Correll_Dohlmann

Jytte ThimeAge: 62 years19151977

Name
Jytte Thime
Birth July 9, 1915
Alias
Jytte Hornung-Jensen f. Thime

Christening August 8, 1915 (Age 30 days)
Death September 4, 1977 (Age 62 years)

Family with Preben Hornung - View this family
husband
herself
son
Peter Michael Hornung
Preben Hornung + Ena Madsen - View this family
husband
husband’s wife
step-son
Hans Christian Hornung

Shared note
Jytte Thime alias Jytte Hornung-Jensen f. Thime Født: 09-07-1915 på Petersborgvej 1, 2. sal, Kbh. i Skt. Jakobs sogn, Kbh. og døbt 08-08-1915 i Skt. Jakobs kirke, Kbh. - datter af (fransk) translatør Frederik Vilhelm Thime (f. 12-08-1881 i Kbh.; død 01-12-1915 i Kbh.) og hustru Margrethe Johanne Thime f. Anthonsen, 32 år gl., (f. 12-07-1882 i Kbh.). Forældrene viet 14-05-1904 i Skt. Jakobs kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 106, nr. 43. Skt. Jakobs sogn. År 1912-1923. KB_1892_023_3_020_0131a-FK. Gift 20-12-1949: Kunstmaler Preben Hornung-Jensen gifter sig borgerligt 20-12-1949 i København med Jytte Thime (f. 09-07-1915 i Kbh., datter af translatør Frederik Valdemar Thime og hustru Margrethe Johanne f. Anthonsen). Kilder: Preben Hornungs levnedsbeskrivelse - rosekamp.dk samt sønnen Peter Michael Hornungs fødsel og dåb. Skilt: Ægteskabet opløst før 1971. Død 04-09-1977: Jytte Thime dør 04-09-1977, 62 år gl. Kilde: denstoredanske.dk - om Preben Hornung Bopæl meldt for hendes forældrene: Forældrenes adresse: 01-05-1905: Fra Lægeforeningens Boliger til Øresundsgade 82, 4. Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 01-05-1895 Særlige bemærkninger: Tr. Att. d. 26-01-1911, 16-07-1913 Hovedperson: Frederik Vilhelm Thieme, f. 12-08-1881 i København; død 01-12-1915 Stillinger: Stenograf Ægtefælle: Johanne Margrethe Thieme, f. 12-07-1882 , København Adresser: 01-05-1895: Lægeforeningens Boliger , U 3 12-01-1901: Nordborggade 4 , 4. hos Langgaard 02-04-1901: Classensgade 47 , stuen hos Mortensen 29-04-1901: Frameldt til Paris 24-08-1901: Hornemansgade 23 , 2. hos Nielsen 03-10-1901: Nordre Frihavnsvej 5 , stuen hos Mathiesen 25-04-1902: Nordborggade 9 , 1. hos Nielsen 01-05-1903: Lægeforeningens Boliger , Q 7 01-05-1905: Frameldt 01-05-1906: Petersborgvej 1, 2. (Skt. Jakobs sogn) Kilde: politietsregisterblade.dk, blad 440, rl 18, Dødeblade Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 14-12-1915 Hovedperson: Johanne Margrethe Thieme f. 12-7-1882 , København Stillinger: Enke Ægtefælle: Frederik Vilhelm Thieme, død 1-12-1915 Barn: Ragnhild Thieme f. 15-05-1907 Adresser: 01-05-1906: Petersborgvej 1, 2. 01-11-1916: Nordre Frihavnsgade 13 A , 2. Kilde: politietsregisterblade.dk, blad 4077, rl 44, st 7 (Østerbro)