Correll_Dohlmann

Sophie Frederikke Augusta DohlmannAge: 3 months18441844

Name
Sophie Frederikke Augusta Dohlmann
Birth June 28, 1844 43 34
Alias
Sophie Friederike Auguste Dollmann

Christening August 25, 1844 (Age 58 days)
Death October 5, 1844 (Age 3 months)
Burial October 10, 1844 (5 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: March 26, 1834Vor Frue kirke, Kbh.
15 years
younger brother
-14 years
elder brother
Dreng Dohlmann
Birth: January 23, 1835 34 25Store Svanemosegaard, Frbg.
Death: January 23, 1835Store Svanemosegaard, Frbg.
14 months
elder brother
22 months
elder brother
21 months
elder brother
18 months
elder sister
23 months
elder sister
Frederikke Augusta Dohlmann
Birth: April 20, 1843 42 33Store Svanemosegaard, Frbg.
Death: April 27, 1843Store Svanemosegaard, Frbg.
14 months
herself
Sophie Frederikke Augusta Dohlmann
Birth: June 28, 1844 43 34Store Svanemosegaard, Frbg.
Death: October 5, 1844Store Svanemosegaard, Frbg.
15 months
younger sister
19 months
younger sister
Kunstmalerinden Augusta Dohlmann f. 1847Henriette Augusta Johanne Dohlmann
Birth: May 9, 1847 46 37Store Svanemosegaard, Frbg.
Death: June 22, 1914Skotterup, Egebæksvang i Tikøb sogn
5 years
younger sister
3 years
younger sister
Julie Dohlmann
Birth: December 31, 1854 54 45Store Svanemosegaard, Frbg.
Death: January 9, 1855Store Svanemosegaard, Frbg.

Shared note
ID 12-7: Sophie Frederikke Augusta Dohlmann alias Sophie Friederike Auguste Dollmann Født: 28-06-1844 på St. Svanemosegård og døbt 25-08-1844 i Frbg. kirke - datter af (ID 24) Frederik (Fritz) August Dohlmann, limfabrikant og (ID 25) hustru Ane Sophie Henriette født Meyer af Store Svanemosegaard. Kilde: KB-opslag 159, nr. 22, s. 157 År 1834-1845 Frbg. KB_064_2_003_K06-08-A. Død 05-10-1844: Sophie Friederike Auguste Dollmann, alias Sophie Frederikke Augusta Dohlmann, dør 05-10-1844, 1/4 år gl. på St. Svanemosegaard og bliver begravet 10-10-1844 på Skt. Petri Assistens kirkegård - datter af limfabrikant Frederik (Fritz) August Dohlmann og hustru Anna Sophia Henriette Dohlmann. Kilde: KB-opslag 115, nederst side 110, År 1843-1856 Frbg. sogn. KB_064_2_013_K04-24-A. Se også kilde: KB-opslag 166, nr. 37 Skt. Petri sogn. År 1835-1860. KB_011_2_012_K06-22-A.