Correll_Dohlmann

Peder Jensen1826

Name
Peder Jensen
Birth October 24, 1826 32 35
Alias
Peter Jensen

Occupation
Indsidder og daglejer på Hammergårds Mark, Hammer sogn

Hjemmedøbt October 24, 1826
Christening January 28, 1827 (Age 3 months)
MarriageAne Mette HansenView this family
January 23, 1856 (Age 29 years)
Birth of a son
#1
Jens Petersen
February 4, 1856 (Age 29 years)
Christening of a sonJens Petersen
March 24, 1856 (Age 29 years)
Birth of a daughter
#2
Ane Hansine Marie Pedersen
July 10, 1858 (Age 31 years)
Christening of a daughterAne Hansine Marie Pedersen
September 12, 1858 (Age 31 years)
Death of a wifeAne Mette Hansen
after 1860 (Age 33 years)

Death of a motherAne Marie Jensdatter
November 6, 1877 (Age 51 years)
Death of a fatherJens Terkildsen
October 4, 1878 (Age 51 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: December 30, 1821Hammer kirke
5 years
himself
Family with Ane Mette Hansen - View this family
himself
wife
Marriage: January 23, 1856Andst kirke
son
2 years
daughter

Shared note
Peder Jensen alias Peter Jensen Født: 24-10-1826 i Hage by, Hammer sogn og hjemmedøbt 24-10-1826. Fremstillet i Hammer kirke 28-01-1827. Søn af selvejer, husfolk Jens Terkildsen og Anne Marie Jensdatter i Hage. Faddere: Gårdmand Jens Christensen i Hage. Gårdmand Niels Jensen i Koutrup. Husmand Niels Jørgen Thomsen i Hage. Indsidder Mads Johansen i Hjortsvang samt pigen Johanne Terkildsdatter, tjenende i Koutrup. Kilde: KB-opslag 7, nr. 3. Hammer s. Vrads h. Skanderborg a. År 1814-1867. KB_C405A_B_009_K01-06-A. Erhverv: Indsidder og daglejer på Hammergårds Mark, Hammer sogn Gift 23-01-1856: Ungkarl Peter Jensen på 30 år (f. 24-10-1826 i Hage, Hammer sogn - har haft naturlige kopper) boende i Andst, Hammer sogn, gifter sig 23-01-1856 i Andst kirke med pigen Ane Mette Hansen på 25 år (f. 16-04-1830 på Ploustrup Mark, Tørring sogn, vac. 27-06-1834), tjenende i Gamst. Forlovere: Gårdmændene Hans Nielsen og Anders Nielsen af Gamst Mark. Kilde: KB-opslag 25, nr. 1. Andst s., Anst h. Ribe a. År 1843-1873. KB_C583A_A_011_K01-25-A. Død ? Folketællinger: FT-1834: Skanderborg, Vrads, Hammer, Hage, et Huus, 4, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C6179: Jens Terkeldsen, 40, Gift, Huusmand Anne Marie Jens Datter, 42, Gift, hans Kone Jens Jenssen, 12, Ugift, deres Børn Anne Mette Jens Datter, 9, Ugift, deres Børn >> Peder Jenssen, 7, Ugift, deres Børn Christen Jenssen, 5, Ugift, deres Børn Terkeld Jenssen, 4, Ugift, deres Børn Mads Jenssen, 1, Ugift, deres Børn Anne Jens Datter, 61, Enke, Aftægtskone Mette Marie Christens Datter, 60, Ugift, Inderste FT-1840: Skanderborg, Vrads, Hammer, Hage, et Huus, 22, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C6525: Jens Therkelsen, 47, Gift, Huusmand og dagleier Ane Maria Jensdatter, 50, Gift, hans Kone Ane Jensdatter, 79, Ugift, Aftægtskone og Enke >> Peder Jensen, 14, Ugift, deres Børn Christen Jensen, 12, Ugift, deres Børn Mads Jensen, 7, Ugift, deres Børn Therkel Jensen, 10, Ugift, deres Børn Mette Maria Christensdatter, 64, Ugift, Inderste og Almisselem FT-1845: Skanderborg, Vrads, Hammer, Koustrup Bye, en Gaard, 16, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, B3590: Mads Christensen 44 Gift Gaardmand Her i sognet Ane Pedersdatter 46 Gift hans Kone Brande Sogn Weile Amt Karen Madsdatter 15 Ugift deres Barn Her i sognet Peder Christian Madsen 8 Ugift deres Barn Her i sognet Anders Knudsen 37 Ugift Tjenestefolk Eistrup Sogn Skanderborg Amt >> Peder Jensen, 19, Ugift, Tjenestefolk, Her i sognet Karen Nielsdatter 21 Ugift Tjenestefolk Eistrup Sogn Skanderborg Amt FT-1850: Skanderborg, Vrads, Hammer, Hage Bye, et hus, 8, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C7730: Jens Terkildsen, 56, Gift, huusmand, huusfader, Heri Sognet Ane Marie Jensdatter, 58, Gift, hans kone, Hvirring Sogn - Skanderborg Amt >> Peder Jensen, 24, Ugift, deres børn, fraværende, indkaldt til krigstjeneste, Heri Sognet Terkild Jensen, 20, Ugift, deres børn, Heri Sognet Mads Jensen, 16, Ugift, deres børn, Heri Sognet FT-1860: Skanderborg, Vrads, Hammer, Hammergaards Mark, 20 Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, C7732: >> Peder Jensen, 33, Gift, Indsidder, Daglejer, Her i Sognet [Hammer sogn] ID 22-3: Ane Mette Hansen, 30, Gift, Hans kone, Tørring Sogn - Skanderborg Amt ID 22-3a: Jens Pedersen, 4, Ugift, Deres Søn, Andst Sogn - Ribe Amt ID 22-3b: Ane Hansine Marie Pedersen, 2, Ugift, Deres datter, Her i Sognet [Hammer sogn] Therkel Jensen, 30, Ugift træskomager, Her i Sognet [Hammer sogn]