Correll_Dohlmann

Karoline PedersenAge: 82 years18781961

Name
Karoline Pedersen
Birth December 8, 1878
Alias
Karoline Corell f. Pedersen

Christening April 27, 1879 (Age 4 months)
Birth of a daughter
#1
Ellen Dagmar Corell
September 18, 1901 (Age 22 years)
MarriageLaurits Aksel Peter CorellView this family
October 20, 1901 (Age 22 years)
Christening of a daughterEllen Dagmar Corell
October 7, 1902 (Age 23 years)
Birth of a son
#2
Kristian Ejner Martinus Corell
July 28, 1903 (Age 24 years)
Christening of a sonKristian Ejner Martinus Corell
November 2, 1903 (Age 24 years)
Birth of a son
#3
Axel Otto Corell
March 31, 1910 (Age 31 years)
Christening of a sonAxel Otto Corell
September 4, 1910 (Age 31 years)
Birth of a daughter
#4
Elly Olga Corell
August 15, 1912 (Age 33 years)
Christening of a daughterElly Olga Corell
October 20, 1912 (Age 33 years)
DivorceLaurits Aksel Peter CorellView this family
after 1912 (Age 33 years)
Marriage of a childAxel Jakob Peter LindEllen Dagmar CorellView this family
December 26, 1920 (Age 42 years)
Death of a daughterElly Olga Corell
August 4, 1931 (Age 52 years)
Burial of a daughterElly Olga Corell
August 19, 1931 (Age 52 years)
Death of a husbandLaurits Aksel Peter Corell
March 19, 1945 (Age 66 years)
Burial of a husbandLaurits Aksel Peter Corell
March 24, 1945 (Age 66 years)
Death July 15, 1961 (Age 82 years)
Burial July 19, 1961 (4 days after death)
Family with Laurits Aksel Peter Corell - View this family
ex-husband
herself
Marriage: October 20, 1901Skt. Matthæus kirke, Kbh.
Divorce: after 1912Ægteskabet opløst
-1 months
daughter
22 months
son
7 years
son
2 years
daughter
Elly Olga Corell
Birth: August 15, 1912 31 33Thorsgade 3, Kbh.
Death: August 4, 1931Øresundshospitalet, Kbh.

Shared note
Karoline Pedersen alias Karoline Corell f. Pedersen Født: 08-12-1878 i Slagelse Skt. Mikkels bysogn og døbt 27-04-1879 i Slagelse Sankt Mikkels kirke - datter af arbejdsmand Jens Pedersen og hustru Ellen Jørgensen på 28 år i Slagelse købstad. Kilde: KB-opslag 227, nr. 81. Slagelse Sankt Mikkels sogn. År 1873-1886. KB_427_2_007_K08-23-A. Konfirmeret 01-10-1893: Karoline Petersen, f. 08-12-1878 i Slagelse Skt. Mikkel bysogn og døbt 27-04-1879, bliver konfirmeret 01-10-1893 i Slagelse Skt. Mikkel kirke. Datter af arbejdsmand Jens Petersen og hustru Ellen Jørgensen. Kilde: KB-opslag 87, nr. 2. Slagelse Sankt Mikkels sogn. År 1892-1907. KB_1892_427_3_025_0086a-Cp. Gift 20-10-1901: Laurits Aksel Peter Corell, smed på 20 år, boende Halmtorvet 44, Kbh. og Karoline Pedersen på 22 år boende samme sted, gifter sig 20-10-1901 i Skt. Matthæus kirke, Kbh. "Laurits Axel Peter Corell på 20 år, f. 06-12-1880 og viet i Skt. Matthæus kirke til Karoline Pedersen på 22 år, f. 08-12-1878 i Slagelse Skt. Mikkels sogn." Kilde: KB-opslag 291, nr. 277. side 289. Skt. Matthæus, Kbh. År 1898-1902. KB_1892_058_3_047_0289a-V. NB! Laurits' mor står indskrevet som Rosalie Rasmussen. Hun hedder Caroline Petrea Corell f. Rasmussen. Separeret i dec. 1920. Mandens adresse ukendt. Karoline bor på Husumgade 12, 4. sal, sidehuset. i Kbh. Kilde: Datteren Ellen Dagmar Corell's vielse 26-12-1920. Skilt i FT-1925: Smed Laurits Aksel Peter Corell bliver senere skilt (separeret) fra Karoline Corell f. Pedersen. Død 15-07-1961: Karoline Corell f. Pedersen (f. 08-12-1878 i Slagelse Skt. Mikkels bysogn. Datter af arbejdsmand Jens Pedersen og hustru Ellen Jørgensen) dør 15-07-1961 på Bispebjerg hospital, 82 år gl. og bliver begravet 19-07-1961 på Fællesurnegraven, Bispebjerg kirkegård. Ført fra Kingos kirke til Bispebjerg krematorium. Adresse ved død: Fogedgården 13, 4. sal, dør 279, Kbh. i Kingos sogn. Enke efter smed Laurits Axel Peter Corell. Viet i Skt. Matthæus kirke 20-10-1901. Kilder: KB-opslag 185, nr. 39. Kingo. År 1959-1966. KB_1892_030_3_020_0194a-DK. Døde Kv. år 1961-62 L.nr. 2974, R.nr. 7641. Kbh. Stadsarkiv - JJF foto nr. P1020670 af 06-08-2009. Folketællinger: FT-1906: Vesselsgade 22 A, Mellembygningen, 4. sal, th., Kbh.: ID 56-5d2a: Laurits Aksel (Peter) Corell, f. 06-12-1880 i Kbh., gift, husfar, smedesvend >> Caroline Corell (f. Pedersen), f. 08-12-1878 i Slagelse Skt. Mikkels sogn, gift, husmor, flyttet til København i 1900 ID 56-5d2a1: Ellen Dagmar Corell, f. 18-09-1901 i Kbh., ugift, datter ID 56-5d2a2: Christian Martinus Corell, f. 28-07-1903 i Kbh., ugift, søn Kilde: FT-skema 212, FT-opslag 101. FT1906_0044_01515 FT-1911: Thorsgade 3, 3. sal, Kbh.: ID 56-5d2a: Axel Lauritz Peter Corell - alias Laurits Aksel Peter Corell - f. 06-12-1880 i Kbh., gift, husfar, smedesvend >> Karoline Corell, f. 08-12-1878 i Slagelse, gift, husmor ID 56-5d2a1: Ellen Dagmar Corell, f. 18-09-1901 i Kbh., ugift, barn ID 56-5d2a2: Christian Martinus Corell, f. 28-07-1903 i Kbh., ugift, barn - alias Kristian Ejner Martinus Corell ID 56-5d2a3: Axel Otto Corell, f. 31-03-1910 i Kbh., ugift, barn Kilde: FT-opslag 8. FT1911_0050_01463. FT-1921: Husumgade 12, sidehuset, Kbh.: >> Caroline Corell, f. 08-12-1878 i Slagelse, arbejderske ID 56-5d2a3: Axel Otto Corell, f. 31-03-1910 i Kbh., søn ID 56-5d2a4: Elly Olga Corell, f. 15-08-1912 i Kbh., datter Kilde: FT-opslag 25, FT1921_00024_00571. FT-1925 - 5. nov: Husumgade 12, 4. sal, Kbh.: >> Karoline Corell, f. 08-12-1878 i Slagelse, fraskilt, rengøringskone ID 56-5d2a3: Aksel Otto Corell, f. 31-03-1910 i Kbh., søn, lærling ID 56-5d2a4: Elly Olga Corell, f. 15-08-1912 i Kbh., datter, intet Kilde: FT-opslag 157. FT1925_0351_01374. FT-1930 - 5. nov: Husumgade 12, 4. sal, o. gården, Kbh.: ID 56-5d2a2: Christian Ejner Martinus Corell, f. 28-07-1903 i Kbh., barn, kunstmaler, fast bopæl: Sjællandsgade 49, 2. sal, Århus ID 56-5d2a4: Elly Olga Corell, f. 15-08-1912 i Kbh., barn, husassistent, fraværende: Boserup Sanatoriet, Roskilde ID 56-5d2a3: Aksel Otto Corell, f. 31-03-1910 i Kbh., barn, smedesvend, på kursus på Teknologisk Institut >> Caroline Corell, f. 08-12-1878 i Slagelse, husmor, skolerengøring på Stevnsgades Skole Kilde: FT-opslag 133. FT1930_00180_00348.