Correll_Dohlmann

Elisabeth Andrea HolmAge: 84 years18561941

Name
Elisabeth Andrea Holm
Birth December 9, 1856
Alias
Elisabeth Andrea Hermansen f. Holm

Hjemmedøbt January 18, 1857 (Age 40 days)
Christening February 22, 1857 (Age 2 months)
MarriageJohannes Mathias HermansenView this family
October 24, 1877 (Age 20 years)
Birth of a daughter
#1
Ellen Hermansen
August 18, 1889 (Age 32 years)
Death of a husbandJohannes Mathias Hermansen
May 14, 1917 (Age 60 years)
Burial of a husbandJohannes Mathias Hermansen
May 18, 1917 (Age 60 years)
Marriage of a childCarlo Christopher HornungEllen HermansenView this family
December 24, 1918 (Age 62 years)
Death 1941 (Age 84 years)

Shared note
Elisabeth Andrea Holm alias Elisabeth Andrea Hermansen f. Holm Født: 09-12-1856 i Rønne, Bornholm og hjemmedøbt 18-01-1857. Fremstillet i Rønne kirke 22-02-1857. Datter af havnefoged Andreas Holm og hustru Elsebeth Christine Boss, 40 år gl. Kilde: KB-opslag 239, nr. 70. Rønne. År 1846-1860. KB_099_2_008_K09-05-A. Gift 24-10-1877: Ungkarl og vognmand Johannes Mathias Hermansen af Rønne gifter sig 24-10-1877 i Rønne kirke med pigen Elisabeth Andrea Holm, datter af havnefoged A. Holm. Kilde: KB-opslag 141. nr. 30 (a). Rønne. År 1873-1884. KB_099_2_018_K05-27-A. Død 1941: Elisabeth Andrea Hermansen f. Holm Kilde: http://www.denstoredanske.dk/Dansk_Biografisk_Leksikon/Kunst_og_kultur/Billedkunst/Maler/Preben_Hornung