Correll_Dohlmann

Ellen HermansenAge: 85 years18891975

Name
Ellen Hermansen
Birth August 18, 1889 35 32
Alias
Ellen Hornung Jensen og Ellen Hornung f. Hermansen

Death of a fatherJohannes Mathias Hermansen
May 14, 1917 (Age 27 years)
MarriageCarlo Christopher HornungView this family
December 24, 1918 (Age 29 years)
Birth of a son
#1
Preben Hornung
July 22, 1919 (Age 29 years)
Christening of a sonPreben Hornung
October 26, 1919 (Age 30 years)
Death of a motherElisabeth Andrea Holm
1941 (Age 51 years)

Death of a husbandCarlo Christopher Hornung
January 17, 1960 (Age 70 years)
Burial of a husbandCarlo Christopher Hornung
January 1960 (Age 70 years)
Death 1975 (Age 85 years)

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: October 24, 1877Rønne kirke
12 years
herself
Family with Carlo Christopher Hornung - View this family
husband
herself
Marriage: December 24, 1918Søllerød kirke
7 months
son

Shared note
Ellen Hermansen alias Ellen Hornung Jensen og Ellen Hornung f. Hermansen Født: 18-08-1889 i Rønne og døbt 13-11-1889 i Rønne kirke - datter af vognmand Johannes Mathias Hermansen og hustru Elisabeth Andrea Hermansen f. Holm på 32 år. Kilde: KB-opslag 162, nr. 84. Rønne s. Bornholm Vester h. Bornholms a. År 1886-1891. KB_099_2_016_K06-18-A. Gift 24-12-1918: Ungkarl, kunstmaler Carlo Christopher Hornung Jensen på 36 år, boende Gl. Jernbanevej 17, Valby (f. 23-05-1882 i Kbh. Garnisons sogn, søn af pianostemmer Lauritz Jensen og afdøde hustru Jensine Constance f. Hornung, Kbh.) gifter sig 24-12-1918 i Søllerød kirke med pige Ellen Hermansen på 29 år, boende Admiralgade 20, Kbh. (f. 18-08-1889 i Rønne, datter af afdøde vognmand (postholder) Johannes Hermansen (død 1917) og efterlevende hustru Elisabeth Andrea f. Holm, Rønne (død 1941)). Kilde: KB-opslag 225, nr. 80. Søllerød sogn, Sokkelund h., Kbhvns. a. År 1905-1919. KB_1892_142_3_026_0224a-V. samt Kilde: KB-opslag 161, nr. 312. Holmens sogn, Kbh. K.M. År 1916-1920 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=151682#151682,25221702 Død 1975: Ellen Hornung f. Hermansen dør i 1975. Kilde: http://www.denstoredanske.dk/Dansk_Biografisk_Leksikon/Kunst_og_kultur/Billedkunst/Maler/Preben_Hornung Folketællinger: FT-1921: Gammel Jernbanevej 17, Forhuset, 5. sal, Valby, København, matr. 425: ID 125-7h8c: C. Hornung Jensen, f. 23-05-1882 i Kbh., gift, husfar, kunstmaler >> Ellen Hornung Jensen, f. 18-08-1888 (læs: 1889) i Rønne, gift, husmor ID 125-7h8c1: Preben Hornung Jensen, f. 22-07-1919 i Kbh., søn Kilde: FT-opslag 32. FT1921_00017_00581. FT-1925 - 5. nov: Gammel Jernbanevej 17, Forhuset, 5. sal, Valby, København, matr. 425: ID 125-7h8c: Carlo Christopher Hornung Jensen, f. 23-05-1882 i Kbh., gift, husfar, kunstmaler >> Ellen Hornung Jensen, f. 18-08-1889 i Rønne, gift, husmor ID 125-7h8c1: Preben Hornung Jensen, f. 22-07-1919 i Kbh., ugift, søn Kilde: FT-opslag 189. FT1925_0324_01647. FT-1930 - 5. nov: Gammel Jernbanevej 17, Forhuset, Valby, København, matr. 425: ID 125-7h8c: Carlo Christopher Hornung Jensen, f. 23-05-1882 i Kbh., gift i 1918, husfar, kunstmaler, i atelier >> Ellen Hornung Jensen, f. 18-08-1889 i Rønne, gift i 1918, husmor, i hjemmet ID 125-7h8c1: Preben Hornung Jensen, f. 22-07-1919 i Kbh., barn, i hjemmet Kilde: FT-opslag 171. FT1930_00120_00760. FT-1940 - 5. nov.: Ribegade 3, stuen, Kbh.: ID 125-7h8c: Carlo Christoffer Hornung Jensen, f. 23-05-1882 i Kbh., gift i 1918, husfar, kunstmaler, atelier >> Ellen Hornung Jensen, f. 18-08-1889 i Rønne, gift i 1918, hustru, husmor, husgerning i hjemmet ID 125-7h8c1: Preben Hornung Jensen, f. 22-07-1919 i Kbh., ugift, søn, tegneelev Kilde: FT-opslag 33 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=239547#239547,45677295