Correll_Dohlmann

Jenny Rasmine Randa Sørensen1888

Name
Jenny Rasmine Randa Sørensen
Birth June 1, 1888
Alias
Jenny Rasmine Randa Jensen f. Sørensen

Christening January 1, 1889 (Age 7 months)
MarriageLauritz Thorvald Hornung JensenView this family
October 9, 1909 (Age 21 years)
Birth of a daughter
#1
Lilli Constance Hornung Jensen
October 31, 1910 (Age 22 years)
Occupation
Damefrisørinde i 1930

Christening of a daughterLilli Constance Hornung Jensen
December 26, 1910 (Age 22 years)
Birth of a son
#2
John Hornung
August 15, 1912 (Age 24 years)
Christening of a sonJohn Hornung
February 2, 1913 (Age 24 years)
Birth of a son
#3
Erik Hornung Jensen
March 6, 1917 (Age 28 years)
Death of a sonErik Hornung Jensen
March 18, 1917 (Age 28 years)
Burial of a sonErik Hornung Jensen
March 21, 1917 (Age 28 years)
Death

Family with Lauritz Thorvald Hornung Jensen - View this family
husband
herself
Marriage: October 9, 1909Skt. Andreas kirke, Kbh.
13 months
daughter
21 months
son
5 years
son
Erik Hornung Jensen
Birth: March 6, 1917 33 28Fælledvejens Passage 2, Kbh.
Death: March 18, 1917Fælledvejens Passage 2, Kbh.

Shared note
Jenny Rasmine Randa Sørensen alias Jenny Rasmine Randa Jensen f. Sørensen Født: 01-06-1888 i Fausing Mark, Fausing sogn, Sønderhald herred og døbt 01-01-1889 i Fausing kirke - datter af skomager Niels Sørensen og hustru Birgitte Randa Sørensen f. Christensen på 30 år, Fausing Mark. Kilde: KB-opslag 52, nr. 5, side 66. Fausing s., Sønderhald h. Randers a. År 1884-1892. KB_C308_A_012_K02-23-A. Erhverv: Damefrisørinde i 1930 Gift 09-10-1909: Ungkarl, instrumentmager Lauritz Thorvald Hornung Jensen på 26 år, Klareboderne 12, Kbh. (f. 17-07-1883 i Garnisons sogn, Kbh., søn af kommis Lauritz Jensen og hustru Constantia Jensine f. Hornung, boende Bartholinsgade 1, 2. sal), gifter sig 09-10-1909 i Skt. Andreas kirke, Kbh. med pigen Jenny Rasmine Randa Sørensen på 21 år, Bartholinsgade 1, 2. sal, Kbh. (f. 01-06-1888 i Fausing, Randers amt, datter af skomager Niels Sørensen og hustru Birgitte Randa Sørensen f. Christensen, boende i Århus). Forlovere: Lauritz Jensen, pianostemmer, Bartholinsgade 1, 2. sal, Kbh. og Niels Sørensen, skomager, Revet 7, Århus. Kilde: KB-opslag 30, nr. 139. Skt. Andreas sogn, Kbh. År 1909-1915. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=155741#155741,26029134 Folketællinger: Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 01-11-1912 Lauritz Thorvald Hornung Jensen, født 17-07-1883 i Garnisons sogn, Kbh. Stilling: Pianomager >> Ægtefælle: Jenny Rasmine Jensen, f. 01-6-1888 i Fausing (alias Jenny Rasmine Randa f. Sørensen) Adresse: Griffenfeldtsgade 50, 2. sal Kilde: politietsregisterblade.dk, blad 797, rl 16, st 6 (Nørrebro) FT-1921: Fælledvejens Passage 2, 2. sal, Kbh.: ID 125-7h8d: Lauritz Thorvald Hornung Jensen, f. 17-07-1883 i Kbh., gift, husfar, pianoreparatør >> Jenny (Rasmine Randa f. Sørensen) Hornung Jensen, f. 01-06-1888 i Fausing, tilflyttet fra Århus i 1906, gift, husmor ID 125-7h8d1: Lilli Hornung Jensen, f. 31-10-1910 i Kbh., ugift, datter ID 125-7h8d2: John Hornung Jensen, f. 15-08-1912 i Kbh., ugift, søn Kilde: FT-opslag 3. FT1921_00017_00467. FT-1925: 5. nov: Fælledvejens Passage 2, 2. sal, Kbh.: ID 125-7h8d: Lauritz Thorvald Hornung Jensen, f. 17-07-1883 i Kbh., gift, husfar, pianoreparatør >> Jenny Rasmine (Randa f. Sørensen) Hornung Jensen, f. 01-06-1888 i Fausing, gift, husmor, damefrisørinde ID 125-7h8d1: Lilli Constance Hornung Jensen, f. 31-10-1910 i Kbh., ugift, datter ID 125-7h8d2: John Hornung Jensen, f. 15-08-1912 i Kbh., ugift, søn Kilde: FT-opslag 7. FT1925_0324_01001. FT-1930: 5. nov: Fælledvejens Passage 2, 2. sal, Kbh.: ID 125-7h8d: Lauritz Thorvald Hornung Jensen, f. 17-07-1883 i Kbh., gift, husfar, pianoreparatør >> Jenny Rasmine (Randa f. Sørensen) Hornung Jensen, f. 01-06-1888 i Fausing, gift, husmor, damefrisørinde ID 125-7h8d1: Lilli Constance Hornung Jensen, f. 31-10-1910 i Kbh., ugift, datter, danserinde ID 125-7h8d2: John Hornung Jensen, f. 15-08-1912 i Kbh., ugift, søn, smed Kilde: FT-opslag 5. FT1930_00120_00122. FT-1930: København (Staden), Fælledvejens Passage, 2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1930, C6082: ID 125-7h8d: Lauritz Thorvald Jensen Hornung, 17/7 1883, G, Husfader, Pianoreparatør, København >> Jenny Rasmine Jensen Hornung, 1/6 1888, G, Husmoder, Damefrisørinde, København ID 125-7h8d1: Lilli Constance Jensen Hornung, 31/10 1910, U, Datter, Danserinde, København ID 125-7h8d2: John Jensen Hornung, 15/8 1912, U, Søn, Smed, København