Correll_Dohlmann

Kristian Ejner Martinus Corell1903

Name
Kristian Ejner Martinus Corell
Birth July 28, 1903 22 24
Alias
Christian Ejner Martinus Corell

Christening November 2, 1903 (Age 3 months)
Birth of a brotherAxel Otto Corell
March 31, 1910 (Age 6 years)
Christening of a brotherAxel Otto Corell
September 4, 1910 (Age 7 years)
Birth of a sisterElly Olga Corell
August 15, 1912 (Age 9 years)
Christening of a sisterElly Olga Corell
October 20, 1912 (Age 9 years)
Death of a paternal grandmotherCaroline Petrea Rasmussen
February 18, 1917 (Age 13 years)
Death of a sisterElly Olga Corell
August 4, 1931 (Age 28 years)
Burial of a sisterElly Olga Corell
August 19, 1931 (Age 28 years)
Birth of a daughter
#1
Lis Rose Corell
August 17, 1939 (Age 36 years)
Christening of a daughterLis Rose Corell
November 19, 1939 (Age 36 years)
Death of a fatherLaurits Aksel Peter Corell
March 19, 1945 (Age 41 years)
Death of a motherKaroline Pedersen
July 15, 1961 (Age 57 years)
Death of a daughterLis Rose Corell
January 9, 2009 (Age 105 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: October 20, 1901Skt. Matthæus kirke, Kbh.
Divorce: after 1912Ægteskabet opløst
-1 months
elder sister
22 months
himself
7 years
younger brother
2 years
younger sister
Elly Olga Corell
Birth: August 15, 1912 31 33Thorsgade 3, Kbh.
Death: August 4, 1931Øresundshospitalet, Kbh.
Family with Ella Beatrice Cecilie Petersen - View this family
himself
wife
son
Jørgen Corell
Family with Edith Katrine Jørgensen - View this family
himself
wife
son
Per Ole Corell
daughter
daughter
Bente Eja Corell
son
Henning Ejner Corell

Shared note
ID 56-5d2a2: Kristian Ejner Martinus Corell alias Christian Ejner Martinus Corell og Kristian Ejner Marthinus Corell Født: 28-07-1903 på Oehlenschlægersgade 61 A. 3. sal, Kbh. i Getsemane sogn (Kirkedistrikt) og døbt 22-11-1903 i Helligkorskirken, Kbh. - søn af (ID 56-5d2a) smedesvend Laurits Aksel Peter Corell og Karoline Corell f. Pedersen på 24 år, boende: Stengade 2 C, 4. sal. Kilde: KB-opslag 269, side 268, nr. 0 Helligkors sogn. År 1899-1904. KB_1892_005_3_007_0268a-FM. Se også - Fødte drenge: Kristian Ejner Martinus Corell Kilde: KB opslag 131, nr. 100. Gethsemane sogn. År 1901-1903. KB_1892_053_3_001_0130a-FM. Erhverv: Kunstmaler Særlige noter om Kristian Ejner Marthinus Corell: Politiets efterretninger, 1923 - 1927, Københavns Rådhus arkiv: 17/03-1923 Anholdt for groft tyveri i sag med Arnold Johannes Chr. 09/12-1923 Løsladt IV §9, 1 aar i forbedringshus for tyveri 21/06-1925 Efterlysning - Tyveri, anh. besl. PM Fr.sund 23/06-1925 Anholdt, overført samme dag til pkt. 8 PM Fr.sund 15/10-1925 Løsladt efter 100 dage, F.P. sædv: Fgk. f. tyveri PM Fr.sund Blad 102: 03/05-1926 Sigtet for meddelagtsomhed i groft tyveri, Anholdt Blad 130: 07/07-1926 Løsladt under sagen Blad 163: 1926: Sigtet for hæleri Blad 165: 19/07-1926 Anholdt for hæleri Blad 200: 29/08-1926 Løsladt, 40 dage F.40 D. P. Sædv. Tyveri Blad 264: 11/11-1926 Sigtet F. Medd. i gr. tyveri, anholdt Politiets efterretninger, 1928-1932: Blad 159: 1931: Efterlyst kunstmaler, 168 cm. høj, m. blond hår, skeler på højre øje, tyk næsespids, efterlyst p.gr.a. underretning af ophold, politiet i Ålborg Blad 169: 1931: Fundet, aflyst Kilde: Københavns Rådhus arkiv Gift 1.g. 31-03-1934: Kunstmaler Kristian Ejner Martinus Corell, f. 28-07-1903 gifter sig borgerligt 31-03-1934 på Odense Rådhus med Ella Beatrice Cecilie Petersen, f. 23-11-1907. Kilde: Sønnen (ID 56-5d2a2a) Jørgen Corell's fødsel og dåb den 27-01-1935 i Odense Sct. Knuds kirke. Gift 2.g. 26-05-1936: Kunstmaler Kristian Einer Martinus Corell, f. 28-07-1903 i Getsemane sogn, gifter sig borgerligt 26-05-1936 på Svendborg Rådhus med Edith Katrine Jørgensen, f. 20-03-1916 i Svendborg Vor Frue sogn. Kilde: Sønnen (ID 56-5d2a2b) Henning Ejner Corell's fødsel og dåb 02-04-1945 i Frederikskirken, Kbh. Folketællinger: FT-1906: Vesselsgade 22 A, Mellembygningen, 4. sal, th., Kbh.: ID 56-5d2a: Laurits Aksel (Peter) Corell, f. 06-12-1880 i Kbh., gift, husfar, smedesvend Caroline Corell (f. Pedersen), f. 08-12-1878 i Slagelse Skt. Mikkels sogn, gift, husmor, flyttet til København i 1900 ID 56-5d2a1: Ellen Dagmar Corell, f. 18-09-1901 i Kbh., ugift, datter >> ID 56-5d2a2: Christian Martinus Corell, f. 28-07-1903 i Kbh., ugift, søn Kilde: FT-skema 212, FT-opslag 101. FT1906_0044_01515 FT-1911: Thorsgade 3, 3. sal, Kbh.: ID 56-5d2a: Axel Lauritz Peter Corell - alias Laurits Aksel Peter Corell - f. 06-12-1880 i Kbh., gift, husfar, smedesvend Karoline Corell, f. 08-12-1878 i Slagelse, gift, husmor ID 56-5d2a1: Ellen Dagmar Corell, f. 18-09-1901 i Kbh., ugift, barn >> ID 56-5d2a2: Christian Martinus Corell, f. 28-07-1903 i Kbh., ugift, barn - alias Kristian Ejner Martinus Corell ID 56-5d2a3: Axel Otto Corell, f. 31-03-1910 i Kbh., ugift, barn Kilde: FT-opslag 8. FT1911_0050_01463. FT-1930 - 5. nov: Husumgade 12, 4. sal, o. gården, Kbh.: >> ID 56-5d2a2: Christian Ejner Martinus Corell, f. 28-07-1903 i Kbh., barn, kunstmaler, fast bopæl: Sjællandsgade 49, 2. sal, Århus ID 56-5d2a4: Elly Olga Corell, f. 15-08-1912 i Kbh., barn, husassistent, fraværende: Boserup Sanatoriet, Roskilde ID 56-5d2a3: Aksel Otto Corell, f. 31-03-1910 i Kbh., barn, smedesvend, på kursus på Teknologisk Institut Caroline Corell, f. 08-12-1878 i Slagelse, husmor, skolerengøring, på Stevnsgades Skole Kilde: FT-opslag 133. FT1930_00180_00348.