Correll_Dohlmann

Lilli Constance Hornung Jensen1910

Name
Lilli Constance Hornung Jensen
Alias
Lilli Constance Hornung Tollerup f. Jensen

Occupation
Danserinde i 1930

Christening of a sonPeter Tollerup
March 25, 1845 (Age )
Birth October 31, 1910 27 22
Christening December 26, 1910 (Age 56 days)
Birth of a brotherJohn Hornung
August 15, 1912 (Age 21 months)
Christening of a brotherJohn Hornung
February 2, 1913 (Age 2 years)
Birth of a brotherErik Hornung Jensen
March 6, 1917 (Age 6 years)
Death of a brotherErik Hornung Jensen
March 18, 1917 (Age 6 years)
Burial of a brotherErik Hornung Jensen
March 21, 1917 (Age 6 years)
Death of a paternal grandfatherLauritz Jensen
April 30, 1934 (Age 23 years)
Birth of a son
#1
Peter Tollerup
November 16, 1944 (Age 34 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: October 9, 1909Skt. Andreas kirke, Kbh.
13 months
herself
21 months
younger brother
5 years
younger brother
Erik Hornung Jensen
Birth: March 6, 1917 33 28Fælledvejens Passage 2, Kbh.
Death: March 18, 1917Fælledvejens Passage 2, Kbh.
Family with Ejnar Ingemann Tollerup - View this family
husband
herself
son
Ib Søren Tollerup
son
Ejnar Ingemann Tollerup + Vilhelmine Sofie Hjorth - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: November 10, 1925Skæve kirke

Shared note
ID 125-7h8d1: Lilli Constance Hornung Jensen alias Lilli Constance Hornung Tollerup f. Jensen Født: 31-10-1910 på Fælledvejens Passage 6, 1. sal, Kbh. i Skt. Johannes sogn, Kbh. og døbt 26-12-1910 i Skt. Johannes kirke, Kbh. - datter af (ID 125-7h8d) instrumentmager Lauritz Thorvald Hornung Jensen og hustru Jenny Rasmine Randa Jensen f. Sørensen på 22 år. Forældrene viet 09-10-1909 i Skt. Andreas kirke, Kbh. Faderen f. 17-07-1883 i Kbh. (Garnisons sogn). Faddere: Fru Margot Mikkelsen, Fælledvej 16. Assistent Charles Frederiksen (barnets onkel: Charles Hildam Andreas Frederiksen forlovet med fasteren (ID 125-7h8e) Rosa Juliette Hornung Jensen), Kronprinsesse Sophies Vej 6. Pianostemmer Lauritz Jensen (barnets farfar), H. C. Ørstedsvej 22 B, Frbg. Kilde: KB-opslag 108, nr. 161. Skt. Johannes. År 1907-1919. KB_1892_010_3_041_0106a-FK. Erhverv: Danserinde i 1930 Gift 20-02-1938: Enkemand (1g), filialbestyrer, Ejnar Ingemann Tollerup, Boulevarden 2, Ålborg (f. 09-04-1900 i Albæk sogn, Dronninglund herred, søn af afdøde gårdejer Peder Kristian Jensen Tollerup og efterlevende hustru Elaine Kristine Larsen, bor i Sæby. Enkemand efter Vilhelmine Sofie Hjorth, død 23-12-1936) gifter sig 20-02-1938 i Frederiksberg kirke med ugift danserinde, Lilli Constance Hornung Jensen, Fælledvejs Passage 2, Kbh. (f. 31-10-1910 i Skt. Johannes sogn, Kbh., datter af instrumentmager Lauritz Thorvald Hornung Jensen og hustru Jenny Rasmine Randa Jensen f. Sørensen). Forlovere: Brudens forældre. Parret bor ved lysningen på Fælledvejs Passage 2, Kbh. Kilde: KB-opslag 26, nr. 26. Frederiksberg sogn. K.M. År 1937-1942. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=149742#149742,24786759 Folketællinger: FT-1921: Fælledvejens Passage 2, 2. sal, Kbh.: ID 125-7h8d: Lauritz Thorvald Hornung Jensen, f. 17-07-1883 i Kbh., gift, husfar, pianoreparatør Jenny (Rasmine Randa f. Sørensen) Hornung Jensen, f. 01-06-1888 i Fausing, tilflyttet fra Århus i 1906, gift, husmor >> ID 125-7h8d1: Lilli Hornung Jensen, f. 31-10-1910 i Kbh., ugift, datter ID 125-7h8d2: John Hornung Jensen, f. 15-08-1912 i Kbh., ugift, søn Kilde: FT-opslag 3. FT1921_00017_00467. FT-1925: 5. nov: Fælledvejens Passage 2, 2. sal, Kbh.: ID 125-7h8d: Lauritz Thorvald Hornung Jensen, f. 17-07-1883 i Kbh., gift, husfar, pianoreparatør Jenny Rasmine (Randa f. Sørensen) Hornung Jensen, f. 01-06-1888 i Fausing, gift, husmor, damefrisørinde >> ID 125-7h8d1: Lilli Constance Hornung Jensen, f. 31-10-1910 i Kbh., ugift, datter ID 125-7h8d2: John Hornung Jensen, f. 15-08-1912 i Kbh., ugift, søn Kilde: FT-opslag 7. FT1925_0324_01001. FT-1930: 5. nov: Fælledvejens Passage 2, 2. sal, Kbh.: ID 125-7h8d: Lauritz Thorvald Hornung Jensen, f. 17-07-1883 i Kbh., gift, husfar, pianoreparatør Jenny Rasmine (Randa f. Sørensen) Hornung Jensen, f. 01-06-1888 i Fausing, gift, husmor, damefrisørinde >> ID 125-7h8d1: Lilli Constance Hornung Jensen, f. 31-10-1910 i Kbh., ugift, datter, danserinde ID 125-7h8d2: John Hornung Jensen, f. 15-08-1912 i Kbh., ugift, søn, smed Kilde: FT-opslag 5. FT1930_00120_00122. FT-1930: København (Staden), Fælledvejens Passage, 2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1930, C6082: ID 125-7h8d: Lauritz Thorvald Jensen Hornung, 17/7 1883, G, Husfader, Pianoreparatør, København Jenny Rasmine Jensen Hornung, 1/6 1888, G, Husmoder, Damefrisørinde, København >> ID 125-7h8d1: Lilli Constance Jensen Hornung, 31/10 1910, U, Datter, Danserinde, København ID 125-7h8d2: John Jensen Hornung, 15/8 1912, U, Søn, Smed, København