823Tørring kirke
1 year
half-brother
21 months
half-brother
Jeppe Hansen
Birth: August 21, 1826 32 22Plovstrup mark, Tørring sogn
Death: February 22, 1827Ploustrup Mark, Tørring sogn
17 months
half-brother
Jeppe Hansen
Birth: January 13, 1828 34 24Plovstrup mark, Tørring sogn
Death: March 6, 1906Plovstrup mark, Tørring sogn, Vrads herred
2 years
half-sister
3 years
half-brother

Shared note
ID 22-5: Anthon Pedersen alias Anthon Hansen Født: 27-08-1836 på Plovstrup Mark, Tørring sogn og hjemmedøbt 29-08-1836. Dåben publiceret 16-10-1836 i Tørring kirke. Søn af (ID 44) husmand Hans Pedersen Bank og (ID 44b=45-5) hustru Gunder Marie Jacobsdatter på Plovstrup mark. Kilde: KB-opslag 17, nr. 5. Tørring s. Vrads h. Skanderborg a. År 1832-1851. KB_C406A_B_012_K01-16-A. Folketællinger: FT-1840: Skanderborg, Vrads, Tørring, Ploustrupmark, Et Huus, 66, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C6530: ID 44: Hans Pedersen, 48, Gift, Huusmand ID 44b=45-5: Gunde Marie Jacobsen, 33, Gift, hans Kone ID 22-2: Jeppe Hansen, 12, Ugift, deres Børn ID 22-3: Anne Mette Hansen, 10, Ugift, deres Børn ID 22-4: Jens Jacob Hansen, 8, Ugift, deres Børn >> ID 22-5: Anthon Hansen, 4, Ugift, deres Børn ID 22-6: Søren Peter Hansen, 1, Ugift, deres Børn Anne Jacobsen, 78, Enke, Opholdskone paa Stedet FT-1845: Skanderborg, Vrads, Tørring, Ploustrup bye og mark, Et huus, 71, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, C0958: ID 44: Hans Pedersen, 51, Gift, Huusmand, Nyekirke sogn Weile amt ID 44b=45-5: Gunder Marie Jacobsdatter, 38, Gift, Hans kone, Sindberg sogn Weile amt ID 22-4: Jens Jacob Pedersen, 12, Ugift, Deres barn, Heri sognet >> ID 22-5: Anthon Pedersen, 9, Ugift, Deres barn, Heri sognet ID 22-6: Søren Peter Pedersen, 6, Ugift, Deres barn, Heri sognet ID 22-7: Anne Margrethe Pedersen, 2, Ugift, Deres barn, Heri sognet FT-1850: Skanderborg, Vrads, Tørring, Ploustrup Bye og Mark, Hus, 75, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C5757: ID 44: Hans Pedersen Bank, 58, Gift, Huuseier Husfader, Nykirke Sogn Vejle Amt ID 44b=45-5: Gunder Marie Jacobsen, 43, Gift, Kone, Sneiberg Sogn Vejle Amt (læs: Sindberg Sogn) >> ID 22-5: Anthon Pedersen, 14, Ugift, Søn, Tørring ID 22-6: Søren Peter Pedersen, 11, Ugift, Søn, Tørring ID 22-7: Anne Margrethe Pedersen, 8, Ugift, Datter, Tørring ID 22-8: Anne Kirstine Pedersen, 5, Ugift, Datter, Tørring ID 22-9: Mette Marie Pedersen, 2, Ugift, Datter, Tørring