Correll_Dohlmann

Tage Villy Correll Kristensen 1919-ca. 1981

Tage Villy Correll KristensenAge: 61 years19191981

Name
Tage Villy Correll Kristensen
Birth February 14, 1919 23 24
Alias
Tage Willy Correll Kristensen

Christening June 1, 1919 (Age 3 months)
Death of a paternal grandfatherChristen Christensen
after September 1929 (Age 10 years)

Death of a fatherJørgen Viggo Correll Kristensen
April 17, 1933 (Age 14 years)
Birth of a son
#1
Kai-Jørgen Correll
December 1, 1939 (Age 20 years)
Occupation
Skræddersvend i 1939

Christening of a sonKai-Jørgen Correll
March 3, 1940 (Age 21 years)
Death of a paternal grandmotherMaren Sophie Correll
April 1, 1944 (Age 25 years)
Death about 1981 (Age 61 years)

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: October 27, 1918Skt. Johannes kirke, Kbh.
4 months
himself
Family with Tove Helstrup Pedersen - View this family
himself
wife
Tove Helstrup Pedersen
son
son
Per Correll Kristensen
Family with Anette Nielsen - View this family
himself
wife
Anette Nielsen
daughter
Lone Correll
Family with Aase Wendel - View this family
himself
wife
Aase Wendel
daughter
Jeanne Wendel
daughter
Sandra Correll Wendel
Ove Nielsen + Anette Nielsen - View this family
wife’s husband
Ove Nielsen
wife
Anette Nielsen

Shared note
ID 56-4e1c1a: Tage Villy Correll Kristensen alias Tage Willy Correll Kristensen Født: 14-02-1919 på Nørrebrogade 66 A, 1. sal, Kbh. i Skt. Johannes sogn og døbt 01-06-1919 i Skt. Johannes kirke, Kbh. - søn af (ID 56-4e1c1) kleinsmed Jørgen Viggo Correll Kristensen (f. 17-12-1895 i Tersløse) og hustru Mary Hilda Rosalia Diana Kristensen, f. Nielsen, 24 år gl, boende Nørrebrogade 66 A, 1. sal, Kbh. Faddere: Skrædder Alex Nielsen og hustru Anna, Nørrebrogade 66 A. Fru Ingeb. Frølander, Kongedybet 10. Samt barnet far. Forældrene viet 27-10-1918 i Sankt Johannes kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 386, nr. 18. Sankt Johannes sogn. K.M. År 1907-1919. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=155863#155863,26064346 Erhverv: Skræddersvend i 1939 Gift 1.g. 02-09-1939: Tage Villy Correll Kristensen, ugift, skræddersvend, boende Gothersgade 161, Kbh., f. 14-02-1919 i Sankt Johannes sogn, Kbh., gifter sig borgerligt 02-09-1939 på Københavns Rådhus med ugift Tove Helstrup Pedersen, f. 26-12-1922 i Næstved Sankt Mortens sogn, boende Gothersgade 161, Kbh. Kilder: Register, lb-nr. 3561, opslag 192. København. År 1939. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=51723#51723,11597713 Borgerlige ægteskabsbøger. Københavns Rådhus. År 1939, lb.nr. 3561. AO-opslag 563. Side 561. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=51520#51520,11477835 Skilt ved bevilling den 18-07-1950. Kilde: Tage Villy Correll Kristensen's ægteskab med Aase Wendel Johansen. Gift 2.g. 01-04-1953: Tage Villy Correll Kristensen, fraskilt skræddersvend, boende Nørre Farimagsgade 78, Kbh., f. 14-02-1919 i Sankt Johannes sogn, Kbh., gifter sig borgerligt 01-04-1953 på Københavns Rådhus med ugift, kontorassistent Aase Wendel Johansen, f. 31-08-1934 på Rigshospitalet, Kbh., boende Bjernedevej 98, Kbh. NB! Begge underskriver sig med efternavnet: Christensen, nemlig: T. Christensen og Aa. Christensen. Kilde: Borgerlige ægteskabsbøger. Københavns Rådhus. År 1953, lb.nr. 1137. AO-opslag 539. Side 537. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=51646#51646,11553303 Gift ca. 1971: Tage Villy Correll Kristensen gifter sig senere med Anette Nielsen, med hvem han får en datter. Død mellem okt./nov. 1981: Tage Villy Correll Kristensen. Kilde: Sandra Correll Wendel Folketællinger og bosteder: Forældrene: Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 10-05-1915 Særlige bemærkninger: 18-08-1933 Vester Kreds Genpart >> Hovedperson: Jørgen Viggo Correll Christensen, 07-12-1895, Tersløse - Stillinger: Klejnsmed Registrators kommentar: Ifølge KB Holbæk, Merløse, Tersløse, 1892-1897, opslag 17 nr. 20 er mellemnavnet Correll og fødested Tersløse >> Ægtefælle: Mary Hilda Rosalia Diana Christensen (født Nielsen), 07-07-1894, Sorø Adresser: 10-05-1915: Fra Sorø til Baggesensgade 25, 2. - hos Bagger 08-07-1915: Blaagaardsgade 14, 2. - hos Frandsen 01-11-1918: Fra Møllegade 10, 1 til Nørrebrogade 66 A, 1. 01-05-1920: Højlandsvangen 7, stuen 01-05-1923: Absalonsgade 30 B, stuen 05-11-1923: Absalonsgade 30 B, stuen 05-11-1924: Absalonsgade 30 B, stuen 05-11-1925: Absalonsgade 30 B, stuen Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 5 (Vesterbro) - fejlrettes. Filmrulle 0006. Registerblad 4157 (unikt id: 2011730) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=2011730&searchname=polit_adv FT-opslag 1921: Højlandsvangen 7, 1. sal, Kbh.: ID 56-4e1c1: Viggo Christensen, f. 07-12-1895 i Tersløse, Sorø amt, husfar, kleinsmedesvend Hilda Christensen, f. 07-07-1894 i Sorø sogn, husmor >> ID 56-4e1c1a: Tage Christensen, f. 14-02-1919 i Kbh., barn ----------------- I stuen bor: skrædder Alex Nielsen og hustru Anna med datteren Elly. Alex Nielsen og Anna Nielsen stod faddere ved Tage's dåb. Kilde: FT-opslag 12 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=85978#85978,13866584 FT-1925 - 5. nov.: Absalonsgade 30 B, stuen, tv., Kbh.: ID 56-4e1c1: Jørgen Wiggo (Viggo) Correll Christensen, f. 07-12-1895 i Tersløse, Sorø amt, husfar, kleinsmedesvend, bopæl den 5. nov. 1924 i Absalonsgade 30 B, st. Mary Hilda Rosalia Diana Christensen, f. 07-07-1894 i Sorø sogn, husmor, bopæl den 5. nov. 1924 i Absalonsgade 30 B, st. >> ID 56-4e1c1a: Tage Willy (Villy) Correll Christensen, f. f. 14-02-1919 i Kbh., søn, bopæl den 5. nov. 1924 i Absalonsgade 30 B, st. Kilde: FT-opslag 257 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=92873#92873,15377935
Media objectTage Villy Correll Kristensen 1919-ca. 1981Tage Villy Correll Kristensen 1919-ca. 1981
Format: image/jpeg
Image dimensions: 956 × 1,035 pixels
File size: 277 KB
Type: Photo