Correll_Dohlmann

Frederikke Augusta DohlmannAge: 7 days18431843

Name
Frederikke Augusta Dohlmann
Birth April 20, 1843 42 33
Alias
Friederike Augusta Dollmann

Hjemmedøbt April 27, 1843 (on the date of death)
Death April 27, 1843 (Age 7 days)
Burial May 3, 1843 (6 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: March 26, 1834Vor Frue kirke, Kbh.
15 years
younger brother
-14 years
elder brother
Dreng Dohlmann
Birth: January 23, 1835 34 25Store Svanemosegaard, Frbg.
Death: January 23, 1835Store Svanemosegaard, Frbg.
14 months
elder brother
22 months
elder brother
21 months
elder brother
18 months
elder sister
23 months
herself
Frederikke Augusta Dohlmann
Birth: April 20, 1843 42 33Store Svanemosegaard, Frbg.
Death: April 27, 1843Store Svanemosegaard, Frbg.
14 months
younger sister
Sophie Frederikke Augusta Dohlmann
Birth: June 28, 1844 43 34Store Svanemosegaard, Frbg.
Death: October 5, 1844Store Svanemosegaard, Frbg.
15 months
younger sister
19 months
younger sister
Kunstmalerinden Augusta Dohlmann f. 1847Henriette Augusta Johanne Dohlmann
Birth: May 9, 1847 46 37Store Svanemosegaard, Frbg.
Death: June 22, 1914Skotterup, Egebæksvang i Tikøb sogn
5 years
younger sister
3 years
younger sister
Julie Dohlmann
Birth: December 31, 1854 54 45Store Svanemosegaard, Frbg.
Death: January 9, 1855Store Svanemosegaard, Frbg.

Shared note
ID 12-6: Frederikke Augusta Dohlmann alias Friederike Augusta Dollmann Født: 20-04-1843 på Frbg. og hjemmedøbt 27-04-1843 på Store Svanemosegaard, Frederiksberg. Død samme dag - datter af (ID 24) Frederik August Dohlmann og (ID 25) Anna Sophia Henriette f. Meyer. Kilde: KB-opslag 150, nr. 17, side 148. Frederiksberg. År 1834-1845. KB_064_2_003_K05-29-A. Død 27-04-1843: Friederike Augusta Dollmann, alias Frederikke Augusta Dohlmann, f. 20-04-1843, dør 27-04-1843, 8 dage gl. og bliver begravet den 03-05-1843 på Skt. Petri kirke, Kbh. på Assistens kirkegård - datter af Frederik August Dohlmann og Anna Sophia H. Meyer. Kilde: KB-opslag 107, nr. 15 øverst, side 102. Frederiksberg. År 1843-1856. Se også kilde: KB-opslag 159, nr. 19, side 157, Skt. Petri sogn. År 1835-1860. KB_064_2_013_K04-16-A.