Correll_Dohlmann

Anne Kirstine PedersenAge: 36 years18451881

Name
Anne Kirstine Pedersen
Birth July 2, 1845 51 38
Alias
Ane Kirstine Pedersen og Anna Kirstine Pedersen

Occupation
Sypige i Vejle

Hjemmedøbt July 7, 1845 (Age 5 days)
Christening August 17, 1845 (Age 46 days)
Birth of a sisterMette Marie Pedersen
February 25, 1848 (Age 2 years)
Christening of a sisterMette Marie Pedersen
April 20, 1848 (Age 2 years)
Death of a sisterAnne Margrethe Pedersen
April 11, 1850 (Age 4 years)
Burial of a sisterAnne Margrethe Pedersen
April 18, 1850 (Age 4 years)
Death of a sisterMette Marie Pedersen
April 22, 1850 (Age 4 years)
Burial of a sisterMette Marie Pedersen
April 30, 1850 (Age 4 years)
Death of a fatherHans Pedersen Bank
June 1, 1850 (Age 4 years)
Death of a maternal grandmotherMette Nielsdatter Buch
November 25, 1860 (Age 15 years)
Death of a half-sisterAne Mette Hansen
after 1860 (Age 14 years)

Death of a brotherSøren Peter Pedersen
June 2, 1862 (Age 16 years)
Burial of a brotherSøren Peter Pedersen
June 6, 1862 (Age 16 years)
Death of a half-brotherJens Jacob Hansen
June 24, 1867 (Age 21 years)
Burial of a half-brotherJens Jacob Hansen
June 30, 1867 (Age 21 years)
Death of a motherGunder Marie Jakobsen
February 12, 1880 (Age 34 years)
Death July 12, 1881 (Age 36 years)
Burial July 17, 1881 (5 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: December 7, 1834Tørring kirke
21 months
elder brother
3 years
elder brother
Søren Peter Pedersen
Birth: June 11, 1839 45 32Plovstrup mark, Tørring sogn, Vrads herred
Death: June 2, 1862Plovstrup mark, Tørring sogn, Vrads herred
3 years
elder sister
Anne Margrethe Pedersen
Birth: February 7, 1842 48 34Plovstrup mark, Tørring sogn, Vrads herred
Death: April 11, 1850Plovstrup mark, Tørring sogn, Vrads herred
3 years
herself
Anne Kirstine Pedersen
Birth: July 2, 1845 51 38Plovstrup mark, Tørring sogn, Vrads herred
Death: July 12, 1881Vejle Sct. Nicolai sogn
3 years
younger sister
Mette Marie Pedersen
Birth: February 25, 1848 54 40Plovstrup mark, Tørring sogn, Vrads herred
Death: April 22, 1850Plovstrup mark, Tørring sogn, Vrads herred
Father’s family with Ane Jacobsdatter - View this family
father
step-mother
Marriage: November 9, 1823Tørring kirke
1 year
half-brother
21 months
half-brother
Jeppe Hansen
Birth: August 21, 1826 32 22Plovstrup mark, Tørring sogn
Death: February 22, 1827Ploustrup Mark, Tørring sogn
17 months
half-brother
Jeppe Hansen
Birth: January 13, 1828 34 24Plovstrup mark, Tørring sogn
Death: March 6, 1906Plovstrup mark, Tørring sogn, Vrads herred
2 years
half-sister
3 years
half-brother

Shared note
ID 22-8: Anne Kirstine Pedersen alias Ane Kirstine Pedersen og Anna Kirstine Pedersen Født: 02-07-1845 på Plovstrup mark, Tørring sogn og hjemmedøbt 07-07-1845. Dåben publiceret i Tørring kirke 17-08-1845. Datter af (ID 44) husmand Hans Pedersen Bank og (ID 44b=45-5) hustru Gunder Marie Jacobsdatter på Plovstrup Mark. Kilde: KB-opslag 76, nr. 9. Tørring sogn. Vrads h. Skanderborg a. År 1832-1851. KB_C406A_B_012_K03-10-A. Erhverv: Sypige i Vejle Død 12-07-1881: Ane Kirstine Pedersen dør 12-07-1881 i Vejle Sct. Nicolai sogn, 36 år gl. Liget ført til familiegravstedet. Begravet på Tørring sogns kirkegård den 17-07-1881. Dødsårsag: Hjertesygdom. Kilde: KB-opslag 221, side 297. Tørring sogn. Vrads h. Skanderborg a. År 1861-1881. KB_C406A_B_014_K08-10-A. Se også: Døde i Vejle Sct. Nicolai sogns KB: Ugift sypige i Vejle, Anna Kirstine Pedersen dør 12-07-1881 i Vejle og begravet 17-07-1881 i Tørring. Kilde: KB-opslag 92, nr. 48. Vejle Sct. Nicolai sogn. Nørvang h. Vejle a. År 1877-1891. KB_C441_C_025_04a07a08. Folketælling: FT-1850: Skanderborg, Vrads, Tørring, Ploustrup Bye og Mark, Hus, 75, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C5757: ID 44: Hans Pedersen Bank, 58, Gift, Huuseier Husfader, Nykirke Sogn Vejle Amt ID 44b=45-5: Gunder Marie Jacobsen, 43, Gift, Kone, Sneiberg Sogn Vejle Amt (læs: Sindberg Sogn) ID 22-5: Anthon Pedersen, 14, Ugift, Søn, Tørring ID 22-6: Søren Peter Pedersen, 11, Ugift, Søn, Tørring ID 22-7: Anne Margrethe Pedersen, 8, Ugift, Datter, Tørring >> ID 22-8: Anne Kirstine Pedersen, 5, Ugift, Datter, Tørring ID 22-9: Mette Marie Pedersen, 2, Ugift, Datter, Tørring