Correll_Dohlmann

Karen Margrethe JensenAge: 91 years18581950

Name
Karen Margrethe Jensen
Birth December 19, 1858
Alias
Karen Margrethe Mortensen f. Jensen

Christening January 30, 1859 (Age 42 days)
Birth of a daughter
#1
Martine Mortensen
May 31, 1880 (Age 21 years)
Christening of a daughterMartine Mortensen
August 8, 1880 (Age 21 years)
MarriageJens Martinus MortensenView this family
October 6, 1882 (Age 23 years)
Birth of a daughter
#2
Ane Margrethe Mortensen
December 14, 1882 (Age 23 years)
Christening of a daughterAne Margrethe Mortensen
March 25, 1883 (Age 24 years)
Birth of a son
#3
Anders Christian Mortensen
December 20, 1884 (Age 26 years)
Christening of a sonAnders Christian Mortensen
April 2, 1885 (Age 26 years)
Birth of a son
#4
Morten Peter Mortensen
September 18, 1888 (Age 29 years)
Christening of a sonMorten Peter Mortensen
December 26, 1888 (Age 30 years)
Birth of a son
#5
Niels Johannes Mortensen
October 9, 1891 (Age 32 years)
Christening of a sonNiels Johannes Mortensen
December 27, 1891 (Age 33 years)
Birth of a son
#6
Magnus Kasper Mortensen
May 9, 1894 (Age 35 years)
Christening of a sonMagnus Kasper Mortensen
September 30, 1894 (Age 35 years)
Birth of a son
#7
Frederik Juul Mortensen
September 4, 1896 (Age 37 years)
Christening of a sonFrederik Juul Mortensen
April 15, 1897 (Age 38 years)
Death of a sonFrederik Juul Mortensen
June 3, 1898 (Age 39 years)
Burial of a sonFrederik Juul Mortensen
June 7, 1898 (Age 39 years)
Birth of a daughter
#8
Frida Mortensen
December 1, 1899 (Age 40 years)
Christening of a daughterFrida Mortensen
August 12, 1900 (Age 41 years)
Marriage of a childMartine MortensenView this family
October 14, 1902 (Age 43 years)
Death of a sonAnders Christian Mortensen
1934 (Age 75 years)
Death of a husbandJens Martinus Mortensen
January 3, 1941 (Age 82 years)
Burial of a husbandJens Martinus Mortensen
January 9, 1941 (Age 82 years)
Death about 1950 (Age 91 years)

Family with Jens Martinus Mortensen - View this family
husband
herself
Marriage: October 6, 1882Sulsted kirke
-2 years
daughter
Martine Mortensen
Birth: May 31, 1880 27 21Vangs Mark, Sulsted sogn
Death: January 28, 1961Nørre Uttrup, Hvorup sogn
3 years
daughter
2 years
son
4 years
son
3 years
son
3 years
son
2 years
son
Frederik Juul Mortensen
Birth: September 4, 1896 43 37Ajstrup Hede, Ajstrup sogn
Death: June 3, 1898Ajstrup by og sogn, Kær herred
3 years
daughter

Shared note
Karen Margrethe Jensen - tvilling alias Karen Margrethe Mortensen f. Jensen Født: 19-12-1858 i Høgsted, Vrejlev sogn og døbt 30-01-1859 i Vrejlev kirke. Datter af indsidder og smed Simon Peter Jensen og Mette Marie Pedersdatter fra Høgsted. Faddere: Husmandskone Trine Christensen *), Guldager; pige Petrine Thomsen, Høgsted; indsidder Jens Christian Jensen, Høgsted; gårdmand Hans Mortensen, Høgsted; husm. og skomager *) Svend Pedersen, Guldager. Anm.: Moderen introduceret 30-01-1859 i kirken. Kilde: KB-opslag 219, nr. 37. Vrejlev s., Børglum h. Hjørring a. År 1850-1858. KB_C077_A_008_K08-09-A. *) se: FT-1850: Hjørring, Børglum, Vrejlev, bemeldte Guldager, et Huus, 95, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, D2948: Svend Pedersen, 33, Gift, Inderste, Skomager, Huusfader, St. [Skt] Olai Sogn, Hjørring Amt Ane Kathrine Christensdatter, 25, Gift, hans Kone, Syerske, Tornby S.[Sogn] s. Amt [samme Amt Hjørring Amt] - alias Trine Christensen Melvide Petrine Christenze Svendsdatter, 3, deres Barn, her i Sognet Gertrud Marie Madsen, 16, Sypige, Serritslev S. [Sogn] Hjørring Amt Gift 06-10-1882: Ungkarl Jens Martinus Mortensen på 29 år, tjenende på Vang, gifter sig 06-10-1882 i Sulsted kirke med pigen Karen Margrethe Jensen på 24 år, Vangs Mosehus. Kilde: KB-opslag 192, nr. 9. Sulsted s. Kær h. Ålborg a. År 1878-1890. KB_C145B_A_006_K07-12-A. Død ca. 1950: Karen Margrethe Mortensen f. Jensen dør ca. 1950 på Ajstrup Hede, Ajstrup sogn. Kilde: Heidi og Steen Christophersens slægtsforskning Folketælling og bosteder: Ved datteren Martine Mortensens dåb den 08-08-1880 i Sulsted kirke er Karen Margrethe Jensen, 21 år og indsidderske på Vangs Mark. FT-1890: Aalborg, Kær, Ajstrup, Ajstrup, 72, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1890, C4172 Jens Marthinus Mortensen, 37, Gift, Husfader, Husmand, Ajstrup Sogn, Aalborg Amt >> Karen Margrethe Jensen, 31, Gift, Husmoder, Vrejlev Sogn, Hjørring Amt Marthine Mortensen, 9, Ugift, Barn, Sulsted Sogn, Aalborg Amt Anders Chr. Mortensen, 5, Ugift, Barn, Sulsted Sogn, Aalborg Amt Morten Peter Mortensen, 1, Ugift, Barn, Dronninglund FT-1906: Gammel Vraa mose, Ajstrup sogn, Kær h., Ålborg: Jens Mortensen, f. 28-11-1852, gift, husfader, daglejer ved agerbrug >> Karen Margrete Mortensen, f. 19-12-1860 (læs: 1858), gift, husmoder Kasper Mortensen, f. 09-05-1895 (læs: 1894), ugift, barn Frida Mortensen, f. 01-12-1900 (læs: 1899), ugift, barn FT-opslag 110, fam. nr. 3. FT1906_0128_01041.