Correll_Dohlmann

Johannes Mathias HermansenAge: 63 years18531917

Name
Johannes Mathias Hermansen
Birth September 30, 1853
Alias
Johannes Mattias Hermansen og Johannes Matthias Hermansen

Christening November 4, 1853 (Age 35 days)
MarriageElisabeth Andrea HolmView this family
October 24, 1877 (Age 24 years)
Birth of a daughter
#1
Ellen Hermansen
August 18, 1889 (Age 35 years)
Occupation
Vognmand. Postholder

Death May 14, 1917 (Age 63 years)
Burial May 18, 1917 (4 days after death)
Shared note
Johannes Mathias Hermansen Dåbsnavn: Johannes Mattias Hermansen alias Johannes Matthias Hermansen Født: 30-09-1853 i Rønne og døbt 04-11-1853 i Rønne kirke - søn af vognmand Hans Hermansen og hustru Hansine Møller på 36 år. Kilde: KB-opslag 61, nr. 68. Rønne. År 1846-1860. KB_099_2_008_K03-07-A. Konfirmeret 1867: Johannes Matthias Hermansen bliver konfirmeret i 1867 i Rønne kirke. Søn af tømrermand Hans Hermansen og hustru Hansine Møller. Kilde: KB-opslag 32, nr. 9. Rønne. År 1862-1873. KB_099_2_017_K02-08-A. Gift 24-10-1877: Ungkarl og vognmand Johannes Mathias Hermansen af Rønne gifter sig 24-10-1877 i Rønne kirke med pigen Elisabeth Andrea Holm, datter af havnefoged A. Holm. Kilde: KB-opslag 141. nr. 30 (a). Rønne. År 1873-1884. KB_099_2_018_K05-27-A. Død 14-05-1917: Johannes Mathias Hermansen, vognmand, dør 14-05-1917 på Østergade 42, Rønne og bliver begravet 18-05-1917 på Rønne kirkegård. Gift med Elisabeth f. Holm, Østergade 42, Rønne. Kilde: KB-opslag 259, nr. 39. Rønne. År 1911-1928. KB_1892_099_3_037_0260a-DM.