Correll_Dohlmann

Marie LorentzenAge: 78 years17951873

Name
Marie Lorentzen
Birth about 1795
Alias
Marie Lorentsdatter, Marie Lorentzen og Marie Lorensen

MarriageSøren JørgensenView this family
about 1820 (Age 25 years)

Birth of a daughter
#1
Anne Sørensen
January 31, 1825 (Age 30 years)
Christening of a daughterAnne Sørensen
April 24, 1825 (Age 30 years)
Death of a husbandSøren Jørgensen
November 22, 1843 (Age 48 years)
Burial of a husbandSøren Jørgensen
November 29, 1843 (Age 48 years)
Marriage of a childJeppe HansenAnne SørensenView this family
November 7, 1857 (Age 62 years)
Death October 3, 1873 (Age 78 years)
Burial October 12, 1873 (9 days after death)
Family with Søren Jørgensen - View this family
husband
Søren Jørgensen
Birth: 1787Gedved by, Tolstrup sogn, Voer herred, Skanderborg amt
Death: November 22, 1843Mattrup skov, Tyrsting sogn og herred
herself
Marie Lorentzen
Birth: about 1795Feuling by, Føvling sogn, Vrads herred Skanderborg amt
Death: October 3, 1873Plovstrup mark, Tørring sogn, Vrads herred
Marriage: about 1820
5 years
daughter
Anne Sørensen
Birth: January 31, 1825 38 30Åle Mark, Åle sogn, Vrads h.
Death: September 29, 1885Plovstrup mark, Tørring sogn

Shared note
Marie Lorentzen alias Marie Lorentsdatter, Marie Lorentzen og Marie Lorensen Født: ca. 1795 i Feuling by, Føvling sogn, Vrads herred Skanderborg amt - datter af Lorents Rasmus Jensen, gårdbeboer og lægsmand i Feuling by, Føvling sogn, og hustru Kirsten Jensdatter Gift ca. 1820: Søren Jørgensen, husmand på Aale Mark, Åle sogn gifter sig med Marie Lorentsdatter. Død 03-10-1873: Marie Lorensen dør 03-10-1873 i Tørring sogn, Vrads herred, Skanderborg amt, 78 år gl. Hun bliver begravet 12-10-1873 på Tørring sogns kirkegård, Vrads herred. Enke efter afdøde skovfoged Søren Jørgensen i Matrup Skov, der (dvs. Marie) opholdt sig hos husmand Jeppe Hansen på Plovstrup mark, Tørring sogn. Kilde: KB-opslag 222, nr. 8. Tørring sogn, Vrads herred, Skanderborg amt. K.M. År 1861-1881 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=171061#171061,28714100 Folketællinger: FT-1801: Skanderborg, Tyrsting, Føvling, Feuling Bye, 4, 4, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B8496: Lorents Rasmus Jensen, 61, Gift, Huusbonde, Bonde, gaardbeboer og lægsmand Kirsten Jensdatter, 42, Gift, Hans kone Ane Margrethe [Lorentsdatter], 11, Ugift, Deres børn Rasmus Lorentzen, 8, Ugift, Deres børn Bodil Marie Lorentsen, 5, Ugift, Deres børn >> Marie Lorentsdatter, 3, Ugift, Deres børn Ane Marie Lorentsen, 1, Ugift, Deres børn FT-1834: Skanderborg, Tyrsting, Tyrsting, Donnerup, Et Huus, 28, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C0376: Søren Jørgensen, 45, Gift, Leier med avl >> Marie Lorentsdatter, 37, Gift, Hans kone [Søren Jørgensen] Anne Sørensdatter, 10, Ugift, Deres børn [Søren Jørgensen og Marie Lorentsdatter] Kirstine Marie Sørensdatter, 8, Ugift, Deres børn [Søren Jørgensen og Marie Lorentsdatter] Lovise Sørensdatter, 4, Ugift, Deres børn [Søren Jørgensen og Marie Lorentsdatter] Mette Kirstine Sørensdatter, 2, Ugift, Deres børn [Søren Jørgensen og Marie Lorentsdatter] FT-1840: Skanderborg, Tyrsting, Tyrsting, Thyrsting, Marielyst, 16, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C6520: Søren Jørgensen, 53, Gift, Boelsmand og Skowfoged >> Marie Lorentzen, 43, Gift, hans Kone Kirsten Marie Sørensen, 14, Ugift, deres Børn Lovise Sørensen, 10, Ugift, deres Børn Mette Kirstine Sørensen, 8, Ugift, deres Børn Karen Marie Sørensen, 5, Ugift, deres Børn FT-1845: Skanderborg, Tyrsting, Tyrsting, Tyrsting By, En gård, 26, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, b7687 >> Marie Lorentzdatter, 49, Enke, Inderste, Føvling sogn, Skanderborg amt Ane Sørensdatter, 21, Ugift, Hendes barn, Aale sogn, Skanderborg amt Kirsten Marie Sørensdatter, 19, Ugift, Hendes barn, Aale sogn, Skanderborg amt Lovise Sørensen, 15, Ugift, Hendes barn, Aale sogn, Skanderborg amt Mette Kirstine Sørensen, 13, Ugift, Hendes barn, Her i sognet Karen Marie Sørensen, 10, Ugift, Hendes barn, Her i sognet FT-1860: Skanderborg, Vrads, Tørring, Hus, 56, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, C9028: ID 22-2: Jeppe Hansen, 32, Gift, Husmand, Tørring Ane Sørensen, 34, Gift, Kone, Aale Sogn, Skanderborg Amt >> Marie Lorentzen, 64, Enke, lever af sine Penge, Fauling S, Skanderborg Amt