Correll_Dohlmann

Anna Kirstine MoesbergAge: 63 years18561919

Name
Anna Kirstine Moesberg
Birth June 1, 1856
Alias
Ane Kirstine Stenderup f. Mosberg

Christening June 20, 1856 (Age 19 days)
MarriageFrederik Vilhelm StenderupView this family
March 31, 1878 (Age 21 years)
Birth of a son
#1
Aage Alex Stenderup
September 10, 1893 (Age 37 years)
Christening of a sonAage Alex Stenderup
October 8, 1893 (Age 37 years)
Death of a husbandFrederik Vilhelm Stenderup
after August 24, 1911 (Age 55 years)

Marriage of a childAage Alex StenderupTrilby Alice CorellyView this family
February 9, 1919 (Age 62 years)
Death July 10, 1919 (Age 63 years)
Burial July 13, 1919 (3 days after death)
Shared note
Ane Kirstine Moesberg alias Ane Kirstine Stenderup f. Mosberg Født: 01-06-1856 i Randers Sankt Mortens sogn og døbt 20-06-1856 i Randers Sankt Mortens kirke - datter af pigen Jensine Petrine Mosberg, 30 år gl. og udlagt barnefader buntmagermester Conrad Saifer. Kilde: KB-opslag 345, nr. 79, Randers Sankt Morten. År 1850-1858. KB_C290A_A_023_K12-16-A Gift 31-03-1878: Ungkarl, cigararbejder Frederik Vilhelm Stenderup på 23 år, boende Dronningensgade 14, Kbh., gifter sig 31-03-1878 i Vor Frelser kirke, Kbh. med pigen Ane Kirstine Mosberg på 21 år, boende Dronningensgade 14, Kbh. Kilde: KB-opslag 55, nr. 26. Vor Frelser. År 1869-1891. KB_047_2_031_K02-25-A. Død 10-07-1919: Ane Kirstine Stenderup, enke, dør 10-07-1919 på Fredensgade 13, Kbh., 63 år gl. og bliver begravet 13-07-1919 fra Skt. Johannes kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 112, nr. 113. Skt. Johannes. År 1913-1929. KB_1892_010_3_064_0108a-DK Folketælling: FT-1880: København (Staden), Store Torvegade, Christianshavns Kvarter, 394, 127, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D4808 Frederik Vilhelm Stenderup, 24, Gift, Husfader, Cigarmager, Fredericia >> Ane Christine Stenderup født Maak, 23, Gift, hans Kone, Randers August Martin Stenderup, 2, Ugift, deres Søn, Kjøbenhavn Einar Vilhelm Stenderup, under 1 Aar, Ugift, deres Søn, Kjøbenhavn Bopæl meldt i Kbh.: for arbejdmand, (P.E. 35/1910 alumnetant), Frederik Vilhelm Stenderup, f. 24-03-1855 i Fredericia og >> hustru Anna Kirstine Stenderup f. Mosberg, f. 01-07-1856 i Randers (læs: 01-06-1856) 01-05-1903: Thorsgade 6, 5. sal 01-11-1903: Ægirsgade 43, 5. sal 01-05-1904: Nordbanegade 12, 5. sal 01-11-1905: Dagmarsgade 1, 2. sal 02-02-1906: Thorsgade 24, 2. sal Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 2684, rulle 0030, station 8 (Ydre Nørrebro og Brønshøj-Husum) Ved sønnen Aage Alex Stenderup's vielse den 09-02-1919 står om forældrene: søn af afdøde arbejdsmand Frederik Vilhelm Stenderup og hustru Ane Kirstine Stenderup f. Mosberg, boende Fredensgade 13, 4. sal, Kbh.