Correll_Dohlmann

Bodil SvendsenAge: 77 years18041882

Name
Bodil Svendsen
Birth about February 1804
Alias
Bodil Svendsdatter

Birth of a son
#1
Niels Hemmingsen
November 5, 1826 (Age 22 years)
MarriageHemming JørgensenView this family
December 15, 1826 (Age 22 years)
Christening of a sonNiels Hemmingsen
December 18, 1826 (Age 22 years)
Marriage of a childNiels HemmingsenDorothea PedersenView this family
November 1, 1854 (Age 50 years)
Death of a husbandHemming Jørgensen
June 19, 1866 (Age 62 years)
Burial of a husbandHemming Jørgensen
June 25, 1866 (Age 62 years)
Death January 22, 1882 (Age 77 years)
Burial January 28, 1882 (6 days after death)
Family with Hemming Jørgensen - View this family
husband
herself
Marriage: December 15, 1826Køng kirke
-1 months
son

Shared note
Bodil Svendsdatter alias Bodil Svendsen Født: ca. feb. 1804 i Køng sogn, Præstø amt Gift 15-12-1826: Hemming Jørgensen på 21-1/4 år, ungkarl, tjenende på Svinø gifter sig 15-12-1826 i Køng kirke med Bodil Svendsdatter på 22 år, datter af gårdmand Svend Madsen, Svinø. Forlovere: Gårdmand Jørgen Nielsen og gårdmand Svend Madsen, begge på Svinø. Kilde: KB-opslag 194, nr. 157. Køng s. Hammer h. Præstø a. År 1813-1832. KB_513_2_001_K07-24-A. Død 22-01-1882: Enke Bodil Svendsdatter dør 22-01-1882 i Køng sogn, Svinø, 77 år gl. og bliver begravet 28-01-1882 på Køng kirkegård. Enke efter gårdejer Hemming Jørgensen af Svinø. Kilde: KB-opslag 183, nr. 1. Køng s. Hammer h. Præstø a. År 1878-1890. KB_513_2_006_K07-10-A. Folketællinger: FT-1834: Præstø, Hammer, Køng, Sviinø By, en Gaard, 14, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C5331: ID 34: Jørgen Nielsen Krag, 67, Gift, Gaardmand ID 35: Ane Rasmusdatter, 60, Gift, hans Kone ID 17-4: Bodil Jørgensdatter, 16, Ugift, deres Datter ID 17-3: Hemming Jørgensen, 24, Gift, Inderste og Tjenestekarl >> Bodil Svends, 29, Gift, hans Kone ID 17-3a: Niels Hemmingsen, 8, Ugift, deres Barn Rasmus Pedersen, 7, Ugift, Pleiebarn FT-1840: Præstø, Hammer, Køng, Sviinøe By, en Gaard, 116, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C5865 ID 34: Jørgen Nielsen Krag, 73, Gift, Gaardmand ID 35: Ane Rasmussen, 67, Gift, hans Kone ID 17-4: Bodil Jørgensen, 22, Ugift, deres Datter, (f. ca. 1817 - død 20-02-1840) ID 17-3: Hemming Jørgensen, 35, Gift, deres Søn, f. ca. 1805 >> Bodil Svendsen, 36, Gift, hans Kone ID 17-3a: Niels Hemmingsen, 14, Ugift, deres Søn, f. ca. 1826 Rasmus Pedersen, 13, Ugift, Pleiebørn i Sønners Sted ID 8-4: Peder Hendriksen, 6, Ugift, Pleiebørn i Sønners Sted - søn af (ID 17) Ellen Jørgensdatter og af (ID 16) husmand Henrik Pedersen FT-1845: Præstø, Hammer, Køng, Sviinø By, en Gaard, 28, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, B4792: ID 34: Jørgen Nielsen Krag, 78, Gift, Gaardfæster, i sognet ID 35: Ane Rasmusdatter, 72, Gift, hans kone, i sognet ID 17-3: Hemming Jørgensen, 40, Gift, deres søn, hans medhjælper, i sognet >> Bodil Svendsdatter, 41, Gift, hans kone, i sognet ID 17-3a: Niels Hemmingsen, 19, -, deres søn, i sognet ID 8-4: Peder Henriksen, 12, -, pleiesøn, i sognet Karen Madsdatter, 25, Ugift, Tjenestepige, i sognet FT-1850: Præstø, Hammer, Køng, Svinø By, en Gaard, 194, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C1574: ID 17-3: Hemming Jørgensen, 45, Gift, Gaardmand husfader, Født i sognet >> Bodil Svendsdatter, 46, Gift, hans kone, Født i sognet ID 17-3a: Niels Hemmingsen, 24, Ugift, Søn, Født i sognet ID 34: Jørgen Nielsen, 84, Gift, Husfaders fader, Født i sognet ID 35: Ane Rasmusdatter, 77, Gift, hans Moder, Født i sognet ID 8-4: Peder Henriksen, 17, Ugift, Tjenestekarl, Født i sognet Maren Rasmusdatter, 25, Ugift, Tjenestepige, Sværdborg Præstø amt FT-1860: Præstø, Hammer, Køng, Svinø Skoledistrikt, En Gaard, 128, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, D5890: ID 17-3: Hemming Jørgensen, 55, Gift, Husfader. Gaardejer, Køng Sogn, Præstø Amt >> Bodil Svendsdatter, 56, Gift, Hans Kone, Køng Sogn, Præstø Amt ID 17-3a: Niels Hemmingsen, 34, Gift, Deres Søn, Køng Sogn, Præstø Amt Dorthe Pedersen, 29, Gift, Hans Kone, Køng Sogn, Præstø Amt ID 17-3a1: Bodil Nielsen, 1, Ugift, Deres Barn, Køng Sogn, Præstø Amt Peder Larsen, 7, Ugift, Plejebarn, Sværdborg Sogn, Præstø Amt ID 35: Ane Rasmusdatter, 86, Enke, Husfaders Moder. Aftægtskone, Køng Sogn, Præstø Amt Jens Rasmussen, 21, Ugift, Tjenestekarl, Køng Sogn, Præstø Amt Maren Jensen, 24, Ugift, Tjenestepige, Køng Sogn, Præstø Amt FT-1880: Præstø, Hammer, Køng, Svinø By, en Gaard, 244, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C4938: ID 17-3a: Niels Hemmingsen, 53, Gift, Huusfader og Gaardeier, Kjøng Sogn, Præstø Amt, f. ca. 1826 Dorte Pedersen, 49, Gift, hans Hustru, Kjøng Sogn, Præstø Amt >> Bodil Svensen, 75, Enke, Huusfaderens Moder. der forsørges af ham, Kjøng Sogn, Præstø Amt Peder Andriasen, 31, Ugift, Tjenestefolk, Kjøng Sogn, Præstø Amt Jørgen Hansen, 17, Ugift, Tjenestefolk, Kjøng Sogn, Præstø Amt Johanne Christiansen, 22, Ugift, Tjenestefolk, Mogenstrup Sogn, Præstø Amt Kirsten Pedersen, 16, Ugift, Tjenestefolk, -