Correll_Dohlmann

Anna JensdatterAge: 48 years17981847

Name
Anna Jensdatter
Birth October 24, 1798 42 42
Alias
Anne Jensdatter og Ane Jensdatter

Christening February 24, 1799 (Age 4 months)
Death of a motherAnne Thomasdatter
April 10, 1816 (Age 17 years)
MarriagePeder JensenView this family
November 29, 1818 (Age 20 years)
Birth of a son
#1
Niels Pedersen
August 30, 1819 (Age 20 years)
Christening of a sonNiels Pedersen
October 17, 1819 (Age 20 years)
Birth of a daughter
#2
Kirsten Pedersdatter
September 23, 1821 (Age 22 years)
Christening of a daughterKirsten Pedersdatter
December 2, 1821 (Age 23 years)
Birth of a son
#3
Jens Pedersen
August 14, 1822 (Age 23 years)
Christening of a sonJens Pedersen
October 26, 1822 (Age 24 years)
Birth of a daughter
#4
Ane Pedersdatter
August 23, 1825 (Age 26 years)
Christening of a daughterAne Pedersdatter
October 23, 1825 (Age 26 years)
Death of a fatherJens Jensen Vognsen
August 21, 1828 (Age 29 years)
Birth of a son
#5
Christian Pedersen
December 11, 1831 (Age 33 years)
Christening of a sonChristian Pedersen
March 4, 1832 (Age 33 years)
Birth of a daughter
#6
Karen Pedersdatter
October 15, 1835 (Age 36 years)
Christening of a daughterKaren Pedersdatter
December 26, 1835 (Age 37 years)
Birth of a son
#7
Hans Pedersen
March 3, 1840 (Age 41 years)
Christening of a sonHans Pedersen
May 31, 1840 (Age 41 years)
Marriage of a childNiels PedersenMargrethe RasmusdatterView this family
January 24, 1842 (Age 43 years)
Marriage of a childJens PetersenKirsten PedersdatterView this family
after 1845 (Age 46 years)

Death June 30, 1847 (Age 48 years)
Burial July 4, 1847 (4 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: September 21, 1788Vrangstrup kirke, Vrangstrup, Glumsø
10 years
herself
Family with Peder Jensen - View this family
husband
herself
Marriage: November 29, 1818Tyvelse kirke
9 months
son
2 years
daughter
11 months
son
3 years
daughter
6 years
son
4 years
daughter
4 years
son

Shared note
ID 41: Anna Jensdatter alias Anne Jensdatter og Ane Jensdatter Født: den 24. ejusdem = i samme måned som personen indskrevet ovenfor - denne er født i okt. 1798, Derfor antages Anna at være født den 24-10-1798 i Tyvelse by og sogn. Ligeledes antages hun at være hjemmedøbt i lighed med andre nyfødte. Hendes dåb publiceres søndagen før Midfaste 1799 = 24-02-1799 i Tyvelse kirke. Anna er datter af (ID 82) husmand Jens Jensen Vognsen i Tyvelse [og (ID 83) hustru Anne Thomasdatter]. Kilder: KB-opslag 24, spalte 2. Tyvelse sogn. Tybjerg herred. Præstø amt. E.M. År 1711-1814. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=157914#157914,26514149 Se også FT-1801. Note: Midfaste 1799 = 3. marts Gift 29-11-1818: (ID 40) Ungkarl Peder Jensen, 30 år gl., tjenende hos gårdmand Jens Hansen i Aasø (Åsø), Glumsø (sogn Tybjerg herred), gifter sig 29-11-1818 i Tyvelse kirke med (ID 41) pigen Ane (læs: Anna) Jensdatter, 20 år gl., hjemme hos faderen, husmand og enkemand Jens Jensen i Tyvelse. Forlovere: Husmand Jens Hansen i Glumsø og husmand Jens Jensen (brudens far Jens Jensen Vognsen) af Tyvelse. Kilde: KB-opslag 167, nr. 11. Tyvelse sogn. Tybjerg herred. Præstø amt. K.M. År 1814-1864. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=157915#157915,26514370 Død 30-06-1847: Ane (læs: Anna) Jensdatter dør 30-06-1847 i Tyvelse by og sogn, 48 år gl., og bliver begravet 04-07-1847 på Tyvelse sogns kirkegård. Husmand Peder Jensens hustru. Kilde: KB-opslag 284, nr. 3. Tyvelse sogn. Tybjerg herred. Præstø amt. K.M. År 1814-1864. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=157915#157915,26514487 Folketællinger: FT-1801: Præstø, Tybjerg, Tyvelse, Tyvelse By, , 36, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B8982: ID 82: Jens Jensen Vognsen 44, Gift, Manden, Husmand med jord ID 83: Anne Thomasdatter, 44, Gift, Hans kone >> ID 41: Anne Jensdatter, 2, Ugift, Deres datter FT-1834: Præstø, Tybjerg, Tyvelse, Tyvelse by, Et Huus, 3, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C3402: ID 40: Peder Jensen, 46, Gift, Huusmand og Dagleier >> ID 41: Ane Jensdatter, 36, Gift, Hans kone ID 20-1: Kirsten Pedersdatter, 13, Ugift, Deres Børn ID 20-2: Jens Pedersen, 11, Ugift, Deres Børn ID 20-3: Ane Pedersdatter, 9, Ugift, Deres Børn ID 20-4: Christian Pedersen, 3, Ugift, Deres Børn FT-1840: Præstø, Tybjerg, Tyvelse, Tyvelse By, et Huus, 3, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C6934: ID 40: Peder Jensen, 53, Gift, Huusmand og Dagleier >> ID 41: Ane Jensdatter, 43, Gift, hans Kone ID 20-2: Jens Pedersen, 17, Ugift, deres Børn ID 20-3: Ane Pedersdatter, 15, Ugift, deres Børn ID 20-4: Christian Pedersen, 9, Ugift, deres Børn ID 20-5: Karen Pedersdatter, 5, Ugift, deres Børn FT-1845: Præstø, Tybjerg, Tyvelse, Tyvelse by, hus, 18, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, C2534: ID 40: Peder Jensen, 58, Gift, husmand - daglejer, Bavelse, Præstø amt >> ID 41: Ane Jensdatter, 46, Gift, hans kone, I sognet ID 20-4: Christian Pedersen, 14, Ugift, deres barn, I sognet ID 20-5: Karen Pedersdatter, 10, Ugift, deres barn, I sognet ID 20-6: Hans Pedersen, 5, Ugift, deres barn, I sognet ------------------------------------------------------------------------------- ID 41: Anna Jensdatter er Lise-Lone's 2 x tipoldemor -------------------------------------------------------------------------------